banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Didim'de "Deniz OMGİ" sistemi kuruldu

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce Didim'e kurulan "Deniz OMGİ sistemi" basına tanıtıldı.

GÜNCEL 21.06.2022, 21:07 22.06.2022, 13:20 Halit Emre İbrahimoğlu
70
Didim'de "Deniz OMGİ" sistemi kuruldu

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce Didim'e kurulan "Deniz OMGİ sistemi" basına tanıtıldı.Didim'de bulunan D-Marin içerisinde yerleştirilen ve deniz suyu sıcaklığı, rüzgar yön ve hızı ölçerek ülkemize turist gönderen turizm operatörleri ile yurt içinde seyahat eden turistlerin turizm destinasyonlarının tercihinde ve turizm sezonunun daha geniş zaman aralığına genişlemesinde yardımcı olan "Deniz OMGİ sistemi" basına anlatıldı.

Etkinliğe Aydın Meteoroloji İl Müdürü Musa Deveci, AK Parti Didim İlçe Başkanı Maşallah Subaşı, AK Partili meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri katıldı.

Deniz OMGİ sistemi hakkında bilgiler veren Aydın Meteoroloji İl Müdürü Musa Deveci denizcilerin daha öncede deniz suyu sıcaklığı, rüzgar yön ve hızı bilgileri önceden öğrenmek hazırlıklı gelmek istediklerini belirterek, "Bunlar tercih sebebi, daha önce Kuşadası ve Bodrum'da vardı. Bundan sonra Didim'de bu sistem kuruldu. Aynı zamanda turizm sezonunun daha geniş zaman aralığına genişlemesinde önem arz etmektedir. Mayıs ayı ile Ekim arasında sezonu uzatacak. Bugünden itibaren veri vermeye başlayacak. Bu değerlerin ölçülmesi ile Turizm denizciliğin kalitesi artmaktadır. Ayrıca yat turizmi ve deniz ticaret filoları balıkçılık sektöründe fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra havacılık sektöründe uçuşların daha emniyetli şekilde gerçekleştirilmesi için hava alanlarında meteorolojik gözlem ve tahminlerin yapılması elzemdir. Meteorolojik gözlem ve tahminleri sağlıklı olarak yapılabilmesi ve havaalanının standartlarının yükseltilmesi, havacılık faaliyetlerinde uçuş emniyetinin arttırılması için meteorolojik teknoloji alt yapısı güçlendirilmiştir. Çıldır havalimanına Pist başına ve pist sonuna "Havaalanı OMGİ" kurulmuştur. Deniz OMGİ ve Havaalanı OMGİ yatırım maliyeti 10 milyondur" dedi.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (1)
Kapt.Cengiz sözdemir 4 gün önce
Eşsiz ve ülkemizin en çok ihtiyacı olan bir yatırımdir.Her koya kurulmalıdır.Çok geç kalınmış bir yatırımdır.
28
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü