banner191

banner148

banner179

banner176

"DTO Kaynakları Denizci Olmayan Öğrencilere Gidiyor..."

Müh. Kaptan Refik Akdoğan; KaptanHaber'de bıraktığı yorumda; DTO'nun kaynaklarının önemli bir bölümünü denizci olmayan öğrenciler için harcadığını belirtti.

GÜNCEL 27.07.2015, 22:25

Müh. Kaptan Refik Akdoğan; KaptanHaber'de bıraktığı yorumda; DTO'nun kaynaklarının önemli bir bölümünü denizci olmayan öğrenciler için harcadığını belirtti. 

"Adaletsizlik" başlıklı yorumunda Müh. Kaptan Refik Akdoğan şöyle diyor:

"İMEAK DTO bütün olanaklarını bol kepçe Piri Reis Üniversitesine aktarırken Ordu Üniversitesinin küçük okul teknesine üç gemiadamı sağlanması için dekan çağrı yapıyor. Yani Ordu Üniversitesi küçük teknesine gerekli olan üç gemi adamının ücretlerini vermediğinden tekne denize açılamıyor. İMEAK DTO tüm olanaklarını Piri Reis Üniversitesinde okuyan fizik, kimya, matematik ve iktisat fakültesi öğrencilerine(ya nlış okumadınız, bu üniversitede denizci olmayan öğrenciler de okumakta ve İMeak DTO denizciler için harcaması gereken paraları, fizikçi kimyacı, matematikçi ve iktisat fakülteleri öğrencilerine harcamaktadır.) harcarken Ordu gibi diğer denizci yetiştirmeye çalışan deniz okulları hava almaktadırlar. Hem de bu İMEAK DTO üyeleri denizci olan ve iyi eğitilmiş gemi adamları bekleyen, feryat eden denizciler, gemi sahipleri tarafından yapılmaktadır."
 

Yorumlar (22)
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Sayın Altun uyarınız üzerine hemen İnternette Piri reis Üniversitesi düğmesine bastım ve karşıma şunlar çıktı: Denizcilik Fakültesi dışında Fen ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bölümle Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Enstitüler vb denizle ilgisi olmayan bir sürü eğitimler gösteriliyor.Ülkemiz de bu eğitimleri veren bir sürü fakülte ve yüksek öğretim kurumları var ve mezunları iş bulmakta zorlanıyorlar. Bizim zorumuz uluslararası bir ortamda çalışan denizcilerimizin çok iyi yetişmelerini sağlamaktır. Eğer İMEAK DTO illa da ucuz zabit sağlamak için ben denizci yetiştireceğim demeseydi Piri Reis Üniversitesini açmak için gerekli olan fakülteleri açmak zorunda kalmayacak ve buralara gereksiz yere harcanan paralar kaliteli denizci yetiştirmek için diğer okullara harcanmış olacaktı. Haksız mıyım Sayın AltuN? Rahmetli Ziya Kalkavan Beyle Deniz Ticaret Odası yasasını hazırlarken ODA gelirinin bir bölümünün Türk ticaret denizcilerinin eğitimine harcanması yasaya konulmuş ve kabul edilmişti. Bugün ülkemizde yalnız Piri Reis değil yüze yakın sivil denizcilik okul var. Bizim derdimiz İMEAK DTO onlara da yardım etmeli. Yasa bunu emrediyor. Allah selamet versin! www.refikakdogan.com
DTO ÜYELERİ 5 yıl önce
Refik hoca doğru söylemiş.
EAltun 5 yıl önce
Türkiye de üniversite kurulma aşamalarında bazı bölümlerin açılması zorunludur. Bunlardan biride Fen-Edebiyat Fakültesi dir. Sn. Refik Akdoğanın iddaa ettiğinin aksine Piri Reis Ünv. Fen Edebiyat fakültesinde öğrenci bulunmamaktadir bu fakültesi sadece mühendislik eğitimi alan öğrencilerin fen derslerine akademik personel sağlar. Bu üniversitede İKTİSAT Bölümü de yoktur. Denizcilik İşletmeleri Bölümü vardir.:) En azından okul sitesine girip baksaydınız bu bilgileri görürdünüz. Denizcilik dışındaki var olan bölümlere, Denizcilik bölümlerindeki ayrıcalıkların çoğuda tanınmamaktadır. Piri Reis Ünv. Türkiyedeki bir çok ilk i gerçekleştirmiştir. PRÜ diğer Denizcilik Fakültelerinin aksine bencil bir okul değildir. Örneğin,Eğitim Gemimizde başka üniversitelerden 47 farklı öğrenci BEDAVA eğitim almaktır. Yaz aylarında kısa stajlarının bir kısmını yaptıkları İTÜ DF ye ait MTA SİSMİK 1 de bu zamana kadar farklı okuldan kaç öğrenci eğitim almıştır ? Lütfen birgün PRÜ ye gelinde, okulumuzu yakından tanıyın, komik duruma düşüyorsunuz.
Serdar Sukru YuKSEL 5 yıl önce
Bircok ilki gerceklestirdigini soylediginiz universitenizin ogrenci puan dagliminii yazabilirmisiniz.?
< br>

Denizcilik bolumlerinden mezun ve halen okumakta olan buyuk ogrenci ;cogunlugun bilhassa meslek lisesi kokenlilerin ; Matematik-fizik -kimya gibi dersleri okumadiklarini,imtih anlara cevap anahtarlari- cikmis sorular ve soru bankasindan hazirlandiklarini biliyormusunuz.? Tarafsiz bir gozlemciler heyeti ile mufredatiniz ve ogrenci kapasitesinin o dersleri takip etme yetisini sorgulatmaya musade edermisiniz.Ogretim gorevlilerinizin yas ortalamasini aciklayabilirmisiniz .?Syglr.S.S.YUKSEL
murat birecik 5 yıl önce
sayın altun, lütfen üslubunuza dikkat edin. pırıl, pırıl bir rektörünüz var. refik ağabeyden yararlanın, kardeşim!..
DTO Üyeleri 5 yıl önce
Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Ücretli 0 MF4

Mühendisl ik Fakültesi Makine Mühendisliği 50% 16 MF4

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği 75% 16 MF4

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği 100% 8 MF4

40

Mühe ndislik Fakültesi Elektrik-E lekronik Mühendisliği Ücretli 0 MF4

Mühendisl ik Fakültesi Elektrik-E lekronik Mühendisliği 50% 16 MF4

Mühendislik Fakültesi Elektrik-E lekronik Mühendisliği 75% 16 MF4

Mühendislik Fakültesi Elektrik-E lekronik Mühendisliği 100% 8 MF4

40

İkti sadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarara sı İşletme ve Ticaret Ücretli 7 TM 1

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarara sı İşletme ve Ticaret 50% 18 TM1
< br>İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarara sı İşletme ve Ticaret 75% 7 TM1
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarara sı İşletme ve Ticaret 100% 4 TM1
< br>36

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Ücretli 0 TM1

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans 50% 10 TM1
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans 75% 25 TM1
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans 100% 5 TM1
40

Fen Edebiyat ise kurulma aşamasında; Görüldüğü gibi araştırmak zor değil ve gerçekler ortada, evet üniversite kurmak saygın bir iş, görev, ama bir sektörün kaynağı ilgisi olmayan bölümlere tamamen keyfi bir kararla aktarılınca tepkiler olması doğaldır. Sizce de öyle değil mi?
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Sayın Başık, yani siz şimdi İMEAK DTO'nun denizcilik fakültesi açmak için denizle ilgisi olmayan diğer fakülteleri de açarak İMEAK DTO'nun tüm kaynaklarını bu fakültelere harcanmasını doğru mu buluyorsunuz?. Her şeyden önce sanırım bu İMEAK DTO nun kuruluş yasasına aykırıdır.Eğitim yardımı sadece sivil denizcilik eğitim yapanlara yapılmalıdır. Yüze yaklaşan sivil denizcilik eğitim kuruluşlarımız birçok eksiklerinden dolayı Dünya denizlerinde dolaşırken yabancılarla boy ölçüşecek düzeye gelmekte zorlanmaktadırlar. Ayrıca şimdi bu Piri Reis okul gemisinin yıllık masraflarını düşünüyorum da vallahi, bu giderlerin nasıl karşılanacağına çare bulamıyorum. Vakıf mütevelli heyeti her an kaynak kesilince pamuk eller cebe diyebilir. En iyisi bu okul gemisi işini devlet ele alarak halletmelidir.Denizc i millet denizci devlet demekle denizci olunmaz. Saraylar, köprüler, çıkartma gemileri inşa eden devlet için on adet okul gemisi almak ve işletmenin fazla bir yük olacağını sanmıyorum. Ama yapacağı propaganda, tanıtım milyarlarla elde edilemez. Allah selamet versin.
Hüsamettin Canbilen 5 yıl önce
Refik ağabey beni mazur gör ama staj gemisinde birşey öğrenilemez. Kimse efkaftan gelmedi. Staj işi usta çırak ilişkisi ile öğrenime yardımcı olur yani bir stajyer zabit ile beraber aynı işi yaparak öğrenir.90 kişi beraber ne kerteriz alırsın nede gemi kumandasını nede radar kullanmasını öğrenebilirsin. Bunun yerine armatörlerden belli ücret kesilerek staj yapacak öğrencinin uçak ve maaş masrafı karşılanarak TC veya yabancı bayraklı türk armatörünün gemisine gitmesi sağlanmalıdır.gemisi ne göre min2 max 6 öğrenci gemide istihdam edlmelidir.Böylece sürüp giden staj gemisi muhabbeti biter.
BAşık 5 yıl önce
Türkiye'de en kolay şey gerçekten bilmeden araştırmadan yazıp, çizmek, yorum yapmak, karalamak. Değerli Refik Kaptanım keşke sizde bir takım araştırmalar sonunda bu yazıyı kaleme alsaydınız.Öncelikle olarak EAltun arkadaşımın dediği gibi fen-edebiyat fakültesi ve dolayısı ile içinde matematik-fizik-kimy a gruplarını kurmak her üniversite için zorunludur. Nitekim Denizcilik Fakültesi de mühendislik eğiitmini bu fakülteye ait öğretim görevlileri/üyeleri ile vermektedir.


Ayrıca başka bir yorumda bahsedilmiş olan Mühendislik Fakültesi'nin içinde Gemi İnşa Mühendisliği yer almaktadır. Farklı bir sektöre mi ait acaba bu bölüm?Ayrı ca Makine Mühendisliği/ Uluslararası İlişkiler vs. saydığınız bu bölümler acaba DTO'nun hangi katkısı ile eğitim görüyor? Gemide staj mı yapıyor bu bölümler? Ya da Vadeli Öğrenim Ücreti ile mezuniyet sonrasında mı öğrenim ücretlerini ödeme şansına sahipler. Hayır doğrudan öğretim ücretlerini kendileri karşılıyor burda bir vakıf üniversitesi için onların okula olan maliyetlerini karşılayacak seviyede.A ynı yorumda yine staj gemisi eşit dağıtılmalı deniyor diğer fakültelerle. EAltun arkadaşımın dediği üzere Sismik gemisi için kaç tane dışarıdan öğrenci staj için davet edilmiş? Ya da yıllardır akıbeti belli olmayan Akdeniz gemisi için neden bir çalışma yapılmamış? Ya da öyle personel müdürleri/şirketler var ki bu piyasada sadece İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencisi haricinde başka bir öğrenciyi staja çıkarmayan? Bu pozitif ayrımcılık değilde nedir?Önce çuvaldızı kendimize iğneyi sonra başkasına batıralım.Saygılarımla...
Burak K. 5 yıl önce
Sayın EAltun, OSYM'nin 01.07.2015 tarihinde yayınlamış olduğu üniversite kontenjanlarına baktığımızda Piri Reis Üniversitesinin toplam 528 öğrenci kontenjanı olduğunu görüyoruz. Bunlardan 188 tanesi denizcilikle ilgili olmayan "Ekonomi ve Finans, Makine Mühendisliği vs" gibi bölümlere aittir. Yani verilen kontenjanın yaklaşık %36'sı diğer denizcilik dışı bölümlere aittir. Sizin de göreceğiniz üzere bu ciddi bir rakamdır.

Diğer konuda ise, öğrencilerin kısa staj bulma sorunu bütün okullarda vardır. Böyle bir eğitim gemisi sadece Piri Reis Üniversitesine değil diğer bütün üniversitelere eşit şekilde hizmet verecek şekilde ayarlanmalıydı. Örneğin geminin kapasitesi, üniversitelerin öğrenci kontenjanlarıyla orantılı bir şekilde bölüştürülerek hakkaniyetli bir şekilde bütün öğrencilere staj yapma imkanı verilmeliydi. Bu ülkede staj sorunu yaşayan tek okul Piri Reis değil, onunla birlikte başta DEU, İTU, KTÜ birçok üniversite bulunmaktadır. DTO'nun Türk Denizciliğinden elde edilen bu geliri sadece Piri Reis Üniversitesine değil, diğer bütün üniversitelere adaletli bir şekilde dağıtılmalıdır.
Nuri Durak 5 yıl önce
Bugün ülkemizdeki ticaret odaları ve borsaları, her gün tartışılan Cumhurbaşkanlığı bütçesinden daha büyük bütçelere sahiptirler ve maalesef üyelerine de hiç hesap vermemektedirler. Vahdettin'den sonra saltanat bitti diye öğrendik ama yaşımız kemale erince daha nice saltanatların olduğunu gördük. Bereket ölüm ve ahiret var.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Sayın Canbilen bu iş okul gemisiz olmaz. OkUL gemisi yerine ticaret gemilerinde staj yapmak iyidir de birçok sakıncası vardır. Başlıcası şunlardır: Gemi bulmak kolay değildir, sorumlulukları ve masrafları vardır. Gemideki zabitler öğretmen değillerdir.Bazıları nın da bildiklerinin doğru olmayabilir. Yanlış bilen yanlış öğretir. Bazı gemilerde yapılan yanlışlara öğrenci de katılınca sonuç facia olabilir.Daha birçok sakıncalar vardır. Okul gemisi öğrenme yeridir. Öğrenci anlamayınca sorar, öğretmen de anlatır.Sayın Nuri Durak gerçekten hiç hesap sorulamıyor mu bunlara. Vay anasını sayın seyirciler. Allah hakkımızda hayırlı etsin www.refikakdogan.comBütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?