banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Denizcilik Sektöründe Teşvik Beklentisi

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, “Özellikle gemi inşa sanayinin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor” dedi.

GÜNCEL 29.07.2009, 12:11
2160
Denizcilik Sektöründe Teşvik Beklentisi

Denizcilik sektöründe teşvik beklentisi     
 
Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, ekonomik krizin de etkisiyle denizcilik sektörünün belirsizliğe sürüklendiğini savunarak, “Özellikle gemi inşa sanayinin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Lokmanoğlu, yaptığı açıklamada, denizciliğin dünya için ekonomik öneminden önce stratejik öneme sahip endüstri sektörü olduğunu söyledi.

Günümüzde bir yılda 8 milyar tonu aşkın ülkelerarası yükün yüzde 90'ının, petrolün ise yüzde 95'inin denizyolu ile taşındığını ifade eden Lokmanoğlu, “Ülkemiz dış taşımalarının da yüzde 86,3'ü denizyolu ile yapılmaktadır” diye konuştu.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin denizcilik konusunda geri kaldığını belirten Lokmanoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda denizcilik sektörü bütün dünyada kriz içinde. Onun için bundan sonra Türkiye'deki atılımlar ne yolda, nasıl yapılır kestiremiyoruz. Şu anda ilerde yapılacak yatırımları değil, şimdiki yatırımları nasıl yaşatabiliriz, onu düşünüyoruz.

Tersanelerin durumu çok kötü. Krizden yaklaşık bir yıl önce, 'Bundan sonraki 10 sene için elimizde siparişler var, onları nasıl yetiştireceğiz' şeklinde konuşulurken, şimdi bu durum 'Elimizdeki malı nasıl satacağız, herkes kontratını iptal ediyor' şekline döndü. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mutlaka denize yönelmesi ve faydalanması lazım. Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz.”

Krizle birlikte tersanelerin kapanmaya başladığını ifade eden Lokmanoğlu, “Tersaneler işçi ağırlıklı kuruluşlardır. Kapanan tersanelerle birlikte işsizlik artıyor. Zaten ülkemizin en büyük sorunu işsizlik. Bu nedenle önlem alınması gerekiyor” dedi.

Hükümetin birçok sektörde teşvik politikalarını açıkladığını anımsatan Lokmanoğlu, şunları kaydetti:

“Fakat bunların içinde denizcilik sektörü yok. Ya ayrı mütalaa etmeyi düşündükleri için böyle yaptılar ya da denizcilik sektöründe şu anda teşvik edecek bir durum görmediler. Fakat, ekonomik krizin de etkisiyle belirsizliğe sürüklenen denizcilik sektörü, özellikle gemi inşa sanayinin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Navlunların dibe vurduğu dönemde mutlaka teşvik getirilmeli.”(aa)
 
 
 
 

 

 

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü