banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Denizde Taramayan Çapa" Yaptılar

İki Türk mühendisinin geliştirdiği çapa, en kötü hava koşullarında ve en kötü zeminde demir tutuyor. Hiçbir reklam faaliyeti yapılmamasına rağmen çapanın ünü yayılmış.

GÜNCEL 11.04.2010, 02:01

Denizde Taramayan Çapa Yaptılar

İki Türk mühendisinin geliştirdiği çapa, en kötü hava koşullarında ve en kötü zeminde demir tutuyor. Hiçbir reklam faaliyeti yapılmamasına rağmen çapanın ünü, dünyanın en azgın denizlerine, Avustralya’dan Amerika’ya, Güney Afrika’dan Şili’ye yayıldı

Üç mühendis, üçü de denizci... (Soldan sağa) Atila Rezak, Yılmaz Yücel ve Nejat Övütmen... Atila Rezak önerdi, diğerleri gerçekleştirdi. Kumda oynadılar (test yaptılar), taramayan çapa geliştirdiler.

Ne kadar usta denizci olursanız olun, öyle yerler vardır ki, deniz dibi yosun, kayalık ya da çakıldır. Attığınız çapa doğru dürüst tutmaz. Hele biraz hava eserse, uyku haramdır. “Ya demir tararsa, ya tekne kayalıklara doğru sürüklenirse” endişesiyle, tavşan gibi bir göz açık uyunur.

İşte tüm dünyadaki denizcilerin bu korkulu rüyasına çözüm, iki Türk mühendisten geldi. İki mühendisin geliştirdiği çapa, önce Türkiye’de denendi. Ardından da Avustralya’dan Amerika’ya, Güney Afrika’dan Şili’ye kadar, dünyanın en azgın denizlerinde aranır hale geldi.

Denizde taramayan çapa

Üç mühendis, üçü de denizci... (Soldan sağa) Atila Rezak, Yılmaz Yücel ve Nejat Övütmen... Atila Rezak önerdi, diğerleri gerçekleştirdi. Kumda oynadılar (test yaptılar), taramayan çapa geliştirdiler.

Kumda oynarken!...

Boyut Makine’nin kurucuları Yılmaz Yücel ve Nejat Övütmen, İTÜ’de öğrencilik yıllarından beri arkadaş olan iki mühendis. Aynı zamanda, sıkı birer amatör denizci... Yine bir denizci ve mühendis olan Atila Rezak’ın önerisiyle, bugüne kadar dünyanın dört bir yanında önemli markalar tarafından üretilen tüm demir çeşitlerini mercek altına aldılar. Kum havuzu, çakıl havuzu ve yosun havuzu kurup dünyada kullanılan belli başlı çapaların 340 gramlık örneklerini yaptılar. Hani kumda oyna diye bir deyim vardır ya... Kum havuzunda, her bir çapanın üstünlükleri ve zaaflarını test ettiler. Ardından farklı bir çapa tasarladılar.

Kartalın tuttuğunu koparan gagasından esinlenerek çapanın ucunu kartal gagası formunda yaptılar. Çapanın kolunu hafifletip ağırlık merkezini değiştirdiler ve döküm malzeme yerine tamamen paslanmaz çelikten krom kullandılar. Beş yıl süren çalışmalardan sonra 2005 yılında Ultra Çapa markasıyla üretime geçtiler. Çapa her şartta ve zeminde sağlam tutuyor ve asla demir taramıyordu. Hava sertleştikçe taramak bir yana, çapanın tutunma gücü artıyordu.

Türkiye’de patent alıp üretime başladılar ama pazarlama ve tanıtım olanakları olmadığı için, dünya denizcileri bu çapadan habersizdi. İlk çapa imalatı üzerinden dört yıl geçti. Bu süre içinde dünya turu yapan ve Türk sularına gelen yabancı kurt denizciler, çapanın görünümünü ve geometrisini hemen fark edip çapayı denediler. Sonuç mükemmeldi. Dünyayı dolaşan denizciler, her yerde gönüllü olarak bu çapanın tanıtımını yapmaya başladılar. Boyut makinenin Ultra Çapa markası kısa sürede dünya denizlerinde nam salmaya başladı.

Son olarak Avustralya Go Boating Dergisi, Ultra Çapa’yı test etti ve Luke Wylde imzalı beş sayfalık övgü dolu bir yazı yayımladı. 

Hem denizci hem de mühendis iki arkadaş, yeni tasarımlar üzerine çalışırken, şirketin pazarlama işlerini ortaklardan Yılmaz Yücel’in oğlu Erkutay Yücel’e bıraktılar. Şu anda üretimin yüzde 70’i dünya denizlerine ihraç ediliyor.

Yorumlar (8)
bora kaptan 10 yıl önce
Bu abilerimizi içtenlikle kutluyorum ellerine sağlık denizcilere hayırlı olmasını dilerim.
10 yıl önce
O zaman zincir kopar.Bu mudur mühendislik.
yavuz demir 10 yıl önce
demir taramsı sık sık olabılır engelledıgınızde kafanız ve gemınız rahat olabılır.

ama zincir kopar dersenız zaten nasıl bir durum gelmişsinizdir düşünün artık.

bir kerede bir şey geliştirine yada yapana ön yargısız hata aramaktan vazgeçerek samımı bakalım
10 yıl önce
afedersiniz ama zaten gemiti tutan demir değilki, zincirdir. o zaman halatı bağla at denize, "bizim demir taramaz de" bakalım tarıyormu?
BAHA KAPTAN İZMİR 10 yıl önce
Abilerimize helal olsun, Demir tarıyacak diye Artık uykularımız kaçmayacak.

Başarılarının devamını dilerim.

Baha Kaptan İzmir
Gencay Keceli 10 yıl önce
Ne varsa Türklerde var. Birazda teşvik olsa kim bilir ne cevherler çıkacak
cumhur tekneci 10 yıl önce
Bravo demek az gelir bu meslektaşlarımızın yaptığına. Kaç günlerimiz uykusuz geçmiştir böyle kötü hava şartlarında. Denizci bilir neler çektiğini.Helal olsun sizlere. Burdan esinlenerek şunu da demeden geçmek istemiyorum. Ne olur şu gemi inşaalarında ilk kaynakdan son işleme kadar gemilerin başında tecrübeli kaptan-baş mühendis bulunması zorunlu hale getirilsin.Onlar gemilerde çekilen sıkıntıları bilenler olacağından geminin işletimine faydalı olacak önlemleri fikirleri diğer mühendislerle paylaşacaklardır. Muhakkak deniz tecrübesi olan kişilerin gemide bulunması şart. Bakınız kuzey yapımı gemilerle bizim yaptığımız gemiler arasındaki farka.

Fırsat verilirse bizim denizcilerin yapamayacağı bir şey yoktur. Biz değilmiydik avrupalının çalıştıramadığı gemileri pratik zekamızla yıllarca çalıştıran türk ekonomisine kazandıran.

Yeterki gerçekten fırsat verilsin.Sayğılarımla..SEDAT KİRAZ 8 yıl önce
Yılmaz YÜCEL ve Nejat ÖVÜTMEN Ağabeylerimle 1985-1988 arası çalışan bir elemanları olarak 23 yıl sonra böyle başarılı haberlerini almak beni çok ama çok mutlu etti. Ben başarılarından bahsetmeyeceğim zaten başarılarını dünya biliyor.

Önce İNSAN'lar; Yürekleri temiz, kafaları temiz, dünyaları temiz. Cefakar, Fedakar, Sabırlı insanlar. Alan değil veren insanlar. Ben birlikte çalıştığım sürece çalışan olarak değil Kardeş olarak hissedildim. Saygı ile her ikisininde ellerinden öpüyor Sağlıklı ömürler temenni ediyorum.ÇERKEZ
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?