banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

DTO Kaynakları Keyfi Mi Harcanıyor?

KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır'ın DTO Meclisinde yaptığı konuşma sonrasında; "Bana DTO Yönetimi koordinasyonunda itibarsızlaştırma gayreti içerisine girildi" iddiası konuşulmaya devam ediliyor.

GÜNCEL 20.01.2016, 01:28
4282
DTO Kaynakları Keyfi Mi Harcanıyor?

KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır'ın DTO Meclisinde yaptığı konuşma sonrasında meydana gelen gelişmeler ve Çakır'ın sitemize yaptığı ; "Bana DTO Yönetimi koordinasyonunda itibarsızlaştırma gayreti içerisine girildi" açıklaması sektörde konuşulmaya devam ediliyor. 

Salih Zeki Çakır ne demişti?

DTO Kürsüsünden 75 milyon TL olarak bağlanan Oda bütçesinin çok yüksek bir rakam olduğunu değerlendiren Salih Zeki Çakır, “2015 bütçesinde olduğu gibi 2016 bütçesinde de harcama kalemi iki tanedir, 45 milyonu üniversiteye, kalanı da masraflara gidecek" demişti. Üye menfaatine bir harcama yapılmadığı eleştirisinde bulunan Salih Zeki Çakır, "özellikle masraf kalemlerinde fuar sponsorluk teşrifat vs vs birçok başlıkta işlenen kalemler harcanıyor ancak üye genel menfaatine yönelik somut görülebilecek ,helal olsun dedirtecek bir kaleme veya sonuca rastlamadım, bu şahsi kanım" demişti. Salih Zeki Çakır, masrafa ayrılan kalemlerden tasarrufa gidilmesi gerektiğini belirtmiş,  denizcilik strateji endüstrisi kurulmasını önermişti. 

Salih Zeki Çakır, bütçeye hayır oyu vereceğini de belirtmişti. 

"İtibarsızlaştırma gayreti"

Salih Zeki Çakır'ın meclis kürsüsünde yaptığı konuşmadan hemen sonra, bir haber sitesinde Salih Zeki Çakır aleyhinde itibarsızlaştırmaya yönelik yorumlar yayınlanmıştı. Bu yorumların Çakır'ın DTO yönetimi aleyhinde yaptığı konuşmadan hemen sonra yayınlanması, itibarsızlaştırma gayretin kaynağını çok araştırma yapılmasını gerektirmeyecek bir netlikte ortaya koyuyordu. Bunun üzerine bir açıklama yapan Salih Zeki Çakır; "DTO yönetimi eşgüdümünde itibarsızlaştırma gayreti" olarak olayı özetledi. 

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Metin Kalkavan, DTO Meclisinde Salih Zeki Çakır'a cevaben yaptığı konuşmasında; özellikle "Herkes bu bütçeden besleniyor" cümlesine kızdığını belli etmişti. Kalkavan "Acizlik yok,beslenme hiç yok" dese de, kaynakların adil bir şekilde kullanılmadığı ayrıcalık tanındığı konusunda sektörde eleştiriler devam ediyor. 

Metin Kalkavan ne demişti?

Konuşmasında Salih Zeki Çakır'a cevap veren DTO Yönetim Kurulu Başkanı; şunları söylemişti:

"Koster Projesi ;burada sayın Bakanımız Lütfi ELVAN'ın burada misafir olduğu, 2014 Ağustos ayı yanılmıyorsam,Mecliste konuşup iki tane uygulamayı sizin bakanlığnız süresince 6 ay bakanlığınız olacak iki şeyi yapabilirsiniz dediğimiz iki şeyi yaptı,kanunu çıkardı,koster çalışmıyor o başka, uygulamaya girmedi ama buranın talebi ve önerisiyle çıkarıldı.KGF ihracat maksatlı KGF teminatları çok büyük ivme kazandığı için yine burada sayın bakanımıza teklifle 6 ay içinde Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkmasına yine bu odanın bu yönetimin çalışmasıyla sayın bakanımız tarafından çıkartılmıştır.Şimdi bunların yanında yapılan birçok şey var ancak birisi çok önemli,deniz kültürü açısından Antalya'da yapılan su altı müzesi için teşekkür ediyoruz başlı başına muhteşem bir olaydı."

İtibarsızlaştırma gayretine ne cevap verecek?

Şimdi herkes, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'ın "İtibarsızlaştırma" iddialarına ne cevap vereceğini merak ediyor.

Sektörde  "Eğer DTO özellikle medya sponsorluklarına bu yıl da adaletsiz bir şekilde devam ederse, daha bu tartışmaları çok yaşayacağız gibi görünüyor" deniliyor. 

Cevap bekleyen sorular

- Eğer Kaptan Salih Zeki Çakır'ın ifade ettiği gibi, DTO Yönetimi eşgüdümünde (koordinasyonunda)  itibarsızlaştırma gayreti doğruysa; aynı kaynaklarda daha önce denizcilik sektörünün saygın isimleri ve meslek gruplarına yönelik girişilen itibarsızlaştırma gayretleri de DTO yönetimi koordinasyonunda mı yapılmıştır?

- Eğer yapılmamış ise DTO yönetimi neden eşitlik ilkesi gözetmeden bu kaynakları ayrıcalıklı olarak desteklemeye devam etmiştir/etmektedir? 

 

Yorumlar (3)
ufuk çende 6 yıl önce
Haksızlığa sesiz kalan kişi haksızlığı yapan gibidir bunu unutmamak gerekmektedir. Salih Kaptanın ailesine ve yaşadığı topluma karşı sorumluluğu vardır. İMEAK DTO nın Salih Kaptan hakkın da bugüne kadar duyarsız kalmaları bizleri üzmektedir.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
İMEAK DTO'NUN 75 MİLYONLUK BÜTÇESİNİN 45 MİLYONUN PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİNE AKTARILMASI KARŞISINDA SÖYLENECEK SÖZ YOK. YÜZE YAKLAŞAN SİVİL DENİZCİLİK OKULLARININ BİR SÜRÜ EKSİĞİ VARKEN YALNIZ BİR OKULA YARDIM YAPILMASI Kİ BU ÜNİVERSİTEDE DENİZCİLİKLE İLGİSİ OLMAYAN FAKÜLTELER VARKEN BU ÜNİVERSİTEYE TÜM OLANAKLARIN AKTARILMASI ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL.DUR DİYECEK BİR MAKAMIN OLMAMASI DA AYRICA ŞAŞILACAK BİR OLAY. DEMEK Kİ KAMUNUN PARASI BÖYLE KEYFİ OLARAK HARCANABİLİYOR.HELAL OLSUN. SALİH ZEKİ ÇAKIR BEYİN İTİBARSIZLAŞTIRILMAS I ANCAK VE ANCAK İTİBARI ZEDELEYECEK BİR OLAY VARSA MÜMKÜNDÜR. BİZE GÖRE SAYIN ÇAKIR'IN BÖYLE BİR KUSURU YOKTUR. SIKINTI DA YOKTUR. MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR. DERT DEĞİL. ALLAH SELAMET VERSİN.www.refikakdo gan.com
Emekçi denizci 6 yıl önce
Evett
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü