banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizin 250 metre altında ve askıda boru hattı

Deniz geçişi kısmı Kalyon İnşaat tarafından üstlenilen “Hayat Hattı” projesi ile su kaynakları bakımından kısıtlı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temiz su ihtiyacı gideriliyor.

GÜNCEL 17.10.2015, 00:20
1560
Denizin 250 metre altında ve askıda boru hattı

Denizin 250 metre altında ve askıda boru hattı‏

 Deniz geçişi kısmı Kalyon İnşaat tarafından üstlenilen “Hayat Hattı” projesi ile su kaynakları bakımından kısıtlı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temiz su ihtiyacı gideriliyor.

 Türk mühendislerinden dünyada bir ilk: Denizin 250 metre altında ve askıda boru hattı Deniz geçişi kısmı Kalyon İnşaat tarafından üstlenilen “Hayat Hattı” projesi ile su kaynakları bakımından kısıtlı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temiz su ihtiyacı gideriliyor. Açılışı 17 Ekim 2015’te gerçekleştirilecek proje ile Kalyon İnşaat dünyada bir ilki gerçekleştirdi: Deniz yüzeyinin 250 m altında ve 80 km uzunluğunda askıda polietilen boru hattı. Kalyon İnşaat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına su kaynağı sağlamak üzere hazırlanan “KKTC İçme Suyu Temin Projesi”nde Türk mühendislerinin bilgi, deneyim ve gücünü ortaya koydu.

Su ihtiyacının hemen hemen tamamını yeraltı su kaynaklarından karşılayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye’den yılda 75 milyon metreküp su iletilecek olan projenin en önemli kısmı olan deniz geçişi için Türk mühendisleri, deniz içerisinde askıda boru geçişi planlayıp uyguladılar. Dünyada bir ilk olan proje ile ülkemiz, dünyaya satılabilecek tamamen yeni bir iletim modeli geliştirmiş oldu. Bugün itibarı ile tamamlanan KKTC İçme Suyu Temin Projesi; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu’nun katılımlarıyla onurlandıracakları 17 Ekim 2015’te Türkiye tarafında Mersin-Anamur’da Anamur Stadyumu ile KKTC tarafında Girne-Çamlıbel İçme Suyu Arıtma tesisinde gerçekleştirilecek açılış töreni sonrası faaliyete geçecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin su problemini köklü bir çözüme kavuşturmak maksadıyla hayata geçirilen proje; Türkiye ile KKTC tarafında birer baraj ve 80 km’si deniz geçişi olmak üzere toplam 107 km’lik isale hattından oluşuyor.

Erenay: “Proje hem temiz su hem de sulu tarım ile gelir artışı sağlayacak”

KKTC vatandaşlarına sadece temiz su kazandırmakla kalmayacak sulu tarım imkanı sayesinde önemli gelir artışı da sağlayacak bu projede yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Kalyon İnşaat KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı Proje Direktörü Abdullah Halit Erenay: “Kalyon İnşaat olarak bu projede uyguladığımız deniz geçişi isale hattı 80 kilometre uzunluğunda. Deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçirilen yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı dünyada bir ilk olma özelliğine sahip ve bununla büyük gurur duyuyoruz. Sadece dört yılda tamamlanan bu dev projeyle Toros Dağları’nın bereketli suların yılda 75 milyon metreküplük kısmı, 107 kilometre uzunluktaki isale hattından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne iletilecek” dedi.

Adım adım Türk mühendisliği

Deniz yüzeyinin 250 metre altında ve 80 km uzunluğunda askıda polietilen boru hattı döşeyerek Türk mühendisliği ile dünyada bir ilke imza atan Kalyon İnşaat tarafından deniz geçişi boru hattının döşenmesine Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kıyı kesimlerinde 20 metre su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak devam edildi. Sonrasında 20 ile 280 metre su derinliği arasında yer alan sabitlenmeleri beton ağırlık blokları ile sağlanmış boruların deniz tabanına oturan bölümünün önce deniz yüzeyinde birleştirilmesi ve daha sonra içine su alınarak tabana batırılması sağlandı. 280 metre su derinliğine ulaşıldığı ilk noktadan itibaren, 500’er metre uzunluğundaki yekpare borular birbirlerine mekanik olarak bağlanarak deniz tabanına ağırlık bloğu ile sabitlendi ve 66,5 km uzunluktaki askılı sistem oluşturuldu. Bu sistemde 220 tonluk taban ağırlık bloklarına askı halatları ve yüzdürme şamandıraları bağlı ve bunlar gemi yardımıyla deniz içerisine yerleştirildi. 500’er metrelik polietilen boru dizeleri ise deniz yüzeyinde birbirlerine Y-parçalar ile bağlanıp daha önce yerleştirilen şamandıraların halkalarına kancalarla tespit edildi.

 

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü