banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Denizcilikte fırtına sürüyor"

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan denizcilik sektörünü yüzde 95 çökerten global kriz fırtınasının hala sürdüğünü söylüyor.

GÜNCEL 29.07.2013, 10:50

Denizcilikte fırtına sürüyor

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan denizcilik sektörünü yüzde 95 çökerten global kriz fırtınasının hala sürdüğünü söylüyor. En zor yıl ise 2013 olacak.

Çok değil 5 sene önce Tuzla bölgesinde gemi ve lüks yat siparişleri birbiri ardına geliyor, siparişlere yetişemeyen tersane sahipleri altın dönemlerini yaşıyordu. Ancak beklenmeyen büyüme tersaneleri işçi ölümleriyle de meşhur etmişti.

2008’den sonra ise tersaneler global ekonomik krizle birlikte büyük bir sessizliğe gömüldü. Son iki yıldır da ünlü ailelerin de içinde olduğu şirketlerde iflas ertelemeler, hacizler gündemde. Sektörde dört işçiden üçü işini kaybetti. 

DTO’ya yeniden başkan olan Metin Kalkavan’la üniversitenin yanı sıra sektördeki durumu da görüştük. Sektördeki bu çöküşü kimsenin tahmin edemediğini söyleyen Kalkavan, soruları şöyle yanıtlıyor:

Denizcilik sektörü 2000’lerden sonra hızlı bir gelişme göstermişti. Nedir şu anda durum?

Dünya piyasalarının kötülüğünden dolayı yüzde 15 kapasiteyle çalışıyoruz. Gemi inşada durum kötü. Ama armatörlük tarafımız büyüyor. Şu anda Türk sahipli filo 25 milyon DWT’yi tonu geçti. Dünyaca iyi denizcilik firmalarımız ortaya çıktı.

Dünya krizi nasıl etkiledi?

Krizin en çok vurduğu sektör denizcilik sektörü. 2002-2008 arasındaki dünya ekonomisinin öngörülemeyen büyümesinin denizciliğe getirdiği büyük patlama ve altın yılların cezası şimdi ödeniyor. Dünyada gemi sayısı arttı ama taşınan yük azaldı. Tersane sayısı da artmıştı. Krizde siparişler bıçak gibi kesildi.

2013 nasıl geçiyor? 

Bu sene en zor senelerden biri. Birikmiş bir gemi stokumuz var. Sektörde ciddi el değiştirmeler oldu. Bu krizden para kaybetmeyen yok. Üzücü olan şu ki, bu bizim krizimiz değil. Bedelini biz ödedik.

İflas ertelemeler oldu. Bankalarla sorunlar sürüyor mu?

İflas erteleyen birkaç tersanemiz oldu. Bankalar alacaklarının peşine düşmeye başladılar tabii ki.

Krizin geldiğini söylüyordunuz 2008’de. Önlem alınamadı mı?

Krizin geldiğini söyledim, haklı çıktım ama bu kadarını da öngöremedim. Yüzde 95 çöken bir piyasayı tahmin etmek çok kolay değil. Onun için altından kalkmaya çalışıyoruz.

Plansız ve hızlı büyüme de arttırmadı mı krizin dozunu?

Plansızlığı şartlar getirdi. Gemilerin günlük kazançları öyle yüksek oranlara çıktı ki, talep patlamasına yetişemedik. Kontrol elimizde değildi. Yüzde 30-40 duyarlılık analizi yapıyorsunuz ama kimse yüzde 95 düşeceğini öngöremezdi. 5 senedir de sürüyor. 100 milyon dolar olan bir gemi artık 20 milyona yapılıyor. Günde ortalama 20-30 bin kazanırken birden bin dolar kazanamaz hale geliyorsunuz.

Hükümetten, bankalardan destek gördünüz mü?

Bankalarımız sağ olsun taşıyor hâlâ bizi. Hükümetimiz de denizcilik firmalarına ayrıcalık ve destek verdi. Ama şu anda fırtınanın geçmesini bekliyoruz açıkçası.

Dönüş sinyalleri var mı?

Artık çok uzun sürmez, 5 seneyi doldurduk sektör olarak. Gelecek seneden itibaren denizcilikte toparlanma tekrar olacak. Düzelme kaçınılmaz bir şey, aksi takdirde bu meslek yapılamaz. On yıl içinde toplamda yüzde 30-35’lik bir büyüme öngörülüyor. Yani zaman lehimize işliyor.

Türkiye ’de istihdam açısından durum ne?
Tersanelerde 40 bin, yan sanayide 100 bin kişiydi. Yüzde 70 işgücü kaybımız oldu. Ama gemilerimizde ve karada 30 bin kişinin üstündeyiz.

Sektörde sermaye yapısı olarak çok değişim oldu mu?
Denizciliğe çok güçlü gruplar girdi, bazı eski aileler de çekildi. Sabancılar, Ciner gibi büyük gruplar sektöre girdi. Geleneksel denizci olmayan firmalar geldi. Varlıklar bir yerden bir yere geçiyor. Bunlar kaçınılmaz.

Sektörde krizi aşmak için neler yapılıyor?

Tersanecilikte yeniden bir yapılanma var. Türkiye olarak spesifik gemiler, askeri gemiler ve tamir bakım alanlarında bölüneceğiz. Şu anda faal 72 tersanemiz var ama verilen lisansla 150’ye kadar çıkıyordu. Bir kısmı yarım. Ticari gemilerde siparişimiz çok az. Ama ağırlık tamir bakıma yöneldi.

2500 dolar maaşlı iş garantili

Piri Reis Üniversitesi Türkiye’nin denizcilik alanında ilk ve tek üniversitesi. Deniz Ticaret Odası üyelerinin bir araya geldiği Türkiye Denizcilik Vakfı tarafından kurulmuş. Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve Rektör Osman Kamil Sağ ile bir araya geldik.

Rektör Sağ, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, işine tutkuyla bağlı bir hoca. İddiası İTÜ kadar yüksek kalitede bir üniversite yapmak. Sağ’ın verdiği bilgilere göre dünyada 80 bin gemi var. 700 bin gemi adamı çalışıyor.

Her yıl 40-50 bin açık doğuyor. Üniversitede bugün yaklaşık 700 öğrenci var. Üniversiteden önce Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kursları vasıtasıyla 2 binin üzerinde öğrenci yetiştirip mezun etmişler, şu anda bu öğrencilerin tamamına yakını iş bulmuş, çalışıyor.

Üniversiteyi kâr amaçlı kurmadıklarını ekleyen Kalkavan,

“Biz vermeye geldik, almaya değil. Bu bizim cennete kolay gitme projemize dönüştü. Çünkü yatırımın çoğu DTO’dan geliyor” diyor.

Dünyada sektöre giren her çalışanın en az 2500 dolar maaşla işe başladığını, kaptanlarda aylığın 15 bin dolara çıktığını anlatan Sağ, “Türkiye’den kendi alanında ilkler arasında yer alacak, dünya denizcilik politikalarını belirleyecek bir üniversite çıkacaksa, onlardan bir tanesi biz olacağız” diyor.

İddialı bölümlerden biri de megayat kaptanlığı. Rahmi Koç’un isteğiyle kurulan bölümden dünyaya kaptan yetiştirmek hedefleniyor.

Yorumlar (5)
hakan can 6 yıl önce
8 yıldan berı gemılerde calısmaktayım 3nkurus maasa ınsanları calıstırmaya calısan armatorlere seslenıyorum bıde oraya utanmadan 2500 dolar ıs garı tısı yazıyolar delı olmamak ıctenbıle deyıl gecenlerde akmar holdıng aradı turkıyenın sayılı fırmalarından uzakyolda calısacaksın 1930 tl maas ssk yok 7 ay ev yok dalgaların arasında para kazanacak sın nasıl bır ıs sabahtan aksama kadar kopek gıbı calısacaksın nerde 2500 dolar 8 yıllık bı usta gemıcı bu maasımı reva goruyonuz ınsallah bu sektor batarda bızde kurtuluruz amın
kadersiz.aşcı 6 yıl önce
uzak yol çalışanların maaşları usta gem 1650.dolr aşcı2000.6.ay ama.2.ler çalışanı çok .eziyorlar.kendileri .uzak yolun patişahı.gibi.görüyo rlar.bunun.birde.ahi reti.var.işcinin.hak kını.orada verecekler.inşallah. iyi denizcilere allah selamet versin
Mehmet Gürkan 6 yıl önce
Bir kriz vardı doğru,büyük paralar kaybedildi oda doğru ama bu krizden armatörlerimizin faydalandıklarıda doğru öyle değilmi? Çok ucuza gemiler alınmadımı budönemde? Krizin en ağır etkileri hissedildiği zamanlarda personel maaşları ödenmemeye başlandı.Ve bakıldıkı diledikleri gibi at koşturuyorlar bu maaş ödememe olayını bir şirket politikası haline getirdi armatörlerimiz.Sorsa nız efendim kriz var, idare edelim aman şöyle aman böyle, biraz dişliysenizde kapı önüne. Beyler!! Millet ev geçindiriyor aile bakıyor, işletemiyorsan kapatacaksın, milletin emeğini sömürmeyecek ve karşılığını vereceksin, Hanginiz karınızı 3e 4e katladığınız dönemde karınızı geminizdeki personelle palaştınızda zararınızada ortak ediyorsunuz?Bunu sorarlar adama! Ağlamayı kesin artık! Gemilerinizi çatır çatır çalıştırıyorsunuz görüyoruz ve biliyoruz, karda ediyorsunuz, Biraz yüzünüz kızarsın artık, zabitlerin ve personelin hakkını verin. O çok kıymetli mallarınızı bu insanlara emanet ediyorsunuz...

Sa ygılarımla...
Ali Kaptan 6 yıl önce
Piyasanın geldiği durum içler acısı. Arkadaşın sektör adına ettiği duaya bakar mısınız? Türkiye'de denizcilik kim ne kadar uğraşırsa ileri gitmesi zor. Çünkü ne iş yapılırsa yapılsın önce kabahat, önce kusuru kendimizde aramamız gerekir. Bende sektör için duacı olayım. İnşallah kısa zamanda piyasalar düzelir. Personelinden, yan sanayicisine, armatöründen tamircisine, tersanesinden malzemecisine kadar kısa zamanda rahatlarız.
Allah selamet versin
ahmet cavit gur 6 yıl önce
ne olursa olsun armatore de tersane sahibine de bir sey olmaz.bir sekilde banka erteler,devlet yardim eder,kurus vergi vermeden yollarina devam ederler.olan calisanlara olur.gemide veya tersanede... farketmez.her zaman magdur calisandir.firtina suruyormus.dto secimlerinde yaptiginiz konusmalari unutmadik.salih kaptan secimi kazanmasin diye neler neler yaptiniz.demek o zaman firtina yoktu. biraz da bu piri reis kontenjanlari niye bu kadar bos kaldi.bunu izah etseniz de aydinlansak.50 sene evvvel ne konusuluyorsa bugun de o konusuluyor.belki bir arpa boyu yol alinmistir.degisimin onu acilmadikca boyle devam eder.yeni bir seyler soylemek lazim.
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?