banner191

banner148

banner179

banner176

Denizcilerin Acı günü; Suay Umut hayata gözlerini yumdu

Türk Denizcilik Sektöründe birçok ilklere imza atan sıra dışı armatör, saygın isim (YDO Makine 56) Müh. Suay Umut vefat etti. 

GÜNCEL 05.05.2019, 22:55 06.05.2019, 15:56 Nermin İstikbal
Denizcilerin Acı günü; Suay Umut hayata gözlerini yumdu

Türk Denizcilik Sektöründe birçok ilklere imza atan sıradışı armatör, saygın isim (YDO Makine 56) Müh. Suay Umut vefat etti. Cenazesi 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü Levent Afet Yolal Camii'nde kılınacak öğlen namazını müteakip defnedilecektir.

Yıllarca birçok kişiye iş imkanı sağlamış, öncülük etmiş denizcilerin her zaman yanında olan duayen isim Suay Umut'a Allahtan rahmet camiamıza ve sevenlerine sabır ve baş sağlığı dileriz.

Suay Umut, 1973 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da Ganmount Limited şirketi ile armatörlüğe adımını atmıştı.1985 yılında Türkiye'de Dünya Denizcilik ve Tic. A.Ş'yi kurdu. INTERTANKO'un yönetiminde yer alan tek Türk armatörü olma özelliğini taşıyan Suay Umut, Türk denizcilik eğitimine yaptığı yardımlar ile de adından söz ettirdi.

2009 yılında 14 gemi ve 410 bin DWT'luk filo ile Türkiye'nin sayılı armatörlerinden bir olan Suay Umut, global kriz öncesi verdiği siparişler ile 2010 yılında 1 milyon DWT'a aşan gemi filosu ile Türkiye'de ve dünyada sayılı armatörlerden biri haline gelmişti. 70 metrenin üzerinde lüks yat inşa etmek amacıyla kurduğu Dünya Yatch Tersanesi, dünyanın sayılı 10 tersanesi arasında gösteriliyordu.

Suay Umut, 2013 yılında filosunda bulunan gemilerini satmış, Dünya Yatch Tersanesi'ni ve işlettiği gemileri de devremiş, sektörden çekilme kararı almıştı.

Yorumlar (2)
Ş.Göksu 4 ay önce
Gemilerinde çalışma şansını yakalamış ve bu sırada kendisi ile de tanışma fırsatı bulabilmiş biri olarak gerçek bir denizci dostu olduğunu bizzat gördüm. Allah rahmet eylesin umarım onun gibi armatörler ülkemizde hep olurlar
Harun Özer 4 ay önce
Hep ileriyi hedefleyen ışığıyla etrafını aydınlatan pozitif,kültürlü,Saygılı patronum babam Sayın Suay Umut mekanın cennet olsun başta ailesi olmak üzere tüm denizcilik camiasının başı sağolsun Seni hiç unutmayacağım kalbi güzel insan
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?