banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Denizi Kirleten Gemilere 397 Bin TL Ceza

dört aylık süre içinde İzmit Körfezi’ne atık bırakarak kirliliğe yol açtığı belirlenen ve suç üstü yapılan 12 gemiye toplam 397 bin 722 TL para cezası verildi.

GÜNCEL 04.05.2009, 14:20
2445
Denizi Kirleten Gemilere 397 Bin TL Ceza

Denizi kirleten gemilere 397 bin TL para ceza   

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi’nin denetimler için kiraladığı deniz uçağının yaptığı tesbitler sonucu dört aylık süre içinde İzmit Körfezi’ne atık bırakarak kirliliğe yol açtığı belirlenen ve suç üstü yapılan 12 gemiye toplam 397 bin 722 TL para cezası verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin daha çok deniz kirliliğini önlemek ve kirliliğe yol açan sanayi kuruluşu veya gemileri belirlemek amacıyla 2.5 yıl önce kiraladığı deniz uçağı ile hergün kontroller yapılıyor. Bu kontroller sonucu dört aylık süre içinde denize atık bıraktığı belirlenen ve suç üstü yapılan 12 gemiye 397 bin 722 TL para cezası uygulandı. Bu kontrollerin de son derece caydırıcı olduğu bildirildi.

Bükükşehir Belediyesi’nin tesbitlerine göre 2007 yılında denizi kirlettiği tespit edilen 94 gemiye 2 milyon 67 bin TL ceza kesilirken, bu rakam bir sonraki yıl düşüş gösterdi. 2008 yılında denizi kirleten 70 gemiye bir milyon 983 bin TL, son 4 ayda ise 12 gemiye 397 bin TL ceza kesildi.

Deniz uçağı bununla birlikte kıyı tesislerinden kaynaklanan kirlilikleri de anında Kocaeli Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bildiriyor. Orman yangınlarında da anında tesbit yapıp zamanında önlem alınmasını sağlıyor.

Yorumlar (10)
13 yıl önce
ÇOK GÜZEL NİYE BU KADAR AZ YAZDILAR. YAKALAMIŞKEN BARİ GEMİLERİDE ELLERİNDEN ALSALARDI DAHA İYİ OLURDU. YALNIZ DEĞİL SAHİL İL VE İLÇELERİ ESKİŞEHİR, TOKAT, AMASYA GİBİ VİLAYETLERE KİM CEZA YAZACAK ONU MERAK EDİYORUM. ÇÜNKÜ ONLARIN DA TÜM PİSLİKLERİ DENİZE DÖKÜLÜYOR İSPATA HAZIRIM. GÜVERTEDE YAĞMUR SUYU AKTI CEZA, TOZ UÇTU CEZA ÖDE PARAYI SONRA SEFERE KALKIŞ İZNİ AL. YAŞASIN DENİZİ SEVEN ZABITALAR VE ONLARA BU YETKİYİ VERENLER. KAHROLSUN DENİZ DÜŞMANLARI ARMATÖRLER.
13 yıl önce
Bu gemiler bilerek sintinemi basmışlar, bilerek yağmı dökmüşler, yoksa kazaen tuvalet suyumu akıtmışlar? Eğer birinci şık ise övünerek haber yapılabilir. Bunuda marmara gibi kapalı bir denizde ancak deliler yapar, armatörler değil.
13 yıl önce
Denizi korumak denizcilerin işi olmalı, pazarda işportacı kovalamakla görevli zabıtaların değil. Bu görevi denizcilik müsteşarlığı, liman başkanlıkları gibi kamu kurumları yapmalıydılar. Belediyeye para lazım git ceza yaz, fasulyenin suyu, çapanın pası, kömürün tozu yeterki yaz, parayı ödesin sonra parayı almak için mahkemeye versin, aç kurdun elinden kuzuyu almak gibi bişey....
13 yıl önce
Bide övünerek açıklıyorlar. Yıktıkları ocakları düşünmeden.
ua 13 yıl önce
deniz insanlarinda deniz terbiyesi olmasi lazim deniz bizim her seyimiz ama ne yazikki oyle armatorler oyle arkadaslar varki her sey buyuk ambara felsefesiyle bakiyorlar olaylara sonrada bu istenmeyen goruntuler ...sorarim tum deniz camiasina ayni olaylari avrupada bir limanda amerikada yapsalarya adamin gemisini alirlar kimsede gik diyemez ..deniz kurallarina her denizcinin uymasi dilegiyle kirlettigimiz .pislettigimiz bu deniz bizim baskasinin deyil denizi sevelim vede koruyalim .burdan geciniyoruz unutmayalim deniz hepimizin
13 yıl önce
denizi kirletenmi aradında bulamadın? Siz hiç KADIKÖY evlendirme dairesine gittinizmi? Siz hiç MALTEPE süreyya paşa deresini gördünüzmü? Siz hiç KARTAL yunustaki kanalizasyonu gördünüz mü? Siz hiç ZEYTİNBURNUN da akan lağımı gördünüz mü? ayıptır ayıp haraç toplamanında bi usulu var.
yekta DUMAN 13 yıl önce
Önlem almak en elzem;

Erdem diye düşünüyorum.

Bütçenin gelir hanesine;"CEZAYI" eklersek başka.

O zaman yat pusuya!..

AMA;

(!)yapılması gerekenin hem de!Bu kıriz ortamında,

KÖRFEZDE demirleyen bu gemileri " misafir " kabul edip;

Tüm ihtiyaçlarına gereken titizlikle cevap vermek.

Gönüllü "ACENTA"lık sunmak gibi.

Gönüllü elçilik hizmetleri sunanları örnek alıp!

Hem zaten "KÖRFEZ" de demirleyen bu gemilerin zorunlu demir halleri de geceleri "KÖRFEZ" e ayrı bir renk katmaktadır.

Hatta bir öneri;zorunluluk karşısında kesilen bu cezayı bütçeden arındırıp,gemilerin ışıklandırılmasında kullanmak çevreye duyarlılık açısından öngörülebilir.

Bu düşüncem kabul görürse;"FİKİR BABALIĞIM"dan ayrı bir haz duyacağımı belirtmek isterim.

Ve...

Derhal hem de ücretsiz(!)sintine tahliye hizmetlerinin BELEDİYE tarafından ivedilikle yerine getirilmesi kanunlaştırılarak gündeme getirilmeli diye de ayrı bir düşünce önerisindeyim.

Çünkü;"CEZA" kesmekle "DENİZLERİMİZ" temizlenmez!

ANCAK ÖNLEM almakla temizlenir.

"KARA" daki temizlik sorumlusu belediye ise;"DENİZ" deki sorumlulukta aynı olmalı diye düşünüyorum.

"HOMURDANMALARI" duyuyor gibiyim!

Aynen katılıyorum.

"ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ" alarak.

CEZA keserek değil!
13 yıl önce
Tavşana kaç, tazıya tut. Kum raspasında tozları tersaneciler ceplerinemi koyuyor? İş icabı mecburen toz oluyor olmaması mümkün değil, bunu anlıyoruzda yağmurdan dolayı frengilerden akan suyada ceza yazıyor DENİZSEVER zabıtalarımız. Nasılsa kriz falan dinblemeyen, vergi vermeyen, çok çok para kazanan armatörler bi şekilde ödüyor o halde vurun abalıya. Asıl ceza yazılacak kişilerin dereleri islah etmeyen bütçeyi doğrultmak için saldım çayıra mevlam kayıra misali zabıtaları görevlendiren belediyelerin olduğunu düşünüyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner255
1
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü