banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Dr. Cemal Beşkardeş; “Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür”

“Vapurlarımızı vermiyoruz” kampanyası başkanı Dr. Cemal Beşkardeş, “Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür” dedi.

GÜNCEL 22.06.2015, 11:45
5192
Dr. Cemal Beşkardeş; “Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür”

Vapur değil yolcu teknesi

“Vapurlarımızı vermiyoruz” kampanyası başkanı Dr. Cemal Beşkardeş, “Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür” dedi.

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Gemi Mühendisleri Odası (GMO) üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Hatları tarafından yaptırılan son vapurların İstanbul’un yapısına uygun olup olmadığını tartıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Şehir Hatları’ndan hiçbir yetkilinin gelmediği toplantıya yeni vapurların tasarımcı firmsıyla üretici firmasından yetkililer katıldı. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde önceki gün yapılan toplantıda konuşan “Vapurlarımızı vermiyoruz” kampanyası başkanı Dr. Cemal Beşkardeş yeni yapılan vapurların İstanbul’a uygun olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“İBB Başkanı Kadir Topbaş 2009 yılında ‘Vapurlu ulaşımı arttıracağız’ demişti. Ama öyle olmadı. Vapur nostalji değildir. İstanbullu olmanın bir aracıdır. Vapur yaygın olarak kullanılsa ucuz bir ulaşım aracıdır. Ancak bizim ülkemizde iskelelerimiz bile lokanta olarak kullanılmaktadır. Yeni yapılan vapurlara gelince bunlar çıkarma gemisi benzerinde, dar alandan yolcu indirip bindirme vapurlarıdır. İstanbul demek boğaz demek, boğaz demek vapur demektir. Bunlar birbirinden ayrılmaz. Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür.”

Yeni yapılan vapurların tasarımcılarından Gemi Mühendisi Serdar Yaraş da Şehir Hatları’nın kendilerine vapurların Beşiktaş-Üsküdar arasındaki kısa mesafede yolcu taşıyacağını belirtmesi ve şartnamedeki diğer kıstaslar nedeniyle bu tasarımları yaptıklarını belirtti. Ancak daha sonra vapurların sadece Beşiktaş-Üsküdar hattında değil, boğaz hattında da kullanılacağı ortaya çıktı.

Yaraş “Biz zaten bu tasarımların yolcu vapuru olduğu iddiasında değiliz. Biz buna yolcu teknesi diyoruz. Mevcut projede engelli yurttaşların, bebekli insanların rahatça erişimini sağlamaya dikkat ettik” dedi. Toplantıya katılan gemi mühendislerinin neredeyse tamamı yeni vapur tasarımını İstanbul’a uygun bulmadıklarını belirtti.

Yorumlar (6)
kemal cihan 6 yıl önce
Beşiktaş-üsküdar hattında uygun olabilirler.Ayrıca baştan yanaşan motorlara kadıköy iskelesinin yan tarafına yanaştırma fikride bi acayip durum...İBB NİN DİĞER ALANLARDAKİ BAŞARILARINI GÖLGELEMİŞ...
Hüsamettin Canbilen 6 yıl önce
Hem kolayca önden ineyim hemde boğaz sefası yapayım hemde ucuz gideyim hemde vapur şeklinde olsun.Peki bu nasıl bir şey olacak???

Beledi ye Beşiktaş -Üsküdar arasında hızlı ve engelli vatandaşların rahatı için tekne dizayn ettirmiş ama Boğaz hattında kullanıyor.

Bu herhalde planlamayı yapan harekat enspektörlerinin işi olsa gerek. Belediye ve mühendislere kabahat bulmayalım.

UKOM E artık ne zaman vatandaşın menfaatini düşünecek hala vatandaşlar 11 metre engelli yarışı gibi Adalar,Eminönü,kadık öy ve diğer özel sektör DENTUR,TURYOL,MAVİ MARMARA,Vs taşıyıcıların derme çatma merdivenlerinden binbir zorlukla inip binmektedir.Özellikl e Adalar-Bostancı hattında çoğu motorda ses yalıtımı olmadığı için aşırı vibrasyondan kaynaklanan ses kışın başağrısından geçilmiyor 50-55 dakika bu izdırap çekilmez. Vatandaşı bu motorlara mecbur etmeye belediye zorlamamsı gerekir. Şehir hatları vapur seferlerini azalttı motorcuların insafına kaldık.
.H.canbilen 6 yıl önce
Belediyenin yeni dizayn tekneleri için şekil bakımından göze hoş gözükmediği yorumunuza katılıyorum ancak birde olaya şu yönden bakalım Sn Dr Cemal Beşkardeş hep belediyenin yaptığı tekneleri mi eleştirecekler??? Konu kamu yatırımları mı olunca seslerini yükseltecekler???

İstanbul'da yalnızca Şehirhatları vapurları mı taşımacılık yapar??? Kamu yararına faaliyet gösteren STK olarak kendilerini adlandırıyorlarsa benim eleştirilerime ne cevap verecekler? Dolmuş motorları tabir edilen 300-700 kişi kapasiteli teknelerin dizayn , ses yalıtımı, personelin eğitini , sertifikalandırılmas ı, ses ve ısı yalıtımı vs konularda sada ağızlarını açıp tek laf ettiklerini duymadık. Konu kamu yatırımları olunca mı seslerini yükseltirler.Benim itirazım bunadır.
Yolcu 6 yıl önce
Sayın Canbilen, madem atasözleri ile başladık, örnekler vermişsiniz motorlar, zor biniliyor vs. öyleyse sizde şunu bilin: "Kötü örnek emsal teşkil etmez"Kötü olanları düzeltelim diye uğraşırken koydular takoz gibi tekneleri. Hilkat garibesi, Marmaray var orada hepten kaldırsınlar madem...
Denizci 6 yıl önce
beyinler ver da, akıllar paraya takılmışlar.Hesabı var bir gün çok yakında.Bu millet de oyy oyy demeye, vermeye meraklı...
Ahmet sayın 6 yıl önce
Hızlı,pratik,yolcu salonları güzel,engelli yolcular düşünülmüş ,yan profillerden görünüş eski vapurlar kadar olmasada idare eder...

Ön profilden görünüş ucube,açık alanlar rüzgar ve yağmurda korumasız(Bilinç siz yolcular boğazın hafif rüzgarlarında bile akşam acil servise gider

iskelelere uyum sağlamamış görüntü kirliliği yaratıyor(İskele de dururken sanki ekmek kenarına yapışan böcek gibi)

Park bahçeler temizlik işleri bir çok belediye hizmeti güzel fakat deniz ulaşımı aynen Gaziantep mutfağı gibi...

11
orta şiddetli yağmur
Günün Karikatürü Tümü