banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Denizcilikte Şampiyonlar Ligindeyiz "

Bakan Elvan "Denizcilikte son denetimlerin ardından beyaz bayrak listesinin en üstüne çıkan Türkiye, denizcilikte şampiyonlar ligine yükseldi" dedi.

GÜNCEL 28.04.2014, 08:48
3403

Lütfi Elvan: Denizcilikte Şampiyonlar Ligindeyiz

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan "Denizcilikte son denetimlerin ardından beyaz bayrak listesinin en üstüne çıkan Türkiye, denizcilikte şampiyonlar ligine yükseldi" dedi.

Lütfi Elvan: Denizcilikte şampiyonlar ligindeyiz AA Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin denizcilikte son 10 yılda büyük bir aşama kaydettiğini belirtti. Türkiye'nin, 2003 öncesi kara listede yer alırken, atılan adımlar sayesinde önce gri listeye, 2008 yılından itibaren de Paris Liman Devletleri Kontrolü Mutabakat Muhtırası (Paris MoU) Beyaz Bayrak Listesine yükseldiğini ifade eden Elvan, her geçen yıl kendini geliştiren Türk denizciliğinin 2013 yılı sonuna doğru yapılan Üye Devlet Gönüllü Denetim Programı (VIMSAS) kapsamındaki denetimlerden başarıyla geçerek "düşük risk grubu"na girdiğini söyledi.

Yeni durumun Türkiye'ye denizcilik alanında pek çok avantaj sağlayacağını vurgulayan Bakan Elvan, şunları kaydetti: "2003 yılında 749 Türk gemisinden 131'i Avrupa limanlarında mevzuat ve teknik yetersizliklerden dolayı tutuluyordu. Gemilerin limanlarda tutulmasının çok büyük ekonomik maliyetleri var. Günlerce limanlarda bekletilen gemilerimizden hem yüksek liman ücretleri tahsil ediliyor, hem de taşıdıkları yüklerin bozulması, yüklerin zamanında teslim edilememesi büyük maddi kayıplara yol açıyordu. Bu durum, aynı zamanda Türk bayraklı gemilerin taşımacılıkta geri kalmasına neden oluyordu. Bunun üzerine limanlarımızın, gemilerimizin standartlarını yükselttik. Deniz taşımacılığında sıkı denetimler ve uluslararası mevzuatlara uygun uygulamalar getirdik. Bunun neticesinde 2013 yılında denetlenen 502 Türk Bayraklı gemiden sadece 15’i kusurlu bulundu. Türkiye’nin Düşük Risk Grubu Bayraklar Listesi’ne girmesiyle bu sorunlar ortadan kalkmış oldu. Türkiye beyaz bayrak listesinin en üstüne çıktı. Listedeki 38 Beyaz Bayrak'lı ülkeyle birlikte en itibarlı ülkeler arasında yer alan Türkiye, bir anlamda denizcilik alanında şampiyonlar ligine yükseldi. Düşük Risk Grubu Bayraklar Listesi’ne girmenin Türk deniz taşımacılığı açısından önemli getirileri olacak. 2008 yılı öncesinde 12 ayda bir denetlenen Türk Bayraklı gemiler bundan sonra 36 ayda bir denetlenecek. Hem deniz taşımacılığı açısından hem de ihracatımızın gelişmesi açısından son derece önemli bir gelişme olduğunu söyleyebilirim."

"Düşük risk grubu güven ve itibar göstergesidir"

Yakalanan bu başarıda başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olmak üzere herkesin önemli katkısının olduğunu anlatan Elvan, Bakanlığın stratejisi ve kararlılığı, gemilere yapılan belgelendirme, ön sörvey ve program dışı denetimlerin yanı sıra donatan ve işletenler tarafından gemi ve şirketlerde emniyet standartlarının yükseltilmesi ile emniyet kültürün oluşmasının da önemli katkıları olduğunu ifade etti. Avrupa limanlarında denetim rejiminin her geçen gün daha sıkı hale geldiğini belirten Elvan, şöyle devam etti: "Düşük risk grubu güven ve itibar göstergesidir. Tüm paydaşların bu denetimlere hazırlıklı olması büyük önem taşıyor. Yakalanan başarının devam etmesi ancak emniyet standartlarının sürekli olarak sağlanması ile mümkündür. İşletmecilerinin olumsuz etkilenmemeleri için her türlü emniyet tedbirini uygun bir şekilde almaları ve tüm denetimlere en üst düzeyde hazırlıklı olmaları gerekiyor. Limanlarda daha az tutulmanın; daha çok yük taşımak, daha çok ihracat yapmak, daha az maliyetli taşımacılık yapmak ve daha çok kazanmak anlamına geldiği unutulmamalıdır."

Yorumlar (6)
denizer17 8 yıl önce
sayın bakanın camiadaki sorunlar hakkında pek bilgisi yok galiba koster filosu ortalama 33 yaşında,cinerlerin gemileri yabancı bayrak,çalışanları filipinli ceo ları yunanlı,kalkmış ahkam kesiyor deniz adamını ağır iş kolundan çıkaran iktidarın adamları ancak başbakanın oğlunun işlerine bakarak durum değerlendirmesi yapmış anlaşılan maaşallah deyim..
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Güleriz ağlanacak hailimize. 2000 lerde on beş milyon dwt olan Türk bayraklı deniz ticaret filosu halen 9,5 nilyon dwt a düşmüş, Türk armatörler selameti yabancı bayrakta arıyorken, Türk gemiadamları yabancı bayraklı gemilerde sürünürken. T.C devleti MLC imzalamıyorken, sivil denizcilik okullarının bir sürü eksikleri devam ediyorken, denizcilik okullarının açık deniz okul gemileri yokken, hatta bazılarının sandalı bile yokken, bakanlıklar Türk deniz ticaret filosunun gelişmesi için parmaklarını bile oynatmazken, hatta zorluklar çıkarırken nasıl şampiyon olunuyormuş anlşayamadım. Sayın bakan yeni olduğundan durumu tam bilmezken böyle beyanatlar vermesi bizleri çok üzüyor. Eski bir olayı yeniymiş gibi anlatması onun olaylara tam vakıf olmadığını çok güzel anlatmaktadır.Galiba şampiyon derken ŞAM işi PİYON demek istemiş olacak. Dünya denizciliğinde bizi piyon haline getirenler utansın! Çünkü 1990 larda Türk bayraklı ticaret gemileri dünyada 15. sıradaydı .Şimdi ise 30. sıradayız. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com

boran karides 8 yıl önce
Denizciliğin yapısal sorunları olduğu doğrudur.Tük bayrağı fılosundaki düşüşün en büyük nedeni ,bu bayrak altında çalışan gemi adamlarının yaşam satandartlarının yükselmesi,maaş garantilerinin olmasi ve kaliteli firmalar altında birleşmesidir.Suç Sayın Bakanda değil gemi adamlarının emeğinden para kazananlarıındır.Hep si daha düşük işgücü,düşük ücretler,teknik mevzuttan uzak gemiler,insan hayatının hiçe saymak; kısacası korsan mantığı ile ticaret yapmak istediklerinden dolayı şanlı bayrağımızdan kaçmışlardır.Tük bayrağının beyza listede olması haklı bir gururdur,tebrik ve takdir ediyorum.Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık..
denizci ahmet 8 yıl önce
günümüzdeki armatörlerin min %25'i hala kriz arkasına saklanarak personel maaşlarını gecikmeli ödemekte,personel ssk primlerini aldıkları maaşlar üzerinden yatırmamakta,kumanya ve malzeme taleplerini minumumda vermekte,gemiden bildirilen eksikliklerin giderilmesi konusunda gemilere yardımcı olmamakta,kontratı biten personeli yurt dışından çekmekte,yurt dışında herhangi bir hastalık doktora gittiğinizde masrafların hepsini personel maaşından kesmekte,tulum/ayakk abı vs gemiye gönderilirken vermemektedir. maaş ödeyen firmlarda "bakın biz sizin maaşlarınızı zamanında ödüyoruz,buna şükredin,maaş ödemeyen bir sürü firma var" demektedirler.günümü zde anlayacağınız,hak edilmiş maaşların ödenmesi bile lütuf oldu.denizcilik mesleği bilindiği üzere ağır hizmetler sınıfı kategorisinden kaldırıldı (soruyorum denizcilik mesleği kadar ağır bir hizmet var mıdır?zamanı gelir yüke ambarları veya tankları yetiştirmek için gece gündüz uyumadan çalışırsınız/çocuğun uz doğar,en yakın akrabanız vefat eder göremezsiniz,çünkü öyşe bir imkanınız yoktur.günlerce fırtınadan sallanır yemek yiyemezsiniz,yatıp uyuyamazsınız.çoğumu z dini bayramlar,yeni yıl,hafta sonu,özel günler nedir bilmeyiz) için biz bu kafalarla bırakın şampiyonlar ligine şampiyonlar ligine 3.eleme turundan bile katılamayız.bakmayın bizim Türk denizcileri her zorluğa göğüs germektedir. gemi personelinin gemideki yaşam şartları iyileştirilmelidir.m lc 2006'ya hiç zaman geçirilmeden tam üye olunmalıdır.sayın bakanım bu konuların üzerinde yoğunlaşsa daha iyi olur kanaatindeyim.saygıl arımla
SERTAN CAPT 8 yıl önce
ÇOK DOĞRU YAZMIŞ KARDEŞİMİZ,HER KONUDA HAKLI.MAALESEF DURUM BÖYLE. BİRÇOK ARMATÖR,TÜRK DENİZCİLERİNİN SİGORTA PİRİMLERİNİ ALDIKLARI MAAŞLAR ÜZERİNDEN YATIRMIYORLAR,SOSYAL GÜVENLİK VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI İLE MALİYE BAKANLIĞI GEREKLİ DENETİMLERİ ARTTIRMALIDIR.
Gemi personeli 8 yıl önce
Refik hocanın yazdıklarına eklenecek bir şey bulamasam da ''Sayın bakanın denizcilik de şampiyonlar ligindeyiz iddiasına kahkaha atmadan geçemedim doğrusu'' Şaka bir yana Bakanımızın bu açıklamasına keşke bende gönülden katılabilseydim .İsterseniz ben gemi personelinin şu an hangi koşullarda mücadele ederek çalışmak zorunda bırakıldığını sadece iki cümle ile özetleyeyim sonrada denizciliğimizin hangi ligde olduğuna sizler karar verin..

Türk armatörlerinin sahip olduğu GEMİLERDE MAAŞI düzenli olarak yatırılan gemi personeli sayısı &50'dir , KUMANYASINI düzenli ve gemi adamına yakışır bir şekilde yerine getiren işletme sayısı %50'nin altındadır. Durumumuz bu iken bakanın tam olarak neyi kast eddiğini anlayamadım anlayan varsa benim yorumumun altına yazsın lütfen!'' MLC 2006'yı imzalamamış bir şampiyonlar ligi takımı olmak ayrı trajedidir sayın bakanımız saygılarımla. Denizlerimiz sakin olsun Alla'ha emanet olun..
24
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü