banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

“Denizcilik Mesleği Altın Bilezik”

UDH Bakanlığı Deniz ve İçsular Genel Müdürü Cemalettin Şevli, denizciliğin geleceği çok parlak ama içinin çok iyi doldurulması gereken bir meslek olduğunu söyledi.

GÜNCEL 15.05.2014, 22:14
2389
“Denizcilik Mesleği Altın Bilezik”

Denizcilik Mesleği Altın Bilezik”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Genel Müdürü Cemalettin Şevli, denizciliğin geleceği çok parlak ama içinin çok iyi doldurulması gereken bir meslek olduğunu söyledi.

 Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları Denizcilik Programları 3.Öğrenci Çalıştayı Fatsa Kültür Sarayı’nda gerçekleşti. Kaymakam Bekir Atmaca, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın da katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan Yüksek Okul Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, günümüzde dünyada denizcilik sektörünün en hızlı gelişen sektörlerin başında geldiği belirterek, “Ancak bu sektörün kalifiye eleman gereksiniminde bir açıklar olduğu dile getirilmektedir. Ülkemizde denizcilik sektörü dünya standartlarına ulaşmaya çalışırken en büyük sıkıntılardan birinin de nitelikli gemi adamı açığı olduğu yetkililer tarafından belirtilmektedir. Denizde can ve mal ve çevre güvenliği ile ilgili uluslararası sözleşmelerin gerekleri ve liman ve kıyı devletine denetimlerinde ortaya çıkan olumsuzlukların çoğu gemi adamlarının veya denizcilik işletmelerinde çalışanların yeterli eğitim almamasından kaynaklanmaktadır.

Deniz Ticaret Odası yetkilileri bütün alanlarda gemi sayılarında yüzde 50’ye yakın artış olacağı ve dünya genelinde 100 bin Türkiye'de ise 7 bin zabitan açığının oluşacağını duyururken üniversite mezunu işsizler ordusuna sahip ülkemizde yabancı dil bilen çok sayıda mezunu işsiz iken personel açığını kapatmak için yabancı personel çalıştırmak mecburiyetinde bırakılmalarının Türk armatörlerine ızdırap verdiğini dile getirmişlerdir. Armatörler Birliği Başkanı da eğitim kurumlarından mezun olan gemi adamları sayısının açığı kapatmadığını belirtmektedir. Denizcilik denilince akla sadece kaptan ve çarkçı gelse de bu sektör tersanecilikten acenteciliği kadar geniş bir sektördür. Bu gibi yan kollarında en büyük ihtiyacı eğitimli işgücü altyapı ve detay projeleridir. Eğitimli işgücünü yaratmada maalesef geç kalınmak üzeredir. Türkiye’nin ihraç ettiği ürünler arasında gemiden başka katma değeri yüksek ürün bulunmamaktadır. Türkiye'de bu katma değerden faydalanmak zorundadır. Denizcilik eğitimi ve dünyada denizcilik sektörlerinde önemli katkılar sağlayacağına inandığını üçüncü öğrenci çalıştayı için Türkiye'nin dört bir yanından gelen konuklarımıza hoş geldiniz diyor ve çalışmalarından dolayı ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BAKANLIK OLARAK YAPMAK İSTEDİĞİMİZ KALİTEYİ ARTIRMAK”

Deniz ve İçsular Genel Müdürü Cemalettin Şevli ise yaptığı konuşmada, “Nitelikli öğrencinin çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Eğer siz gemi adamını iyi eğitmezseniz insana iyi yatırım yapamazsınız. Yaptığınız tüm masraflar boşa gidebilir. Önce insan merkezli, insanın öneminin ön planda olduğu bir çalışma ancak bizi emniyetli denizlere ve hem ticaret hem endüstriyel yönüyle çok büyük bir katma değer sağlar. Onun için tabii ki okulların sayısı önemlidir. Tabi ki öğrencilerin sayısı önemlidir, tabi ki katma değerler çok önemli ama nitelikli personel aranan adam olmak çok önemli. Öğrencilerimizin önce denizin, denizciliğin olduğunu denizde çalışarak yaşayarak öğrenmesi lazım. Biz eğer denizi denizde öğrenemezsek biz bunlarla haşır neşir olamazsak karada çok daha faydalı olabilme ihtimali azalır. Yani okulu bitirirken önce yakın yerlerde iş aramayı düşünmeyin. Denizcilik öyle bir meslek ki gerçekten altın bileziktir. Denizcilik geleceği çok parlak ama içini çok iyi doldurmak lazım, çok iyi öğrenmek lazım ve kaliteyi çok iyi yükseltmek lazım. Biz de Bakanlık olarak yapmak istediğimiz kaliteyi artırmak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
HAKAN BAKARSAN 7 yıl önce
Sayın selvi güzel konuşmuş.Imo toplantılarına sadece formaliteden katılıp oylamalrda herseye el kaldıran çıkan kuralları ırdelemeyen uygunluğunu tartısmyan,diğer bayraklarda personel ıcın yenı çıkan stcw lerde bir geçiş suresı ongorulurken,bizde,b urda zorluk ustune zorluk.sıkıntı ustune sıkıntı.okuldan mezun olanlar staj donemınde lıman başkanlıkları ve diğer resmi dairelerde yasadıkları tramvatik olaylar nedeni ile mesleğe başlamadan denizciliği bırakıyorlar.Bunun tek ve tüm sorumlusuda ben dedim oldu mantığını guden suankı mevcut denizcilik müsteşarlığı yetkilileridir.Perso nelin hayatını kolaylaştıran alınan bır tane karar varsa açıklasınlar bende dişimi kıracagım
mesut kptn. 7 yıl önce
''Armatörler Birliği Başkanı da eğitim kurumlarından mezun olan gemi adamları sayısının açığı kapatmadığını belirtmektedir'& #39;.Diyor

Sayın Suat hayri AKA bey bir konuşmasında gemiadamları eğitim ve sınav yönergesiyle ilgili armatörlere sesleniyor,'' ; mevcut gemiadamlarının eğitimlerinden memnunsanız eğer biz bu yönergeyi hemen geri çekeriz'' diyor

Sayın genel müdürümüz Cemalettin bey ''Öğrenciler imizin önce denizin, denizciliğin olduğunu denizde çalışarak yaşayarak öğrenmesi lazım. Biz eğer denizi denizde öğrenemezsek biz bunlarla haşır neşir olamazsak karada çok daha faydalı olabilme ihtimali azalır''.diy or

Fakat, gemiadamları eğitim ve sınav yönergesine baktığımızda durum içler acısı bir hal alacak ve bunu nasıl önleyecekler merakla ve şaşkınlıkla takip ediyorum.

-Ne iyi yetişmiş gemi adamı bulabilecekler denizde çalışmış

-Ne gemiadamı belgesine sahip denizde çalışmak isteyen adam bulabilecekler,

-Nede eğitim almak isteyen insanlara eğitim veren kurum bulabilecekler böyle giderse
Ahmet Yıldırım 7 yıl önce
Bakanlıkta bir kısım eskimiş bürokratların amacı kendi sınav sistemlerini düzeltmek yerine , okulları kapatıp denizcilik egitimini hallettik demektir. Madem okullarda yetişen öğrenciler yetersiz de Bakanlığın sınavlarında nasıl başarılı oluyorlar, bu sınavlarda sorular önceden birilerine veriliyormu ? Sayın bakanımız ELVAN kendi ekibini bir an önce kurmalı ve yorulmuş ve kibirli bürokratları emekliye sevketmelidir..
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü