banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Dokuz Eylül de İzmir'e Geldi

Yalova'da üretilen 15 yeni yolcu gemisinden ilki olan Çakabey'in ardından, ikinci gemi Dokuz Eylül de Körfez'le buluştu.

GÜNCEL 22.05.2014, 17:18
 Dokuz Eylül de İzmir'e Geldi

 Dokuz Eylül de İzmir'e Geldi

 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği ve Yalova'da üretilen 15 yeni yolcu gemisinden ilki olan Çakabey'in ardından, ikinci gemi Dokuz Eylül de Körfez'le buluştu.

İzmir Körfezi'nde deneme seferleri yapan Dokuz Eylül, resmi onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından yolcu taşımaya başlayacak. Mevcut gemilere göre çok daha hızlı ve konforlu hizmet veren yeni gemilerin ikincisinin de hizmete girmesiyle, taşınan yolcu sayısı artacak, sefer süreleri kısalacak.

ÜÇ AYDA BİR GEMİ

İzmir Körfezi'nde hizmet veren tüm filoyu yenilemek üzere yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 117 milyon Euro'ya 15 yeni yolcu gemisinin siparişini vererek bu alanda kent tarihinin en büyük yatırımına imza attı. Yalova'da üretimi süren gemilerden ikisi tamamlandı. Üretim planına göre bundan böyle her üç ayda bir yapımı tamamlanacak gemilerden biri hizmete alınacak. Yeni gemiler, savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzeme ile üretilen ve bu özelliği ile dünyada yapılan 'en büyük yolcu gemileri' olma özelliğini taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yolcu gemilerinin yanı sıra, 450 yolcu ve 64 otomobil kapasiteli 3 adet arabalı yolcu gemisi için de ihaleyi kazanan firma ile geçtiğimiz günlerde sözleşme imzaladı. 82 milyon liralık yatırımla hizmete girecek yeni arabalı yolcu gemileri, engellilerin kullanımına uygun olacak. Bostanlı-Üçkuyular hattında yolculuk süresi 30 dakikadan 15 dakikaya inecek.

İSİM BELİRLEME ANKETİ DEVAM EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yolcu gemilerinden birincisinin adını ilk Türk Amirali "Çakabey", ikincisinin adını ise İzmir'in kurtuluş günü olan "Dokuz Eylül" olarak belirledi. Geriye kalan 13 gemi ve 3 arabalı yolcu gemisinin ismini İzmirlilerin belirlemesi için düzenlenen anket İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde (www.izmir.bel.tr) devam ediyor

Yorumlar (1)
SOSYAL DEMOKRATLAR 6 yıl önce
Sosyal Demokrat geçinen bir belediyenin yeni gemiler için ödeyeceği 317 Milyon kabul edilemez.

Dünyan ın kompozit tekne olarak en büyüğü olmak övünülecek bir konu değil.Açıkca müsriflik.

Akıll ı hiç bir kimse körfez içi ulaşım için bu parayı harcamaz.

Person el,yedek parça ve onarım masrafları 1-2 senede Sn. Aziz Beyi pes ettirir.Kompozit tekne fikrini kim vermiştir çok merak ediyoruz.
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102