banner191

banner148

banner179

banner176

Denizcilik Fakültelerinde Yerleştirme Hatası!

2013-ÖSYS Tercih Kılavuzu’nda Yükseköğretim Programları Tablosu’nun Özel Koşul ve Açıklamalar sütununda 49’ncu madde yazan bölümlerin tümünde yerleştirme hatası var!

GÜNCEL 27.07.2013, 11:26
Denizcilik Fakültelerinde Yerleştirme Hatası!

  Mustafa Altın, uzun yol kaptanı olma hayalleri kurdu. 2 yıl çalıştı İTÜ Deniz Ulaştırma Mühendisliğini yazdı. Ancak okul, değişen yönetmeliğe rağmen bitirdiği bölümü kabul etmedi.

Üniversiteye giriş sınavlarının yönetmeliğinde bu yıl değişikliğe gidilerek şimdiye kadar yapılan bütün sınırlamalar kaldırıldı. Sosyal bilimler lisesinden mezun olan bir çocuğun bile mühendis ya da tıp okumasına imkan sağlandı. Hatta Anadolu Liseleri’nde yeni uygulamaya gidilerek bütün bölümler kaldırıldı.

Ancak İTÜ ve 9 Eylül Üniversiteleri’nin ‘Denizcilik’ fakültelerinde bu değişiklikler geçerli değildi. Bu iki fakülte ÖSYM’ye geçen yıllardaki uygulamaya devam edeceğini açıklayarak liselerin sadece fen bölümünden mezun olan öğrencileri alacağını bildirdi. Bu yaptırımını ise 49. madde ile düzenledi.

İşte o öğrenci


Gaziosmanpaşa Lisesi mezunu Mustafa Altın da kendinden çok emin uzun yolda dümende kendini hayal ederken sonuçları görünce tam bir hayaly kırıklığı yaşadı. Altın başına gelenleri şöyle anlattı, “Anadolu Lisesi’nden mezun olanlar denizcilik fakültelerini seçebiliyordu. İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği için çalışmaya başladım,. Çünkü bu bölümü bitiren kişi uzun yol kaptanı olabiliyor. Geçen yıl ilk 51 bine girenler bu bölüme kayıt yaptırdı. Ben ise bu yıl ilk 29 bine girdim. 412 MF4 puanı gelince hayallerim gerçekleşti dedim. Birinci sıraya İTÜ yazdım. Diğer tercihlerimi ise ölü tercih yaptı. Bu sabah ikinci Tercihim Yıldız Teknik Gemi İnşaat ve Makinaları Mühendisliği bölümünü kazandığımı öğrenince dünyam karardı. Çünkü uzun yol kaptanı olacakken şimdi tersanede teknik eleman olacağım. Gemilere artık ancak el sallarım.”

445 aday etkilendi...

49’ncu madde hangi üniversitelerin hangi bölümlerde var diye bütün kılavuzu taradım, sadece iki üniversitede, 6 bölümde karşıma çıktı.

Dokuz Eylül üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Müh. (İng.) ve Gemi Makineleri İşletme Müh. (İng.), diğeri İTü Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Müh. (Türkçe), Deniz Ulaştırma İşletme Müh. (İng.) (UOLP-SUNY Maritime) ücretli ve yüzde 50 Burslu, Gemi Makineleri İşletme Müh. (Türkçe) (55 Kontenjan), Gemi Makineleri İşletme Müh. (İng.) (UOLP-SUNY Maritime) ücretli ve yüzde 50 Burslu, yine İTü’nin KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkesi Deniz Ulaştırma İşletme Müh. (İng.), Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh. (İng.) KKTC Vatandaşları , Gemi Makineleri İşletme Müh. (İng.) -KKTC Vatandaşları. Nereden baksanız, 9 programda 445 adayın sonucunu etkileyecek bir sorunla karşı karşıyayız. Peki sorun ne?

Sorun 49’ncu madde...

Soru şu: Ey Dokuz Eylül ve İTü’nün Denizcilik Fakülteleri, aday hangi tür okuldan mezun olursa olsun, hangi alandan mezun olursa olsun, istediği üniversiteyi de, istediği bölümü de seçebilir. Siz bu kısıtlamayı neye göre koyuyorsunuz? Gelelim ikinci hatanıza: Artık bu tür liselerde alan seçimi yok, ders seçimi var! Anadolu liselerinde alan kalmadığı için, burayı seçen bu okul çıkışlı adayları siz yok saydınız, hiç kaale almadınız. Ayıkla pirincin taşını...

 

Yorumlar (10)
uzunyol şoförü 6 yıl önce
Sevgili kardeşim,
Yaşamış olduğun mağduriyetten dolayı üzüntümü paylaşmak isterim.Ancak şunu da belirtmekte fayda görüyorum, hayalllerini süsleyen uzakyol kaptanlığı artık uzun yol tır şoförlüğünden farksız bir durumda ve hergeçen gün de kötüye gitmektedir.Kazandığ ın mevcut bölüm ile ilgili olarak yapabileceğin çok iş olduğunu iyi araştırmanı ve umutlarını taze tutmanı tavsiye ederim. Yıldız Teknik Gemi İnşaat ve Makinaları Mühendisliği bölümünün mevcut şartlar karşılaştırıldığında Uzakyol Kaptanlığından daha avantajlı olduğunu bu mesleği ifa eden bir büyüğün olarak hatırlatmak isterim.Bahse konu bölümü sadece gemi inşaa cısı olarak değerlendirme ve ufkunu geniş tut.Başarılar
yusuf 6 yıl önce
9eylul ve itu nun almış oldugu kararı çok yerinde buluyorum nitekim kendi açımdan bu üniversitelerin birinden mezun olan birisi olarak sosyalci veya sözelci bir kişinin kaptan veya mühendis olması dogru bulmuyorum.arkadasım ızın da magduriyetini anlamaya calısıyorum yanlız tercih yaparken bu kuralı bilmiyormuydu bunu sormak gerekir.
kaan 6 yıl önce
bu madde sözelcilerin kaptan olmasını engellemiyor yanlış anlamışsınız maddeyi. dikkatli okuyun.
Cengiz 6 yıl önce
Sorun sayısal eğitim alanların engellenmesi değil,yetkillerin aymazlığı. Bu cocuklarda yine eskiden olduğu gibi fen dersleri aldılar... düz lise, ozel lise, ve Anadolu liselerinde 2010 yılı itibari ile "Alan seçme (fen/edebiyat vs) Meb kararı ile kaldırılarak, "ders seçme" sistemine gecıldı. kı Bu gençler yıne fen dersleri alarak mezun oldular. Ancak Bu değişiklik, tüm Unv/fakültelere tam olarak bildirilmemiş, bu değişiklik iyi yönetilememiş ve ilgi madde "fen kolu cıkıslılar alınacaktır" diye sadece ıtu dnz fak ve 9 eylül dnz fakültelerine atıl olarak kalmıştır. (Bu hata, ilgi maddenin farkedilemedigi gerçeği dnz fak.yetkilileri tarafından da kabul edilmiştir). Bu mezunlar Itu nun ve diğer tüm unv. mühendisliklerine girebilirken, sadece dnz fakültesine girememekte,, aynı sekilde de diğer tüm unv.dnz bolumune hic bir kısıtlama olmadan girebilmektedirler. Yetkili/sorumlu kısılerin aymazlığı/hatası öğrencilere ödetilmek istenmekte olup, aynı okuldan (Anadolu lisesi, lise veya ozel liseden) mezun olan kişi İtu dahil tüm mühendisliklere kısıtlama olmadan girebilirken, sadece dnz fak. girememekte... üstelik aynı kışılerin diğer unv. denz. fakültelerine de gırebilmekte olması, anayasadaki eşitlik ilkesine de aykırı olumaktadır. YOK ve unıversite bu durumu düzeltmekle yukumlu olup, aksi halde yargı yolu ile gereken yapılır..
ozan eren 6 yıl önce
sözel bölümden mezun olup uçak muh. olunması da doğru değil ama zaten sözele yoğunlaşan insanlar bu kadar iyi sayısal puan yapamaz.! ikincisi olayı anlamamıssınız, bu sene okulu kazanan ögrencilerin tumu sınava 2. veya 3.kez hazırlananlar olacak ve bu sene liseyi bitirip yuksek puan alanların tamamı okulun hatasından dolayı bölüme yerleşemeyecekler
sorun sosyal bolum mezunu olmak degıl yanlıs anlamayın 6 yıl önce
Aynı hata ile karşılaşmış başka öğrencilerde var. Cocuk gemi inşaat muhendisliğinde sosyal dersler mi alacak. Gemi inşaat muhendislği de sayısal puana göre alıyor. Bu durum düzeltilmeli düzeltilmezse yuksek puanlı sayısalcı öğrenciler itu df ve dokuz eylül df e girememiş olacak, fakültelerin puanları gereksiz yere düşmüş olacak. Sanırım bilinmiyor ama fakülte puanları önemli bir kriterdir. İlk otuzbinden öğrenci aldım demekle ilk yuzbinden öğrenci aldım demek aynı şey değildir.
Hasan 6 yıl önce
Benim de ilk tercihim Deniz Ulaştırma İşletme Fak. Aynı hayallerle ben de bu bölümü tercih ettim. Anadolu Liselerinde 2010 yılından bugüne alan uygulaması olmamasına rağmen, ki olmuş olsaydı fen bölümünden mezun olurduk. Çünkü seçtiğimiz dersler tamamıyla sayısaldı. Özel şartlarda sanki Anadolu Liselerinde alan ayrımı varmış gibi gösterip, bizleri mağdur etmeye, hayallerimizi gerçekleştirme çabalarını yıkmaya çalışmalarını hiç hoş karşılamıyorum. Şunu da eklemek istiyorum. Yapılan hatayı kimsenin kabullenip, düzeltmeye çalışacaklarını da düşünmüyorum. Sanırım hayallerimiz doğrultusunda bir meslek değil, tercihlerin gösterdiği yolda meslek seçmek zorunda kalacağız.
UZAK YOL 6 yıl önce
BUNA SADECE SUNU DIYEBILIRIM "MADE IN YDO"
DENİZCİLER 6 yıl önce
Bırakın DEÜ ve İTÜDF-YDO ile mukayeseyi.

129 yıllık Dünya Markası olmak inşallah sizlerede nasip olur.

Gökkuppeni n kimin başına geçeceğini zaman gösterecek.
gokhan 5 yıl önce
Peki şimdi bu 49. madde bu sene düzeltildimi bilgisi olan varmı ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?