banner191

banner148

banner179

banner176

Deniz'de İş Bulma Fırsatları Var

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, sektörde büyük oranda gemi adamı açığı yaşandığını, sorunun giderilmesi için denizcilik eğitimi veren....

GÜNCEL 10.11.2008, 14:30
Deniz'de İş Bulma Fırsatları Var

Deniz'de İş Bulma Fırsatları Var

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, sektörde büyük oranda gemi adamı açığı yaşandığını, sorunun giderilmesi için denizcilik eğitimi veren okul sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Dologh yaptığı açıklamada, hızla büyümeye devam eden denizcilik sektörünün, iyi eğitilmiş personel sorunu ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Sektörün, büyük oranda zabitan sıkıntısı yaşadığını anlatan Dologh, günümüzde gemi adamı açığının 7 bin civarında bulunduğunu ve en çok ihtiyaç duyulan personelin ise kaptan, başmühendis, güverte ve makine zabitleri olarak sıralandığını kaydetti.

2010'lu yıllarda zabitan sınıfı açığının dünyada 100 binlere ulaşabileceğinin belirtildiğini anlatan Dologh, gemi personeli açığının kapatılması için bu alanda eğitim veren okul sayısının artırılması gerektiğini ifade etti.

Gemi adamlarının ağırlıklı olarak kara ofisinde çalışmayı tercih ettiklerini, denizde çalışanların sayısının çok az olduğunu dile getiren Dologh, şu bilgileri verdi:

''Ayrıca, üniversitelerde güverte bölümlerine alınan öğrenci sayısının makine bölümlerinden fazlalığı, makine zabiti konusunda yetişmiş eleman eksikliğini artırıyor. Türkiye'de 'gemi adamı' açığının artması, armatör firmaların yabancı bandıralı bayrak takarak yabancı gemi adamı çalıştırma zorunda kalmaları gibi bir problemi de beraberinde getiriyor. Türkiye'de yabancı gemi adamı çalıştırmak sınırlı olduğu için armatörler Malta ve Panama gibi yabancı kolay bayrağa geçerek bu sorunu çözmeye çalışıyorlar. Bu nedenle Türk bayraklı gemi sayısında büyük düşüş yaşanıyor. Türklerin sahip olduğu 1000 dwt ve üzeri gemilerin yüzde 65'i Türk bayrağı altında çalışırken, yüzde 35'i eleman açığı ve diğer sebeplerle birlikte yabancı bayrak çekmeyi tercih ediyor.

Ülkenin sürekli olarak gündemini meşgul eden işsizlik konusuna çözüm getirebilecek olan denizcilik eğitimine önem verilmesi gerekiyor. Yapılması gereken üniversitelerdeki denizcilik bölümlerinin ve kontenjanlarının artırılması, yeni üniversite veya yüksekokullar açılması ile zabitanlığın teşvik edilmesi.''

Yat kaptanlığı kursunun istihdama katkısı olacak


Sektördeki personelin eğitimine katkıda bulunmak amacıyla DTO İzmir Şubesi olarak bazı çalışmalar yürüttüklerini bildiren Dologh, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu (DİYYO) ile ortaklaşa düzenledikleri Yat Kaptanlığı Kursu'nun sektöre adım atmak isteyenler tarafından ilgi gördüğünü söyledi.

Dologh, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Yat Kaptanlığı Kursu, kısa yoldan denizci olmak isteyenlerin umudu oldu. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 80 kişinin başvuru yaptığı kursu başarı ile tamamlayan 75 kişi, Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından gerçekleştirilen yat kaptanlığı sınavlarına girmeye hak kazandı. 25 kişi ise sınavı başarılı bir şekilde tamamlayarak yat kaptanı oldu.

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ve DİYYO tarafından eğitimi verilen 352 saatlik kurs, 20 Ekim 2008 tarihinde başladı ve 4 ay devam edecek. Denizcilik, sürekli olarak bizlere yeni iş olanakları yaratıyor. Kursların istihdama katkısı olacağına inanıyorum. Üniversiteye giremeyen lise mezunu gençlerimizin de bu kurslara büyük ilgi göstereceğini tahmin ediyorum. Yat kaptanlığı zevkli bir meslek ve sektörde ihtiyaç duyulan meslek kolu.''

Dologh, Çeşme'de Türkiye Denizcilik Eğitim Vakfına (TÜDEV) ait binada verilen kursların da bu ay yeniden başlayacağını ifade ederek, ''TÜDEV tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen kurslara 44 kişi başvuru yaptı. 39 kişi yat kaptanlığı sınavlarına girdi, 18 kişi ise yat kaptanı olmaya hak kazandı. TÜDEV'in organizasyonunda aynı zamanda STCW kursları da veriliyor. Yat Kaptanlığı ile ilgili olarak her iki kursun da ilgi göreceğini tahmin ediyorum'' dedi.

Gemi Adamı Sayısı


Türkiye'de kayıtlı toplam 241 bin 309 gemi adamı bulunuyor. Bunlardan 10 bin 765'i kaptan, baş mühendis, 2. kaptan ve 2. mühendis olarak görev yapıyor. 6 bin 226 zabitan, 6 bin 818'i tayfa olarak görev yapıyor. Yaklaşık 220 bin kişi hizmetli sınıfı (miço) ve benzeri görevlerde çalışıyor.
Devam mecburiyeti olan yat kaptanlığı kursunda seyir, elektronik seyir sistemleri, teorik ve uygulamalı gemicilik, denizde çatışmayı önleme kuralları, haberleşme, meteoroloji, denizde güvenlik, denizde canlı kalma teknikleri, can kurtarma araçlarını kullanma, denizde yangınla mücadele teknikleri, temel ilk yardım, deniz hukuku, denizcilik sözleşmeleri, motor bilgisi, denizcilik İngilizcesi gibi dersler veriliyor.(aa)

Yorumlar (4)
abdullah akünal 11 yıl önce
Sayın Dologh,

Denizde şuan alınan maaşlarla 10 yıl önce alınan maaşları alım

gücünü dikkate alarak, diğer ülke denizcilerinin aldıklarıyla kıyasladığınızda açığın neden kaynaklandığını anlıyacaksınız. Armatörler o zamanlar kar etmiyorlar mıydı?Ne zamanki kara zihniyetiyle gemi yönetmek moda oldu(hep bana,hep bana mantığı) işte o zaman denizde açık başladı.Siz merak etmeyin armatörlerimiz hükümetlerle bir çözüm bulurlar.Önüne gelene ehliyet dağıtıp, yada 3. dünya ülkelerinden adam ayarlayıp çözerler. Böylelikle dahada çok kar ederler.Saygılerımla.
İlter CEBİ 11 yıl önce
Sanırım bu açıklamayı yapan beyefendinin deniz personel piyasasından haberi yok;

Sizler öyle ince hesaplar yaparsınız ki! mutlaka her flaş haberin altından sizlerin karına olacak çok fazla iş çıkar. Bizler çalıştığımız şirketlerden biliyoruz, son 6-7 yıldır navlun fiyatları 2 kat artıp armatörler altın çağını yaşarken o günlerdeki paranın değeriyle bugünlerdeki verilen paranın değeri - ( negatif ) anlamda çok düşük.Sizler bizim çalışma koşullarımızı düşünüp maaşları düzenli olarak bütün sendikalarda olduğu gibi ITF gibi, AB gibi standartlarda öderseniz ki bu yerli bayrak taşıyan gemiler için oranlar sizler bu şekilde açıklama yapmak zorunda kalmazdınız. Diğer arkadaşın yorumladığı gibi pakistan,hindistan,filipinli personeller dururken çektiğiniz yabancı bayraklarda neden bizi çalıştıracaksınız ki! Bu açıklamalarla DTO sadece kendini küçük düşürüyor... Yazık...
msç 11 yıl önce
geza bey acaba dediklerine kendisi inanıyormu hani türk gemileriböyle yunasistanınkiler gibi süper falan da denizciler gemi beyenmiyo demi...ya geza bey rica ediyorum sizin bi tanıdığınız denizci olmak istese acaba ona hangi öneriyi verceksiniz.lütfen bana denizciliğin ne avantajı kaldı ac
elçeito oceaneagle 10 yıl önce
galiba bu atandaş gemileri olan bir armatörki,öyle konuşuyor,haklı olarak çok denizci olsunki ucuz adam çalıştırsınlar,bu vatandaaş arkasda yıllarca çalışmış dolayısıyla bu görüşleride armatör zihniyetiyle yapılmış beyan edilmiş görüşlerdir,kendisi gitsin bakalım denizde nekadar çalışabiliyor,bir de iş bulabilecekmi
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?