banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizcilik Öğrencileri Sempozyumda Buluştu

27 Nisan 2012 Cuma günü Türkiye'nin önde gelen dört büyük denizcilik okulu öğrencilerinden oluşan "Denizcilik Eğitimi Ve Mesleki Alternatifler Sempozyumu" yapıldı.

GÜNCEL 02.05.2012, 00:01
3265
Denizcilik Öğrencileri Sempozyumda Buluştu

27 Nisan 2012 Cuma günü Türkiye'nin önde gelen dört büyük denizcilik okulu olan İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencilerinden oluşan "Denizcilik Lisans Öğrencileri Derneği" tarafından "Denizcilik Eğitimi Ve Mesleki Alternatifler Sempozyumu" İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

2010 yılında kurulan Denizcilik Lisans Öğrencileri Derneği'nin ilkini 2010 yılında gerçekleştirdiği GEMİMO altında 1. Ulusal Öğrenci Kurultayı'ndan sonra ikinci olarak bir araya gelen Denizcilik Lisans Öğrencileri denizcilik eğitimi sorunları ve denizcilik mesleğine alternatif meslekler konusunda sempozyum kapsamında çeşitli sunumlar gerçekleştirdiler.

GEMİMO başkanı Feramuz Aşkın, DEFAV başkanı Bülend Temur, İTÜ DEFAMED başkanı Baybora Yıldırım ve İTÜ Denizcilik Fakültesi dekanı Prof.Dr. Nil Güler'in açılış konuşmalarıyla birlikte Denizcilik Lisans Öğrencileri Derneği Kurucu Üyesi İTÜ Denizcilik Fakültesi 2010 DUİM mezunu Gizem Çevik ve Denizcilik Lisans Öğrencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 4.Sınıf Öğrencisi Özlem Balca Akıncı'nın konuşmaları ile ilk oturum açıldı.

Toplamda 2 oturumdan oluşan sempozyumun "Denizcilik Eğitimi" konulu ilk oturumunda sırasıyla İTÜ Denizcilik Fakültesi GMİM 2.Sınıf Öğrencisi Alpaslan Şahin tarafından "Türkiye'deki Denizcilik Okulları", Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi DUİM 4. Sınıf Öğrencileri Reha Tevfik Serindağ ve Burak Serdar Softa tarafından "Denizcilik Lisans Öğrencilerinin Geleceği", İTÜ Denizcilik Fakültesi GMİM 4.Sınıf Öğrencisi Elif Karaman tarafından " State University Of New York Maritime College Ve Türkiye'deki Denizcilik Fakültelerinin Kıyaslanması",
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi GMİM 4. Sınıf Öğrencileri Mehmet Aytuğ Yener ve Serkan Atam tarafından "Denizcilik Eğitimi Sorunları", İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 4.Sınıf Öğrencisi Banu Kolbaşı tarafından "Hiyerarşik Sistem" ve İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 4.Sınıf Öğrencisi Ahmet Büyüksamancı tarafından "Zabitlik Ehliyet Ve Sertifikaları" konulu sunumlar gerçekleştirilmiştir.

İkinci oturum olan "Mesleki Alternatifler" kısmında ise İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 4.Sınıf Öğrencisi Ayşe Aslı Başak tarafından "Akademisyenlik Ve Yurtdışı Yüksek Lisans Programları", İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 2.Sınıf Öğrencisi Efecan Ertekin tarafından "Kılavuz Kaptanlık", İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 2.Sınıf Öğrencisi Yunus Cengiz tarafından "VTS Hizmeti Ve VTS'lik Mesleği", İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 2.Sınıf Öğrencisi Yunus Kumantaş tarafından "Klas Kuruluşları Ve Sörveyörlük", İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 2.Sınıf Öğrencileri Selin Sarı ve İsmail Karaman tarafından "Port State Control" ve İTÜ Denizcilik Fakültesi DUİM 2.Sınıf Öğrencisi Cansu Özdemir tarafından "Sigortacılık" konulu sunumlar gerçekleştirilmiştir.

Sempozyum sırasında öğrencilerin dile getirdiği sorunlar ve çözüm önerileri mezunlar ve akademisyenler tarafından dikkatlice dinlenerek ortak çözümlere kavuştu. Özellikle denizcilik eğitimi konusundaki eksikliklerin ve lisans öğrencilerinin geleceği üzerinde duran öğrenciler tarafından hazırlanan çözüm önerileri de tıpkı 2010 yılında gerçekleşen kurultaydaki gibi çok fazla yankı buldu. SUNY Maritime College'daki hiyerarşik sistem ve kuralların çok fazla ilgi çektiği sempozyumda Türkiye'deki denizcilik okullarının üniforma ve disiplin yönetmelikleri hakkındaki eksiklikler de
öğrenciler tarafından dile getirildi. Ayrıca öğrencilerin staj bulma ve staj süresince yaşadıkları sıkıntıların da anlatıldığı sempozyumda zabitlik ehliyeti konusunda da alınan sertifikalar ve sertifikaların verilmesi konusunda okulların izlediği politikalar da tartışıldı.

Denizlerde Uzakyol Vardiya Zabiti veya Mühendisi olarak çalışmanın dışında çeşitli alternatif meslekler konusunda da öneriler sunan öğrenciler, akademisyenlikten kılavuz kaptanlığa pek çok alternatif mesleği de tanıttılar. Mezun kılavuz kaptan ve VTS operatörü büyüklerinden meslek tanıtımı konusunda yardım alan öğrencilerin yaptığı meslek tanıtımları tüm katılımcılar tarafından oldukça ilgi çekti.

Yapılan sunumların ardından kapanış konuşması ve teşekkür belgelerinin verilmesi ile sempozyum son buldu.

Festival kapsamına alınan sempozyuma katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencileri ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencileri, daha sonra İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde düzenlenen Denizcilik Festivali'ne katılarak diğer öğrencilerle birlikte hoşça vakit geçirdiler.

Denizcilik Lisans Öğrencileri'nin birlik ve beraberliğinin pekiştirildiği bu sempozyumun ardından oluşturulan karar bildirgesi Denizcilik Lisans Öğrencileri Derneği(DENLİDER) tarafından ileriki zamanlarda duyurulacaktır.*

Yorumlar (7)
Ö.B AKINCI 10 yıl önce
Bu kanıya nasıl varıldı bilemiyorum ama gerçek verilere dayanmadığı açık. Son senelerin mezunlarına bakarsanız ne kadar çok denizde çalışma oranı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca okulda da bunun kavgası verilir hocalarla her zaman biz mühendis,karada calışacak elaman değil denizci olmak istiyoruz tarzında. Bi okulu kötülemek mezunlarına yersiz atıflarda bulunmanın gereksiz olduğunu ve biraz daha gerçek verilere dayanarak konusulması gerektiğini düşünüyorum. İTÜ DF(YDO) öğrenci ve mezunlarına her bulunan fırsatta mantıklı mantıksız eleştiri yapmak için eleştiri yapıldığının da farkedilmesi gerekiyor.
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 10 yıl önce
Bu son derece yararlı ve gerekli toplantıyı gerçekleştiren öğrencileri ve onların kurmuş olduğu yeni derneği kutluyor ve bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum. Öğrenci sorunlarının artık ehil ellerde olduğuna yürekten inanıyorum. Arkadan güdümlü olmayan kendi öz gücünüz ile kurduğunuz bu dernekte yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam. Tebrikler hepinize !Ayşe Demirkol 10 yıl önce
Öğrencilerimiz ilk defa bu kurultayı yaptıklarında dile getirdikleri sorunların çoğuna çözüm önerilerini de sunmuşlardı ve bu mezun büyükleri tarafından çok fazla ilgi çekmişti. Bunun üzerine de hemen çalışmalara başlanmış ve pek çok sorun da ortadan kaldırılmıştı. Öğrencilerimizin seslerini duyan birilerinin olduğunu bilmek çok güzel. Umuyorum ki bu sempozyumda da belirttikleri sorun ve çözüm önerileri de çok fazla ses getirecek ve gerekenler yapılacaktır.Tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum, kendi fikirlerini özgürce söyledikleri sürece sektörde varolacaklarını biliyorlar, başarılar diliyorum bu pırıl pırıl öğrencilere.10 yıl önce
BUNLARIN MEZUNLARININ HİÇBİRİNİN DENİZE ÇIKMAYA NİYETİ YOK.ABİLERİNDEN BÖYLE GÖRDÜLER AMA HEDEFLERİ KARACILIKTA ONLARIDA AŞMAK. DAHA MEZUN OLMADAN KARADA NE İŞ BULABİLİRİM DERDİNDELER. ZATEN MEZUN OLANLARIN HEMEN HEPSİNİN AĞZINDAN DÖKÜLEN 'DENİZDE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORUM' OLUYOR. ÜSTELİK BUNU GİZLİ SAKLIDA YAPMIYORLAR. İŞTE TOPLANIP MİTİNG YAPIP MİLLETİN YÜZÜNE SÖYLÜYORLAR.VE BU SÖZDE DENİZCİLİK OKULLARI BU MEMLEKETİN TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI YİYORLAR.
Ayşe Demirkol 10 yıl önce
Denizcilik sektöründe çalışmak, denizciliği geliştirmek, ona katkıda bulunmak, ülke denizciliğini kalkındırmak sadece denizde çalışmakla mı mümkündür? Denizde çalışmak sadece bu sektörün bir parçasıdır ve öğrenciler bunun bilincine çok da güzel varmışlar. Tanıttıkları mesleklere bakarsanız pek çoğunun Uzakyol Kaptan ehliyetini almadan karaya geçmenin zor olduğunu da görürsünüz, günümüzde uzakyol kaptanı olmak için 7 sene gibi bir süre denizde çalışmak gerektiğini bildiğinizi ümit ediyorum.Bilinçsizce yapılan eleştiriler Türk Denizciliği'ni ileri bir noktaya taşımaz. Sektör bir bütündür ve 4 büyük okulun öğrencileri bu bütünü ileri noktaya taşımak için ellerinden geleni yapmışlar. Dışarıdan veya içeriden güdümlü değil, tamamen kendi istikrarları doğrultusunda çizdikleri rotada ilerlemektedirler.Öğrencilerimiz abilerinin ve ablalarının da desteğiyle sektörde yer alma çabasındalar. Bu gerek yönetici, gerek akademisyenlik gerekse de kaptanlık olsun. Denizciliğimiz düz mantıkla yürütülen bağnaz düşüncelerle değil, geleceği görerek kalkındırılabilir.Saygılarımla.

Serdar 10 yıl önce
sayın çok bilmiş ismini yazmaya cesaret edemeyen vatandaş!!!bu kongrede hangi tür konuların konuşulduğunu, ne kararların alındığını, hepsini geçtim bu kongrenin yapılma amacının ne olduğunu sen biliyor musun ki kalkmış kendi kafana göre zamanında açılmış yaralarını kapamaya çalışıyorsun.demişsin ki "abilerinden....." evet abilerimizden ve ablalarımızdan gördüklerimizi uyguluyoruz ama gözümüz karacılıkta değil. bu yazdığın yorumdan anlıyorum ki senin abin yada ablan yok, doğal olarak örf adetlerden bi habersin, üstelik bide bu halinle kalkmış denizde çalışmaktan bahsediyor, yetmezmiş gibi bu okullara ve bu okulların mezunlarına laf atıyorsun. senin sözde okul dediğin seni cebinden çıkarır sende bunun farkındasın, çünkü halka demişsin ama tüyü bitmemiş olan sensin....
Reha Karadeniz 10 yıl önce
Bu organizasyonu destekleyen ve bu sempozyumda emeği geçen tüm denizci kardeşlerime teşekkürler ediyor Türk denizciliğinin sizler gibi sürekli ilerici, özverili, çalışkan ve kalitesini heryönden ispatlamış gençlerle daha da gelişeceğine inanıyorum.Bu tür organizasyonları daha da sık görmek dileğiyle, selametler..

20
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü