banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Design Turkey 2014’te “İyi Tasarım” Ödülü Aldı

Endüstriyel Tasarımcı Mete Mordağ tarafından Innovasub markası için tasarlanan Divephone, Türkiye’nin en önemli tasarım ödüllerinden Design Turkey 2014’te “İyi Tasarım” ödülü aldı.

GÜNCEL 11.12.2014, 12:05
3956
 Design Turkey 2014’te “İyi Tasarım” Ödülü Aldı

DALIŞ DÜNYASINA BİR İLKİ SUNAN DIVEPHONE, DESIGN TURKEY 2014’TE “İYİ TASARIM” ÖDÜLÜ ALDI

Endüstriyel Tasarımcı Mete Mordağ tarafından Innovasub markası için tasarlanan Divephone, Türkiye’nin en önemli tasarım ödüllerinden Design Turkey 2014’te “İyi Tasarım” ödülü aldı.

Cep telefonlarını dalış bilgisayarına dönüştüren Divephone, inovatif yaklaşımı ve sualtına yakışan akıcı hatları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yazılım ve tasarımı ile dalış dünyasına bir ilki sunan Innovasub - Divephone, iTunes veya Google Play üzerinden indirilen basit bir aplikasyon sayesinde cep telefonlarını piyasadaki en gelişmiş dalış bilgisayarlarının çok daha ötesinde bir dalış bilgisayarına dönüştürüyor.

Divephone, 80 metreye kadar dayanıklı gövdesi, çoklu algoritmalı yazılımının mümkün kıldığı üst düzey dekompresyon (vurgun) güvenliği ve dalış sırasında sınırsız kayıt tutma özelliğinin yanı sıra Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarıyla da uyum gösteriyor. Android, Windows ve IOS cihazlarında çalışma özelliğine sahip Divephone arkasında bulunan elektronik modül suyla temas ettiğinde devreye giriyor.

Dalış sırasında ise derinliği wi-fi vericisi üzerinden gövde içerisindeki cihaza kablosuz olarak aktarıyor. Divephone, dalış yapılacak yerin haritasının daha önce indirilerek görüntülenmesini sağlarken, dalış sonrasında ise kablosuz olarak istenilen ortama aktarma olanağı sunuyor.

Sualtının akışkan estetiğine bir tasarımcının; yüksek ortam basıncına bir mühendisin; dalış ergonomisine ise bir dalgıcın verdiği etkili bir cevap olarak yorumlanan Divephone, ileri multi-algoritma yazılımı sayesinde dalış sırasındaki ortam bilgilerini çok daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilerek dekomprasyon (vurgun) açısından çok daha güvenli bir dalışı mümkün kılabiliyor.

Bu sene 354 tasarımın değerlendirildiği Design Turkey 2014’ün 3 ayrı kategorisinden 4 ödül birden kazanan ve Turquality programının endüstriyel tasarım alanında yetkilendirilmiş danışmanlık firmalarından olan Mordag Design, sunduğu hizmetlerin inovasyon odaklı tasarım anlayışı ve mühendislik alt yapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine çok sayıda patentli ürün ve fikir kazandırmasıyla tanınıyor.

Mete Mordağ Hakkında: İstanbul doğumlu Mete Mordağ, 1996’da İstanbul Alman Lisesi, 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Yaratıcı sanatlara ve pozitif bilimlere olan tutkusu onu Endüstriyel Tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım yüksek lisans tamamlayarak 2005’te İstanbul’a döndü. 2007’den bu yana mutfak eşyaları, aksesuarlar, mobilyalar, dalış ekipmanları, kentsel mobilyalar, mimari donatılar, yapı sektörlerinde faaliyet gösteren müşterileri için güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler tasarlamaktadır.

 

Yorumlar (0)
23
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü