banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Denizcilik okulları sektörün ihtiyaçlarına göre"

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Müdürü Hüseyin Acır, denizcilik okullarının sektörün ihtiyaçlarına ve açıldıkları yerin alt yapısına göre yapıldığını söyledi.

GÜNCEL 02.03.2011, 01:51
2349

"Denizcilik okulları sektörün ihtiyaçlarına göre açılıyor"

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Müdürü Hüseyin Acır, denizcilik okullarının sektörün ihtiyaçlarına ve açıldıkları yerin alt yapısına göre yapıldığını söyledi. Acır, sektörden kalifiye eleman yetiştirilmediği konusunda şikayetler aldıklarını ve bu serzenişler sayesinde öz eleştiri yaptıklarını ifade etti.

Acır, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi’nin mart ayı olağan toplantısına katıldı. Fettah Tamince Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’nde gerçekleşen toplantıda denizcilik eğitimi hakkında bilgi veren Acır, sektörle birlikte altından kalkamayacakları sorun olmadığını ifade etti. Sektörün beklentilerine çok önem verdiklerine değinen Acır, “Açtığımız yerlerdeki okullar oraların alt yapılarıyla da ilişkili. Mesela Ereğli’deki okul genelde tersane ağırlıklı. İskenderun’da gemi yapımı ile ilgili okulumuz var. Mesela Muğla’da yat konusu ön plana çıkmış durumda. Yani orada ne varsa okul, bölümlerimiz ve alanlarımızda oradaki sektörün beklentisiyle uyumlu bir şekilde oluşturduk. ” diye konuştu.

Hüseyin Acır denizcilik okullarının sayısıyla ilgili de bilgi verdi. Denizcilik okullarında 2002’de 8 okul ve 2 bin 378 öğrenci olduğunu söyleyen Acır, 2010’da ise 62 okul ve 8 bin 826 öğrenci ile eğitim başladıklarını belirtti. 2003 yılından sonra büyük yenilikler yaptıklarını belirten Acır, “2003 yılında teknik eğitimde sil baştan bir düzenleme yaptık. Başta teknik araç gereçlerin niteliğini arttırmak, program ve öğretmen niteliğinin arttırmak üzere, sil baştan elden geçirdik. Bunu yaparken Avrupa birliği kaynaklarından ciddi ciddi yararlandık. Teknik eğitime yaklaşık 100 milyon avroluk yatırım yaptık.” şeklinde konuştu.

ALANYA’YA DA DENİZCİLİK OKULU YAPILABİLİR
Antalya'da Alanya konusunun hiç gündeme gelmediğini belirten Acır, “Alanya’nın denizcilikle ilgili bir okula ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Alanya’da bu işe gönlünü veren arkadaşlar mutlaka var. Antalya Deniz Ticaret Odası Alanya’ya neden bir okul yapmasın. Alanya konusunu yazıp üzerini fosforlu kalemle çizmenizde fayda var diyorum. Ben sonuna kadar buna destek vermeye hazırım.” ifadesini kullandı.

Yorumlar (9)
tarık emir 11 yıl önce
Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Müdürü Hüseyin Acır; iyi diyorsunuzda, bu 62 okulun hangisinde kaptan bir arkadaşım ders veriyor sorarım size ? okul açmakla olmuyorki, zaten öğretmene verdiğiniz 1800-2000 lira maaşla hiç bir kaptan arkadaş çalışmaz. Bildiğim kadarıyla eğitim fakültelerindede güverte öğretmenliği yok, ne yapacaksınız ozaman, yine su ürünleri mühendislerini mi öğretmen olarak alacaksınız. Su ürünleri müh. arkadaşlarımda okulda çok az sayıda seyir dersi görüyorlar, onlarda yetersiz. Sonrada okullardan çok bilgisiz öğrenciler mezun oluyor, öğrenci ye yapsınki öğrenciye bişey verebilecek hoca yokki. Milli eğitim bakanlığı meslek öğretmenlerinin maaşlarını birdaha gözden geçirmeli, yada devlet kurumlarında çalışan bir uzakyol kaptanı ne maaş alıyorsa (kıyı emniyet,vts,psc,ve ido gibi kurumlarda) aynı statüye sokarak bir ücret skalası belirlemelidir. Denizcilik meslek liselerindeki meslek öğretmenleri açığı anca bu şekilde çözülebilir. Kaptanları öğretmen olarak istihdam etmek istiyorsan ki kaliteli mezunlar vermek istiyorsan mecbursun, Öğretmen statüsünde almayacaksın işe, kaptan olarak alacaksın ve ona göre maaş vereceksin, başka yolu yok. Bugün denizde en kötü gemide 10 bin lira alan bir uzakyol kaptanı, gelipte 2 bin liraya öğretmenlik yapmaz... unutmayın
ceyhun yurdakul 11 yıl önce
actığınız okullar hayırlı olsunda verdiğiniz ehliyetler bir işe yaramıyor. cünkü bu yeterliliklerle iş bulamıyor insanlar bu 3000 kw ve 3000 gross düzeltilmeden ancak duvarda resim olur verdiğiniz diplomalar ve ehliyetler 3000 de kpt veya baş mak. olan biri nasıl oluyorda 3001 kw veya gross'ta zabitlik yapamıyor bunu sorun yönetmeliği hazırlayan büyüklerimize birde yakın sefer 3500 ve 4000 lik yeterlilikler var. allah aşkına neresi kime göre yakın sefer 4000 le akdenizde calışan biri güney amerika sahillerinde calışamıyor ::))) neden orası büyüklerimize göre uzak sefer beyler deniz her yerde deniz makina ve güverte olmak kaydıyla gemide gemidir lütfen bu saçmalığı düzeltmek için caba sarfedin birazda dünya'da anlamıyor bu mantıgı saygılar
ERGİN GÜRDAŞ 11 yıl önce
İYİ GÜZEL DENİZCİLİK OKULLARI AÇILIYOR.ANCAK BU OKULLARA ÖĞRENCİ KAZANDIRMAK İÇİN BİRAZDA PUANLARI DÜŞÜRÜN.Kİ ÇOCUKLARIMIZ BU SEKTÖRE SICAK BAKSINLAR.
11 yıl önce
Bakın problem kendini kendini ele veriyor burada teknik eğitim müdüründen bahsediliyor konunun muhatabı olarak denizcilik eğitimi ile ilgili bir birim yok piyasada. Sorun kendini ele veriyor zaten. Denizcilik eğitimi ile karar politika ve stratejiler ehil olmayan ellerde. Köye ilkokul cami yapar gibi denizcilik okulları açmak değil maharet. Sorun kaliteli eğitimi öğrencilere nasıl vereceğinizdir. Erkek Teknik Öğretim müdürünün işi değil bu iş olmamalıdır.
vibovalentia 11 yıl önce
Tarık Emir isimli yorumcuya katılıyorum. Onun ifade etmek istediklerini Deniz İnsanı olmayan bir Erkek Teknik Eğitim Müdürünün tam olarak anlamasını zaten beklemiyoruz. Bence en önemlisi, denizci olmayan yetkililere öncelikle denizcilik mesleğinin ne olduğunu ve bu meslek erbabının sahip olması gereken nitelikleri tam olarak açıklamalıyız.Denizcilik, dünya literatüründe en tehlikeli meslekler sıralamasının ilk üçü içinde olması kadar uygulama şekli açısından ancak bir çok müspet ilmin içeriğine önemli derecede vakıf olması gereken insanların layıkıyla ifa edebileceği bir meslek dalıdır. Matematik, fizik, kimya, hukuk, yabancı dil ( özellikle ingilizce ),astronomi, tıp, psikoloji, işletme, iktisat vs. şeklinde ifade edebileceğimiz daha bir çok ilmin, hatrı sayılır derecede bilinmesi bilhassa gemilerin " beyin takımı " diyebileceğimiz Güverte ve Makina zabitan kadrosu için hayati önem taşımaktadır.Hele ki, gemi sevk ve idaresinde, tüm dünyada " tartışmasız tek otorite " olarak tanınan Gemi Kaptanları için bu formasyonların edinilmesi " olmazsa olmaz " seviyesinde bir şart unsurudur.Ülkemizdeki denizcilik eğitimi, genç kardeşlerimizi bu mesleğe hazırlarken, sanki sadece gemi üzerinde bulunabilsinler ve tabir-i caiz ise " sancağını iskelesini bilsin yeter " kaidesine uygun yetişsinler diye asgarinin de en alt seviyesinde tespit edilmiş bir program çerçevesine indirgenmiş durumdadır.Yeni nesil zabitlerin, gemilere katıldıklarında, sahip olmaları gereken teorik bilgi seviyesinden çok uzak oldukları kadar bu mesleğin en az teknik bileşenleri derecesinde önemli ve hayati olan denizcilik örf, adet ve geleneklerinden de bihaber durumda oldukları tecrübeli üst kadrolar ve Gemi kaptanları tarafından her geçen gün daha net bir şekilde gözlemlenmektedir.Genç nesil zabit adayları bu bilgi ve donanımı sadece tam anlamı ile bu özelliklere sahip olan ve " mutlaka Kaptanlık ve Baş Mühendislik / Makinistlik yapmış " tecrübeli kadrolardan edinebilirler. Eğitim kadrolarında bulundurulacak daha alt rütbe seviyesindeki meslektaşlarımız da bu üst kadroya yardım ve destek sağlayacak önemli unsurlar olarak istihdam edilmelidir.Ayrıca, tüm bu özelliklere sahip olması şart olan, tüm dünyada, idare ettiği gemi, armatörü, bayrağı ve mensup olduğu milleti temsil eden geleceğin Gemi Kaptanlarını yetiştirecek kadroların, gençlerin önünde çok önemli bir eğitim unsuru olan " Rol Model " olarak bulunması gerekliliği milli eğitimimize yön veren kurum ve yetkililer tarafından net ve açık bir şekilde anlaşılmalı ve eğitici kadroların oluşumu bu çerçevede ele alınarak doğru uygulanmalıdır. Herkese selamlar.
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
MEB Teknik Eğitim Müdürü ve aşağıdaki yorumlardan anlaşılacağı üzere sivil denizcilik eğitimi tam bir kaos içindedir. MEB ve YÖK'e bağlı okullar kendi kurallarını uygulayarak sivil denizci yetiştirmeye çalışmaktadırlar. MEB müdürü ihtiyaca göre okul açılmaktadır derken bu okulların nelere gereksimi vardır diye bir sorunu olmadığını zımnen anlatmaktadır. Şöyle ki bastıdılar mı ben de okulu açarım, neye ihtiyacı varmış diye düşünmem demek istiyor sayın müdür.Yani meslek öğretmeniymiş, deniz eğitim araçlarıymış bunlar beni ırgalamaz diyor sayın müdür.62 adet meslek lisesi olduğu halde Sayın Müdür en azından meslek öğretmenlerini sağlamak için bir gayrette bulunmadığı gibi ayrıca meslek öğretmeni olacaklardan "pedegojik formasyon" belgesi de istediğinden gelecek meslek öğretmenlerinin önüne çok büyük bir engel çıkarmaktadır. Bir yorumcu da 3000 kwa,3000 gros ve sonrasının aralarında ne fark olduğunu sorarak gemi gemidir diyor ki yani meslek lisesindn mezun olan güverte dünyanın her yerinde, tüm gemilerde kaptanlık yapmalı ya da gene aynı okuldan makine mezunu 3000kwa ve üstünde yani 15.000 kwa ve üstünde de baş makinistlik yapabilmeli deyince bu arkadaşların ticaret gemilerinin ne olduğunu anlamadığını açıkça göstermektedir. Bütün bu soruları halletmek başta Denizcilik Müsteşarlığı olmak üzere İMEAK DTO ve gene biz denizcilere düşmektedir. Derneklerimiz, yayın orgnlarımız bu konulara eğilerek bu meslektaşlarımızın eğitim düzeylerini iyileştirmek için elden gelen gayret gösterilmelidir. Ayrıca bugünkü koşullar gösteriyor ki deniz meslek liselerine büyük ihtiyaç vardır. Turizmde, marinalarda, küçük deniz araçlarında bu arkadaşlar çalışmalıdırlar ve terfi etmek için sınavlara hazırlanmalıdırlar. Hiçbir meslekte asttan üste geçmek öyle birdenbire olmamaktadır. Çalışmadan, deneyim kazanmadan, gerekli sınavları vermeden hiçbir meslekte yükselme mümkü değildir.Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
Ahmet Yılmaz 11 yıl önce
62 okul var ancak 6 tane Gemi Görmüş Öğretmen YOK. Öğretmensiz öğretim yapılıyor. Su Ürünleri ve Kimya Öğretmenleri Seyir ve Yük istif dersi veriyorlar.

Daha da vahim Bu okularda FEN dersleri okutulmuyor.Matemetik, Fizik, Kimya gibi dersler Lise 1nci sınıf hariç YOK..

Matematik okumayan kaptan nasıl Yük İstif hesabı yapacakBindik bir Alamete, İnşallah çıkarız Selamete..
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Sayın Ahmet Yılmaz, bütün çıplaklığı ile deniz meslek liselerinin eğitimini gözler önüne seriyor. Doğrusu bu kadar vahim olduğunu bilmiyordum. Şimdi anlıyorum neden böyle patır patır furya deniz meslek liselerinin açılmasını. Ders yok, meslek öğretmeni yok. Mezuniyet garanti. Böyle rezillik olur mu?

Meclis araştırması açılmalı bu okulların eğitiminin yeterli olup olmadığı hakkında.Denizciliğimizin bu kadar hafife alınmasını anlamakta zorlanıyorum. Meslek hayatımız hep hesaplar yapmakla geçmiştir. Yükleme ,boşaltma ve sefer esnasında kılı kırk yararak yapmış olşduğumuz hesaplar gözümün önüne gelince titriyorum bu çocukların böyle hesapsız kitapsız,meslek öğretmenleri olmadan mezun olunca ne yapacaklarını düşününce?! 1944 yılında Trabzon lisesini bitirdikten sonra Yüksek Denizcilik Okulu'na girince okulun lisesini kaldırmışlardı. Sebebi bu mesleği yapacak olanların yüksek öğrenim yapmadan yapılamayacağı hakkında alınmış bir karar vardı. İşlerin nasıl tepetaklak olduğunu ibretle seyrediyoruz. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com.

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü