banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Dev Platform Aliağa'da Sökülmeye Devam Ediliyor

'Atwood Southern Cross’ isimli Petrol ve doğal gaz arama sondaj platformunun söküm çalışmaları devam ediyor.

GÜNCEL 26.12.2014, 16:13
Dev Platform Aliağa'da Sökülmeye Devam Ediliyor

Dev Platform Aliağa'da Sökülmeye Devam Ediyor

38 yıllık serüvenini Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesislerinde sonlandıran 'Atwood Southern Cross’ isimli Petrol ve doğal gaz arama sondaj platformunun söküm çalışmaları devam ediyor.

2008 yılında Ege denizinde ve Karadeniz’de sondaj çalışmaları için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından kiralanarak kullanılan dev platform kısa bir süre önce römorkörler eşliğinde uzun bir yolculuğun ardından Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesislerine getirilmişti.

12 BİN GROSTONLUK PLATFORM ALİAĞA’DA SÖKÜLÜYOR

Aliağa Gemi söküm tesislerinde faaliyet gösteren Sök denizcilik firması tarafından, Malta adasından Aliağa’ya getirilen, 80 metre uzunluğunda 40 metre yüksekliğindeki 12 bin grostonluk dev yüzer petrol arama sondaj platformunda yapılan söküm çalışmalarının 3 aylık bir süreçte tamamlanacağı belirtildi.

‘10 BİN TON ÇELİK ELDE EDİLECEK’

Platformdan 10 bin ton çelik elde edileceğini ifade eden Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Atık Yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, “Platformun yetkili kurumlar tarafından yapılan çevre, iş sağlığı ve güvenliği noktasında ki yasal kontrollerinin ardından sökümüne başladık. Sök Denizcilik firmamız tarafından Avustralya'nın bir firmasından satın alınan, ‘Outfit Southern Cross’ isimli bu dev platformun Malta’dan başlayan yolculuğu tesislerimizde son bulmuştu. Gerekli çevre, işçi, sağlığı ve diğer yasal kontroller yapılarak dev platformun sökümüne başlandı. Bu sökümün yaklaşık 3 ay sürmesini bekliyoruz. Sökümüne başlanan bu platform 12 bin groston ağırlığında 80 metre uzunluğunda ve 40 metre yüksekliğindedir” diye konuştu.

ÇEVİKER, ‘DEV PLATFORMUN ALİAĞA’DA SÖKÜLMESİ BİZLERİ SEVİNDİRİYOR’

12 Bin groston ağırlığındaki dev platformun Gemi Geri Dönüşüm Tesislerimizde sökülüyor olması bizleri sevindirdi diyen Çeviker, “Bu platform ülkemizde de kullanıldı, geçici bir süre için kiralanmıştı. Özellikle Gökçeada bölgesinde doğal gaz ve diğer petrol çalışmalarına da katılmıştı. Türkiye’de geri dönüşüm faaliyetlerinin çevre ve ilçe sağlığına daha uygun yapılması nedeniyle platformun ülkemizde sökülmesi bizi hem sevindiriyor, hem de gururlandırıyor” dedi.

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102