banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizcilik Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Denizcilik Çalıştayı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla İstanbul’da yapılıyor.

GÜNCEL 22.11.2014, 22:29
3087
Denizcilik Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Denizcilik Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Denizcilik Çalıştayı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla İstanbul’da yapılıyor.

 Gemi inşa, limanlar ve Türk Ticaret Filosu başlıklarıyla düzenlenen çalıştaya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Mehdi Gönülaçık, Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Mustafa Kırdağlı ve denizcilik sektöründen 40 temsilci katıldı.

Oturum başkanlığını Piri Reis Üniversitesi Rektörü Oral Erdoğan’ın yaptığı Denizcilik Çalıştayı’nda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan denizcilik sektöründe iş durum değerlendirilmesinin yapılacağı, sorunların tartışılacağı ve içerisine de çözüm önerilerinin geliştirilerek ortak bir yol haritasının ortaya koyulacağı ortak akıl toplantısında bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirtirterek konuşmasına başladı.

Bakan Elvan sektörün sorunlarının masaya yatırılacağını söyledi: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, denizciliğin milli gelire, ödemeler dengesine, bütçeye olan etkilerinin çok iyi değerlendirilip ölçülmesi gerektiğini belirterek, “Bugünkü çalıştayımızda da bu konular üzerinde kapsamlı olarak tartışabileceğimizi düşünüyorum. Akşama doğru elde ettiğimiz çıktıları bakanlık olarak hemen ekonomi yönetimi ile bir araya gelip bu konuların üzerinden hızla geçeceğiz” dedi.

Bakan Elvan, Denizcilik Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, denizcilik sektöründe bir durum değerlendirilmesinin yapılacağı, sorunların tartışılacağı ve bu çerçevede çözüm önerilerinin geliştirilerek bir yol haritasının ortaya konulacağı ortak akıl toplantısında bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Bu çalıştayda, gemi inşaat sektörü, Türk deniz ticaret filosu, gemi, sanayi ve liman işletmeciliği gibi önemli alanlarda yol haritalarını ortaya koymaya çalışacaklarını ifade eden Elvan, şunları söyledi: “Hükümetlerimiz döneminde denizciliğin her alanında gelişmeler sağlanmış ve Türkiye’nin değişim ve dönüşüm sürecinde denizciliğimizde de değişim ve dönüşüm süreci sağlanmıştır. Bu gelişme sürecinde değerli paydaşlarımızın büyük katkıları vardır.

Türkiye yeniden denizci millet kimliğini hatırlamışsa bunda politikaları belirleyen ve buna yönelik düzenlemeler yapan başta bakanlığımız olmak üzere siz değerli sektör oyuncularımızın birlikte hareket etmesinin büyük payı olduğunu düşünüyorum. Dünya ticaretinin yüzde 80’i deniz yoluyla gerçekleştiriliyor.

Türkiye’ye baktığınızda da dünyadaki eğilimlerden farklı bir eğilim içerisinde olmadığını görüyoruz, dünya için ne kadar önemli ise Türkiye için de o kadar önemlidir.” Bakan Elvan, denizciliğin milli gelire, ödemeler dengesine, bütçeye olan etkilerinin çok iyi değerlendirilip ölçülmesi gerektiğini anlatarak, “Bugünkü çalıştayımızda da bu konular üzerinde kapsamlı olarak tartışabileceğimizi düşünüyorum. Akşama doğru elde ettiğimiz çıktıları bakanlık olarak hemen ekonomi yönetimi ile bir araya gelip bu konuların üzerinden hızla geçeceğiz” diye konuştu. Bakanlığı doğrudan ilgilendiren hususlar varsa bunları gerçekleştirme yönündeki adımları hızla atacaklarını aktaran Elvan, daha fazla Türk Bayraklı ve sahipli gemi işletmeyi, dünya deniz ticaretinden daha fazla pay almayı, cari açık üzerinde önemli etkileri olan navlun açığını kapatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bakan Elvan, Türkiye’nin 3 tarafının denizle çevrili olduğunu anımsatarak, denizciliğin stratejik bir sektör olduğunu ve bu sektörün stratejik bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini kaydetti. Kara, hava, demiryolunun denizle bağlantısının önemine işaret eden Elvan, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle ülkemizin rekabet gücünün artırılması, deniz ticaretinden alacağımız payın yukarıya çekilmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Hükümetlerimiz döneminde de önemli gelişmeler sağlandı. ÖTV’siz yakıtta bugüne kadar yaklaşık 4,2 milyar liralık bir ödeme gerçekleştirildi. Yük elleçlemede son 10-11 yılda yüzde 103’lük bir artış söz konusu, konteyner elleçlemede yüzde 217, Ro-Ro taşımacılığında yüzde 98, kruvaziyer yolcu sayımızda ise yüzde 285’lik bir artış sağlandı. Kara listeden beyaz bayrak ülkeleri arasına girdik. Denizdeki her türlü hareketin anlık izlenmesi sağlandı.”

Elvan, yat inşasında Türkiye’nin bir anlamda marka ülke haline geldiğini belirterek, “Sipariş bazlı sıralamada dünyada üçüncülüğe yükselmiş bir ülkemiz var. Tuzla bölgesine sıkışan tersaneciliğimize bir plan çerçevesinde bütün kıyılarımıza yaygınlaştırılması sağlandı. Tersane sayımız 37’den 73’e, yetişmiş gemi adamlarına baktığımızda dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer alan bir ülke konumdayız” şeklinde konuştu.

Bütün bunların başarı ve denizciliğin seyri açısından son derece önemli olduğunu, ancak yeterli gelmediğini ifade eden Bakan Elvan, sorunların çözülemeyecek, üstesinden gelinemeyecek noktada olmadığını kaydetti. Elvan, bu çalıştayı düzenleyerek sorunları tespit edip, bu sorunların çözümüne yönelik hangi adımların atılması gerektiğine sektör paydaşları ile karar vermeyi istediklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin 2023 hedefini hep birlikte biliyoruz. Bunda denizcilik sektörümüzün çok önemli payı olacak. Türkiye’nin dış ticarette navluna bağlılığı ortada. Ülkemizin bu durumu lehine çevirmesi için en kritik sektör denizciliktir. Bunun için gerekli yasal düzenleme dahil denetim, destek, alt yapı yatırımlarını eş zamanlı olarak gerçekleştirmek zorundayız. 3 büyük denizde 3 büyük liman gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Bu limanların Türkiye’nin denizcilikte transit bir ülke konumuna gelmesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu büyük projeleri, demiryolu, karayolu, lojistik merkez projeleriyle entegre etmek zorundayız. Bugüne kadarki çalışmalar da bu yöndedir.”

Bakan Elvan, bu toplantının bir ilk olduğunu, bundan sonraki süreçte ihtiyaç duyulduğunda ilave toplantıların gerçekleştirileceğini belirterek, “Denizcilik sektöründe yer alan çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz var. STK’larla kapsamlı ve ayrıntılı, her şeyin tartışılacağı muhtemelen önümüzdeki ay toplantı yapacağız. Bu toplantıda da onların düşünce ve duygularını, sektöre yaklaşımlarını tespit etmeye çalışacağız” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan çalıştayın verimli geçmesini temenni ederek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (1)
murat birecik 8 yıl önce
çalıştay enflasyonu yaşar oldum, vallahi!.. emrah'cığım, sen ki efe torunu, ben ki gazi atlı albay torunuyum. şu işlere, bir el atalım. selam ve sevgilerimle... murat birecik
22
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:33
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:29
Yatsı 22:12
Günün Karikatürü Tümü