banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Doğuş Üniversitesi'nden İnsansız Gemi

Bilime yaptığı yatırımlarla öne çıkan Doğuş Üniversitesi'nin öğrencileri, insansız gemi geliştirdi. Üç aşamalı olarak projelendirilen gemi yakında denize indirilecek

GÜNCEL 19.04.2012, 14:07
Doğuş Üniversitesi'nden İnsansız Gemi

Bu yıl 15'inci yaşını kutlayan Doğuş Üniversitesi, bilimsel projeleriyle ön plana çıkıyor. Üniversitenin Mühendislik Fakültesi, ABD'li Cornell Üniversitesi ile doğuştan kalp hastalıkları ve Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji kullanılan insansız denizüstü aracı gibi farklı alanlara yönelik projeler yürütüyor. Çalışmalarda öğrencilerin aktif rol almasına ise büyük özen gösteriliyor.

Öğrenciler İşin Başında

Öğrencilerin yüzde 33'nün burslu olduğu üniversitenin Mühendislik Fakültesi'nin gerçekleştirdiği projeler, sağlıktan askeriyeye kadar farklı alanlara önemli yenilikler getirecek türden. Rektör Prof. Dr. Elif Çepni, Doğuş'un eğitim camiasında iyi bir yer edindiğini ve dünyanın en iyi ilk iki bin üniversitesi arasına girdiğine dikkat çekerek "Artık kabımıza sığmayacağımız aşamadayız. Büyük adımlarla yol alıyoruz" dedi. Üniversitenin kurucusu Doğu Gözaçan, akademik kaliteyi sürekli yükseltmenin en önemli hedefleri olduğunu vurguladı. Mühendislik Fakültesi'nin 8 öğrencisi, Türkiye'de yenilenebilir enerji kullanan insansız ilk denizüstü aracı tasarladı. Kontrol, bilgisayar ve bilişim sistemleri mühendisliği bölümü öğrencilerinin tasarladığı araca "Doğuş- USV" adı verildi. Aracın en önemli özelliği yenilenebilir enerji kullanılması. Üç aşamalı olan projenin ilk aşaması haziranda tamamlanacak ve Doğuş- USV denize indirilecek.

Yorumlar (2)
9 yıl önce
Tebrikler..
ismet canayakın 9 yıl önce
Vakıf üniversitelerimizin bu tarz projelere destek vermesi sevindirici bir haber
1
parçalı az bulutlu
banner102