banner191

banner148

banner179

banner176

'Denizcilik öğrencilerine eğitim gemisi'

Denizcilere verilen eğitimin kalitesini artırmanın da hedefleri arasında yer aldığını dile getiren Suat Hayri Aka, şöyle devam etti:

GÜNCEL 07.06.2013, 16:50
 'Denizcilik öğrencilerine eğitim gemisi'

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aka: "Turizm bölgelerindeki gezi teknelerinde kalitenin yükselmesi,yolcuların can ve mal ile çevre emniyetinin sağlanması için ilave düzenleme yapılacak.Teknelerde aradığımız özellikler, personelin eğitimi ve işletme usulleri gibi konuları içeren mevzuat güncellenecek"


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, turizm bölgelerindeki gezi teknelerinde hizmet kalitesinin yükselmesi, yolcuların can ve mal ile çevre emniyetinin sağlanması için ilave düzenleme yapılacağını bildirdi.

Aka, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Antalya, Çeşme gibi turizm bölgelerinde hizmet veren günübirlik gezi teknelerine yönelik yapılacak


düzenlemeler hakkında açıklamada bulundu. Gezi teknelerine ilişkin mevzuatta güncellemeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Aka, şöyle konuştu:

"Kalitenin yükselmesi, yolcuların can ve mal emniyeti ile çevre emniyetinin güvence altına alınması amacıyla standartları biraz daha yukarı çekeceğiz. Bu teknelerde donanım ve teçhizat açısından aradığımız özellikler, çalışacak personelin eğitimi, işletme usulleri gibi konuları içeren mevcut mevzuat güncellenecek. Çağdaşlaşma, geliştirme, kaliteyi artırma ve denizde emniyeti güvence altına alacak düzenlemeler yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor."

Uluslararası sefer yapan gemilerin uluslararası kuralları uyguladığını dikkati çeken Aka, yurt içinde sefer yapan yolcu gemileri, tekneler, petrol ve gaz tankerleri ile Ro-Ro gemilerinin teknik standartlarının uluslararası standartlara yaklaştırılacak şekilde yeniden gözden geçirildiğini söyledi.


Eylül ayında denetim yapılacak

Türk Denizcilik İdaresinin, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Denizcilik Teşkilatının gönüllü denetimin bu yıl Eylül ayında yapılacağını ifade eden Aka, şunları kaydetti: "Denizcilik idarelerini gönüllü denetimden geçirmeyen ülkeler, 2015'ten sonra zorunlu denetime tabi tutulacak. Uluslararası Denizcilik Teşkilatı, dünyadaki bütün denizcilik idarelerinin idare ediliş ve işleyiş şekillerinin birbirinin benzeri olması ve birbirinin ilinden anlaması için standart oturtmaya çalışıyor. BM'ye üye devletler de bu standartı yakalayıp yakalamadığını gönüllü denetimle gösteriyor. Türkiye'de kendine güvenen ülkelerden biri olarak eylül ayında gönüllü denetime girmeyi kabul etti. Bu, bir nevi kalite programı gibi birşey."

Denizcilik öğrencilerine eğitim gemisi

Denizcilere verilen eğitimin kalitesini artırmanın da hedefleri arasında yer aldığını dile getiren Aka, şöyle devam etti: "Deniz eğitimi, teçhizat, simülatör, laboratuvar, eğitim gemisi gerektiren zor bir eğitin alanı. Okullarımızın özellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı denizcilik meslek liseleri ile YÖK bünyesindeki fakülte ve yüksekokulların da imkanları çok kısıtlı. Tüm öğrenciler ile bu sektörde çalışan personelin kullanacağı bir eğitim ya da staj gemisi yapılabilir mi? Onun çalışmaları içindeyiz ilgili fakültelerle. Gemi adamı eğitiminde standartları yükseltmek istiyoruz. Lisans düzeyi ve mesleki bilgisiyle denizcilikte ileri ülkelerin gemilerinde çalışabilecek kalitede gemi adamı yetiştirmenin yollarını araştırıyoruz." .

Bakanlık olarak AB ile ortak projeler ürettiklerini anlatan Aka, Denizcilik Eğitimi Mükemmeliyet Merkezi kurmak üzere hazırlanan AB projesinin onaylanmasının beklendiğini söyledi. İstanbul'da kurulması planlanan bu merkezle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Aka, öğrencilerin staj yapabileceğini, gemi adamlarının ve denizcilik sektöründe çalışan personelin eksik olduklarını üşündükleri branşlarda kısa süreli eğitimler alabileceklerini anlattı.

Aka, bu merkezin aynı zamanda hizmet içi eğitim merkezi işlevi de göreceğini ifade ederek, denizcilik eğitiminin geliştirileceği önemli bir proje olduğunu kaydetti.

Baraj göllerinde taşıma feribotla yapılacak

İç sularda kullanılmak üzere özellikle baraj göllerinde hizmet verecek küçük kapasiteli yüksek nitelikli feribotlar inşa ettirileceğini belirten Aka, proje hazırlıklarının sürdüğünü ve yakında ihalenin yapılacağını bildirdi. Başlangıçta 3 feribot yaptırılacağını anlatan Aka, "Nihai hedefimiz 10 tane olması. 20-30 tır ya da araç alabilecek hem de yolcu taşıyabilecek feribotlar, Elazığ'da Keban Gölü'nde, Adıyaman'da, Karaman'da ve diğer iç su ve baraj göllerinde karşıdan karşıya geçişi kısaltacak, vatandaşı iç sulardan yararlanmaya yöneltecek feribot-araba vapuru projemiz var' diye konuştu.

Yorumlar (6)
izmir 6 yıl önce
sayın müstesar gs uzmanlarının sorunlarını dile getirebileceği, yaşam kalitesini arttırabileceği bir platformda olusturabilirseniz çok mutlu olacağızi iyi çalışmalar
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
En sonunda Sayın Aka'nın sivil deniz öğrencilerinin denize uyuymlarını sağlamak için okul gemisi sağlanacağını ifade etmesi içimize ferahlık verdi. Sanırım şu anda yüze yakın fakülteler, yüksek okullar ve liselerden yılda binlerle öğrenci mezun olmaktadır. Bunların son yıllarını ya da yaz tatillerinde gemide staj yapabilmeleri bir okul gemisinin bu kadar öğprenciye nasıl staj vereceğini düşününce okul gemilerini düşünmek zorunda kalıyoruz. Düşünebiliyor musunuz, bizim zamanımızda bir tek olan deniz ticaret okulu şimdi yüz adet olarak söylenince işin ne kadar büyük olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Ancak bu yüz okuldan çok kaliteli mezunlar verdiğimiz takdirde başta AB ülkeleri olmak üzere birçok yabancı ülkelerin ticaret gemilerini donatmak olanağını elde edebiliriz ki
bunun anlamı yeni bir işyeri olarak düşünüleceğinden ülkeye milyarlarca dolar akabilir.Denizcileri mize mükemmel eğitim sağlamak için çalışanların Allah yardımcıları olsun.
www.refikakd ogan.com
emrah zengin 6 yıl önce
Sağlık bakanlığı tarafından hastane gemisi alınacağı haberlerini okumuştum. Bu gemilerde denizcilik okullarında görevli öğretmen ve öğrenciler bir program dahilinde pratik yapma imkanı bulabilirler.
mkp 6 yıl önce
Sayın Aka, mezun olduğunuz okula, staj sorununu çözsün diye bağışlanan; ancak, ödenek ve destek verilmediği için atıl kalan mv AKDENİZ gemisini, bahsettiğiniz staj amaçlı kullanabilirsiniz, devlet desteğini bekliyoruz, biz öğrenciyken atıl kaldığına üzülerek baktığımız gemimiz, sayenizde faal hale getirilirse denizcilik eğitimine büyük katkıda bulunmuş olursunuz.
M. Ramiz Hacısalihoğlu 6 yıl önce
Resmi bir ağızdan böyle bir haberi duymak gayet güzel!

Orhan Veli Kanık dan esinlenerek, Yelkenli bir okul gemisi olur ümidiyle!

Ne olur bizde de olsun allı pullu gemiler
Yelken açsın derya ya yeni nesil gençler
Hayal değildi, Preveze, kadırga ve Levendler
Canlanır dimağda bu şanlı tarih, yeterki sen bir kıvılcım ver


T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Açtığim bir kampanya ile İTÜ D.F'e verilen M/V Akdeniz yolcu gemisi seferden yeni dönmüştü. Bütün sertifikaları geçerliydi. Okulun önüne bağlayan zihniyet onu hurada döndürdü. Her yıl binden fazla sivil denizciler mezun eden okullarımızın bu ihtiyacını devlet çok büyük bir okul gemisi yaptırarak karşılayabilir. Sayın Aka'nın iyi niyetinden şüphemiz yok. Bakalım İMO teftişlerini nasıl atlatacağız?
Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?