banner191

banner148

banner179

banner176

Doğalgaz Eksiğine LNG takviyesi

Doğalgaz akışının yeniden başlaması beklenirken, 'aşırı soğukların devam ettiğini' gerekçe gösteren İran gaz akışına başlamadı, LNG ile takviye yapılıyor

GÜNCEL 15.01.2008, 14:03
Doğalgaz Eksiğine LNG takviyesi

Doğalgaz Eksiğine LNG takviyesi

İran'ın Türkiye'ye verdiği doğalgazı tamamen kesmesinin ardından, yapılan görüşmeler çerçevesinde dün doğalgaz akışının yeniden başlaması beklenirken, 'aşırı soğukların devam ettiğini' gerekçe gösteren İran gaz akışına başlamadı.
Buna karşılık alınan tedbirler kapsamında Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden gelen 'Batı hattından' alınan ve 39 milyon metreküpe artırılan doğalgaz miktarı, 42 milyon metreküp seviyesine çıkarıldı.
Mevcut koşullarda ayrıca Rusya'dan Mavi Akım hattından 36-38 milyon metreküp, Azerbaycan'dan 14 milyon metreküp günlük doğalgaz akışı sağlanıyor. Öte yandan sisteme ilave sağlamak amacıyla spot piyasadan LNG tedarik ediliyor. Sisteme, 80 milyon metreküp doğalgaza eş LNG ilave edildi.

'İran'dan alırım çünkü...'
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'nın Madrid şehrinde, "Enerjide niye İran'a yaklaşıyorsunuz?" sorularıyla karşı karşıya kaldı. Erdoğan, ABD ve İsrail'in özel kararları için İran'la ilişkiyi kesemeyeceğini belirterek, "Benim doğalgaz ihtiyacımı İsrail veya Amerika karşılayabilecek mi? Hayır. Bu durumda başımın çaresine bakacağım" dedi.

'Sıkıntı yok'
Enerji Bakanlığı yetkilileri, İran ulusal gaz şirketi sözcüsünün yaptığı açıklama ve soğuk hava koşullarının devam etmesi nedeniyle, bugün-yarın İran'dan doğalgaz akışının yeniden başlamasının beklenmediğini söyledi. Yetkililer, ancak alınan tedbirlerle şu an için herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade etti.(AA)

DenizHaber.Com

Yorumlar (2)
Tuna Boray 12 yıl önce
LNG   sıvılaştırılmış    doğal    gaz’dır.    Doğal    gaz     atmosferik   şartlarda -162oC’nin altındaki sıcaklıkta soğutulduğu zaman sıvılaşmakta ve hacmi, gaz hacmine göre 600 kat azalmaktadır. Bu sayede yüksek miktarlarda doğal gaz düşük basınçlar altında saklanabilmektedir. Böylece;  teknik ve ekonomik olarak doğal gazı boru hatları ile taşımanın uygun olmadığı yerlere doğal gazın  nakliyesi uygun hale gelmiş olur. LNG diğer alternatifleri olan LPG, Fuel Oil NO6 ve %1 Kükürtlü FO gibi yakıtlardan hem daha ekonomik hem de daha çevrecidir. Giderek artan petrol fiyatları karşısında LNG diğer yakıtlara karşı maliyet avantajını sürekli arttırmaktadır. 

LNG’nin   fire    vermeden    taşınabilmesi    için   mevcut   sıcaklığı olan -162 oC’nin muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu kadar düşük sıcaklıkta bulunan sıvıları taşıyacak olan tankerlerin imalat süreçleri de bu ısıyı muhafaza edecek şekildedir. Bu tür LNG tankerlerini yüksek teknoloji ve standartlara sahip dev termoslara benzetebiliriz.

Bu tür tankerlerin tankları içi içe geçmiş iki adet tanktan oluşmaktadır “yani çift çidarlı”. İç içe geçen bu tanklar paslanmaz çelikten imal edilir ve birleşim noktalarındaki kaynaklar özel teknolojilerle yapılır ve her kaynak röntgen filmi çekilerek kontrol edilir. Kontrolden geçen tanklardan içte kalacak olan tanka süper izolasyon uygulaması yapılarak dış tankla içi içe geçirilir. Dıştaki tankın da kapatılmasından sonra iki tank arasında kalan boşluk vakumlanarak çok düşük basınçlara inilir. Bu sayede maksimum izolasyon sağlanmış olur. Yani içerideki -162 oC’lik sıvı ile dışarıdaki ortam sıcaklığında bulunan hava arasında ısı transferi göz ardı edilebilecek rakamlara iner. Ve böylece uzun mesafeler boyunca LNG’nin nakliyesi mümkün olur. LNG taşıma sırasındaki basınçları 5 bar civarındadır. LPG’deki basınç 25 bar civarında olduğu düşünüldüğünde LNG için bu değer çok düşüktür. 

Bu tür tankerler özel yapım tankerler olduğu için yapımı 4-6 ay arası sürmektedir. Bu tür tankerlerin yapımı sırasında ADR standartlarına ve Avrupa Birliği Tasarım standartlarına uyulması zorunludur. Her bir tanker EN normlarına göre tasarlanarak tank imalatında yapılan tüm işlemler ve tüm testler belgelenerek tanker özlük dosyası oluşturulur ve kullanıcıya verilir. 

LNG İletim Lisansı olmayan tüzel kişiler hiçbir şekilde LNG taşıması yapamazlar.

LNG havadan hafif olduğu için herhangi bir kaza anında hızla buharlaşarak ortamdan uzaklaşır. Açık havada yaşanacak kazalarda LNG LPG’ye oranla çok daha az tehlikeli bir yakıttır.

Bu tankların imalatında yüksek teknoloji ve standartlar uygulanarak sertifikalı özel kaynakçılar ve sertifikalı özel malzemeler kullanılarak imal edilir ve tüm tankın her bir noktası röntgen çekilerek kontrol edilir. Her hangi bir hata bulunduğu takdirde hatanın düzeltmesi yapılarak tank özlük dosyasına konur. Sabit tanklarda çift çidarlı olup paslanmaz çelikten imal edilmiş ve iki tank arası boşluk vakumlanarak araya perlit doldurulmuştur.

50000 m3’lük bir tankta sıvı halde 50000 m3 LNG depolanabilir ve bu miktarda LNG yaklaşık olarak 23000 ton LNG demektir(sıvı LNG’nin özgül ağırlığı 460 kg/m3 civarındadır). Bu da yaklaşık olarak 33000 ton fuel oil 6 veya 23000 ton LPG’ye eş değerdir.

 Türkiye’de kış sezonunda artan doğal gaz talebini karşılamak amacıyla BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG terminali kurulmuştur. Terminalin yapımına 1989 yılında başlanılmış olup, 1994 yılında da terminal işletmeye alınmıştır. Terminalin şu anki  LNG gazlaştırma kapasitesi 685,000 m3/saat, LNG depolama kapasitesi de 250,000 m3’tür. Türkiye’de kara tankeri ile LNG ticareti yapacak olan şirketlerin tek LNG tedarik noktası BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG terminalidir.

Türkiye’nin şu ana kadar yapmış olduğu 6 adet doğal gaz kontratının yanı sıra 2 adet de LNG kontratı bulunmaktadır. Bu iki kontratın yıllık miktarı 5,2 milyar m3’tür. Türkiye LNG’yi Cezayir ve Nijerya’dan almaktadır.
12 yıl önce
güzel bir açıklama yapmışsınız...ancak LNG hiç bir şekilde 5 bar basınçta taşınmamaktadır...zaten tankların safety valfleri 1 ila 1.5 bar civarındaki set değerlerine ayarlanmıştır...zaten -162 derece atmosfer basıncında doğal gazı sıvılaştırabileceğimiz bir sıcaklıktır....ayrıca bu degerde gazın cıkarıldığı bolgeye göre dolayısıyla gazın kompozisyonuna gore -156 dereceye kadar yükseltilebilir...öte yandan 5 bar gibi bir basınç tankların yapısına zatar vermekte ve izalasyon malzemesinin plastik sekil değistirmesine gidecek kadar riskli bir durumdur...saygılarımla...
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?