DTO'dan İzmirlilere "Balık Ekmek Açılımı"

DTO İzmir Şubesi ile Ege Bölgesi Balık Avcıları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik kapsamında vatandaşlara 500 kilo balık ile 4 bin adet ekmek dağıtıldı...

DTO'dan İzmirlilere

ÖNCE BALIĞIN FAYDALARI ANLATILDI SONRA BALIK DAĞITILDI…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir’de coşku içerisinde kutlandı. Kutlamalar sırasında Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile Ege Bölgesi Balık Avcıları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik kapsamında vatandaşlara 500 kilo balık ile 4 bin adet ekmek dağıtıldı.

Emir Çakabey İskelesi’nde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Balık-ekmek dağıtımı sırasında vatandaşlara ayrıca, balığın faydalarının anlatıldığı broşürler dağıtıldı.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, ülkede balık tüketiminin az olduğunu, düzenlenen etkinlik ile topluma balığı sevdirmeyi ve tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye’nin üç  tarafının denizlerle çevrili ve 4500 deniz millik kıyı şeridine sahip olmasına rağmen Türkiye’de zyıllık kişi başına tüketilen balık rakamının sadece 8 kilogram olduğunu vurgulayan Dologh, “Japonya’da kişi başına yıllık ortalama balık tüketimi 70, İzlanda’da ise90 kilogram. Ben, sorunu tanıtım eksikliğine bağlıyorum. Ege Bölgesi Balık Avcıları Derneği ile tanıtımı artırmak için bu etkinliği düzenledik. Türkiye’de protein ve enerji ihtiyaçları ağırlıklı olarak tahıl, bakliyat, kırmızı ve kısmen beyaz etten sağlanıyor. Beslenme bu yolla sağlandığı için balık tüketmek akla gelmiyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tüketim yok denecek kadar az. Bu bölgelerde görev, yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Yetkililer soruna sahip çıkarak hem tanıtım yapmalı hem de balığın beslenmedeki önemi anlatılmalı” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurdoğlu Muslihittin  Reis
Kurdoğlu Muslihittin Reis - 10 yıl Önce

Ya da "Denizci Millet~Balıkyiyen Millet" Korelasyonu da diyebiliriz...

Neden bu düz mantık kurulmaya çalışılır hep anlamış değiliz ya.

Sanki iyi bir denizci mutlaka balık yemelidir... Ya da millete balık yedirirsek onları denizci yaparız mantığı...

Bunun ötesinde yapılan güzel bir iş, o başka.

Balık yeme kültürünü topluma aşılamaysa güzel bir iş.

Korelasyonsuz olsun ama...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176