banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Denizlerde petrol çıkarmak yasaklansın"

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Sorumlusu Hilal Atıcı, ard arda gelen petrol sızıntıları ile ilgili şunları söylüyor:...

GÜNCEL 22.07.2010, 01:14

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Sorumlusu Hilal Atıcı, ard arda gelen petrol sızıntıları ile ilgili şunları söylüyor:

"Bundan 3 ay önce Meksika Körfezi’nde gerçekleşen patlama ve denize yayılan 117 milyon galonluk petrol, Çin’deki boru hattında meydana gelen patlama fosil yakıt endüstrisinin iştahı kapanmadıkça, asla bitmeyecek.

Çünkü petrolün deniz ekosistemi ve kuşlarda yarattığı tahribat uzun vadelidir.

Biz Greenpeace olarak enerji sisteminde bir reform yapılarak, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilerin gelişmesi çağrısında bulunuyoruz. Çünkü binyıllar boyunca bize evsahipliği yapan gezegenimizi, 20. yüzyıl gibi aslında görece kısa olan bir zaman aralığında enerji tercihlerimizle tahrip ettik.


Eğer konvansiyonel enerjilere dayalı sistemi değiştirmezsek Meksika körfezi kazası da, Çin’de yaşanan kaza da, Çernobil kazası da ne ilk ne de son olacak. Üstüne üstlük iklim değişikliği gibi küresel bir tehdidi de bu tercihler yüzünden tetikliyoruz.  İlk adım, hükümetlerin açık denizlerde petrol çıkarmayı yasaklamalarıdır. İkinci adım ise, 20. yüzyılın fosil yakıtlara ve nükleer enerjiye dayalı sistemini hızla değiştirmek için siyasi kararlılık gösterilmeli. Temiz bir enerji geleceğini garanti altına alan düzenlemeler ve uluslararası anlaşmalar yapılmalı. Bu kadar kaza ve iklim değişikliği tehdidini göre göre bunu yapamıyorsak yazık bize.  "

Yorumlar (2)
HAKAN bakarsan 11 yıl önce
DÜNYADAKİ PETROLÜN YARISI NEREDEYSE DENİZALTI KAYNAKLARDAN SAĞLANIYOR.YANİ BÖYLE BİR FİKRİ ORTAYA ATMAK SAÇMA YAYIMLAMAK DAHA DA SACMA..
amatör denizci 11 yıl önce
Fransız keferesi zamanında bu sivri zekalıların gemisini batırmıştı,ellerine sağlık

her şeye karşılar super zekalar
8
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü