banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Denizcilik Eğitiminde Bir İlk

Türkiye genelinde denizcilik eğitimi veren yüksek öğretim, mesleki orta öğretim, özel öğretim kurumlarında STCW denizde güvenlik eğitimi veren eğitmenlerin eğitimleri tamamlandı

GÜNCEL 23.02.2011, 15:56
Denizcilik Eğitiminde Bir İlk

Türkiye genelinde denizcilik eğitimi veren yüksek öğretim, mesleki orta öğretim, özel öğretim kurumlarında stcw denizde güvenlik eğitimi veren eğitmenlerin eğitimleri 31/ocak-11/şubat/2011 tarihleri arasında İTÜ Denizcilik Fakültesi deniz güvenliği eğitim merkezinde tamamlandı.

İTÜ Denizcilik Fakültesin’ ce oluşturulan proje kapsamında, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı ve İTÜ Denizcilik Fakültesi işbirliği protokolü gereği; uluslar arası standardı olan STCW denizde güvenlik eğitimlerinin, ulusal standartlarınında sağlanabilmesi maksadı ile, denizcilik eğitimi veren tüm kurum ve kuruluşlarda bu eğitimi verecek olan ya da halen vermekte olan eğitmenlerin yetiştirilmesi, geliştirilmesi için uluslar arası akreditasyonu bulunan İTÜ Denizcilik Fakültesi deniz güvenliği eğitim merkezi tesislerinde ve uzman öğretim elemanlarınca aralıksız 12 gün süren teorik ve uygulamalı kurs programı gerçekleştirildi.

Söz konusu kursa: iİTÜ Denizcilik Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Yalavo Üniversitesi, Manavgat da   ML, Tüdev, Ekol Denizcilik, Pusula Denizcilik, Rize Sahil Denizcilik eğitim merkezlerinde görevli eğitmenlerden oluşan 21 kişilik gurup kurs sonunda düzenlenen törenle belgelerini aldı.

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı'nın, ilgili Genel Müdürlüğü kontrolünde, yıl boyunca tekrarlanacak kurslardan eğitim alacak eğitmenlerin belgeleri müsteşarlık tarafından onaylanarak tescil edilecek.

Yurt genelindeki ulusal standart eğitimlerle yetiştirilecek, eğitilecek tüm yeterlilikteki türk gemi adamlarının sayesinde, uluslararası sulardaki Türk denizciliğinin üst düzeylerdeki otoritelerce daha fazla takdir görmesi ve mevcut statünün korunarak daha ilerilere ulaştırılmasının sağlanması tek hedef olarak benimsenmiştir.

 

Yorumlar (4)
Müh.Kaptan Rfik Akdoğan 10 yıl önce
Ticaret denizciliği Londra'da olan İMO tarafından idare edildiği için, ticaret denizciliğinde başarılı olabilmek için

eğitimcileri sürekli eğitmek zorunda olduğumuz bir gerçektir.

İTÜ Denizcilşik Fakültesi böyle bir eğitim verdiği içşn kutlarım. Ancak geçenlerde bir Standart Eğitim Denetçileri de

Beykoz'daki denizcilik lisesinde eğitim alarak diplomalarını almaları beni çok şaşırttı.Böyle ssetifika kursları yüksek öğretim kurumlaında yapılmalıdır. Bu sertifikanıon fonksiyonunun ne olduğu açıklanmadığı için bu denetçilerin ne yapacaklarını anlamadığım gibi bu denetçilerin çoğu denizci değilmiş, hatta içlerinde ahşap öğretmeni bile varmış. İstemeden gene adam mı kayırılıyor, ahbap çavuş ilişkileri mi oluyor diye düşünmekten kendimi alamadım.Bir açıklayan olursa öğreniriz. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
Hakan PIRMUT 10 yıl önce
Yorumcu arkadaşım

Siz hala bazı şeyleri anlamakta zorlanıyorsunuz. Öğretim görevlisi olarak görev yapmışsınız.Hem de İTÜ de... İlk elden Konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir yerdesiniz. Cengiz Bey ve diğer hocalarımız size gereklşi bilgileri verebilirler. Buradaki yorum köşelerine yazmak yerine sizin gibi öğretim görevlisi bir kişinin araştırma yaparak bilgi sahibi olmasını beklerdim.

Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Sayın Hakan Pırmut,burada yorum yapmak araştırmaya başlamak demektir. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.Anladığım kadarıyla siz bu konuda çok bildiğiniz halde açıklama yapmıyor topu başkasına atıyorsunuz. Açıklayın ne biliyorsunuz biz de öğrenelim.Bekliyorum. Allah Kur'an'da aklınızıkullanmayacak mısınız diyor. www.refikakdogan.com
engineer 10 yıl önce
slmlar burda bahsedilen eğitim denizde güvenlik eğitimlerini verecek eğitimcilere yönelik bir eğitimdir.Beykozda yapılan eğitim ise denizcilik eğitimi veren milli eğitime bağlı ve özel kurumların denetlenmesine yönelik eğitimdir.
-3
az bulutlu
banner102