banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Donanma Ümit Burnu’nu geçecek

Türkiye, Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde sembolik önemi yüksek bir adım atıyor.

GÜNCEL 03.03.2014, 08:28
2745
Donanma Ümit Burnu’nu geçecek

Donanma 148 yıl sonra Ümit Burnu’nu geçecek

Türkiye, Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde sembolik önemi yüksek bir adım atıyor. Türk donanması Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in ardından artık Atlantik ve Hint okyanuslarında da sancak gösterecek.  Donanma 148 yıl sonra Ümit Burnu’nu geçecek. 

Türk Deniz Kuvvetleri, Türk dış politikasını desteklemek ve Türkiye’yi tanımak için uzun bir Afrika turuna çıkıyor. Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta başlayacakları yolculukla donanmayı 148 yıl sonra bir kez daha Ümit Burnu’ndan geçirmiş olacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, son yılların en büyük ve kapsamlı seyahatini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Tüm Afrika kıtasını kapsayacak seyahate donanmanın en gözde gemileri katılırken, en özel birlikler ve ekiplerde bu görevde yer alacak. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu adıyla oluşturulan askeri güç, dünya barışını sağlamak için görevde olduğu mesajını verecek.

Binlerce denizci görev alacak

Donanma Libya’dan başlayacağı ziyaretleri Fas’tan Cebelitarık Boğazı’nı kullanarak Atlas Okyanusu’na açılarak sürdürecek. Güneye yönelecek Türk gemileri, Batı Sahra, Senegal, Gana, Kamerun, Angola, Namibya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar gidecek. Kıtanın en güney ucu olan Ümit Burnu’nu geçerek Hint Okyanusu’na çıkan donanma; Mozambik, Tanzanya, Somali, Sudan ve Mısır üzerinden Kızıldeniz’e girecek.

 Sina Yarımadası’nı takiben Kızıldeniz’de bulunacak gemilerimiz, Süveyş Kanalı’nı geçerek Türkiye’ye dönecek. İlk milli gemimiz olan Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisi yer alacak. Binlerce denizcinin görev alacağı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta Donanma Komutanlığı’ndan uğurlanacak. Tuğamiral Ali Murat Dede’nin komuta edeceği görevin 4 ay sürmesi planlanıyor.

Tatbikata katılacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Marmara, Ege, Akdeniz, Kızıldeniz ile Atlas ve Hint okyanuslarını kapsayan seyahatin “Dünya denizlerinde sancak göstererek Türk dış politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak maksadıyla yapılacağı açıkladı.

TSK, görevle ilgili, “Ümit Burnu görevi, aynı zamanda insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerini kapsayacak. Tuğamiral Ali Murat Dede komutasında Gediz ve Oruçreis firkateynleri ile Heybeliada korveti ve Kudret Güngör lojistik gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, deniz güvenliğine destek faaliyetleri de yürütecek” bilgisini paylaştı. Öte yandan Türk donanmasının liman ziyaretlerinin yanı sıra ABD Afrika Komutanlığı’nca planlanan ‘Obangame Express Tatbikatı’na da katılacağı öğrenildi.

Yorumlar (4)
denizci 8 yıl önce
önce egeye sahip çıksınlar ege elden gidiyor
hamdi 8 yıl önce
Rus gemileri çıkacak savaş için karadenize gidiyor,belki yakında müdahil olacağımız bir savaş için bize lazım olacak gemiler de dünyanın bir ucuna ümit burnuna gidiyor.Ey güzel Allah'ım akıl dağıtırken başımızdakilre neredeydi acaba....

Kpt.Abdullah GÜNBATAN 8 yıl önce
Ziyaretleri çok anlamlı buluyor, hatta Basra Körfezi'ne de girilmesini öneriyor olmakla birlikte Karadeniz'de Rusya ile Ukrayna ile çıkması muhtemel bir sıcak çatışma varken bu ziyaretin ileri bir tarihe ertelenmesinin uygun olacağını değerlendiriyorum.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Savaş gemilerimizin 148 yıl sonra Ümit Burnunu dolaşacağı haberinde bu 148 yılın ne anlama geldiği haberde belirtilmediği gibi yorumcular da bu rakamı merak etmemşlerdir. Benim yaptığım araştırmaya göre 1864 yılında Bursa ve İzmir korvetleri İstanbul dan hareketle Ümit Burnunu dolaşarak Basra Körfrezine varmışlardır. Hesaplarsak 150 sene yapar.(Kaynak Eser Tutel,SeyriSefain Öncesi)Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü