banner191

banner148

banner179

banner176

Denizciler siste 4 bin işçi boşta...

SABAH Yazarı Meliha Okur, DTO Başkanı Metin kalkavan'ın sözlerine yer verdi: " Frene basın! Yeni proje kabul etmeyin. İptal edebildiğiniz kadar projeyi iptal edin"

GÜNCEL 08.11.2008, 14:53
Denizciler siste 4 bin işçi boşta...

Denizciler siste 4 bin işçi boşta

Sağol ABD! İçine düştüğün bunalımdan ancak iki yolla çıkabilirdin; "Ya, savaşacaktın! Ya da, ekonomik savaşı isteyecektin!"

Olayı iyi çözdün!..

Savaşa karşı demokrat bir başkan seçtin, kötü imajını düzelttin! 14 trilyon doları bulan Gayri Safi Milli Hasıla'ya sahip bir ülke olarak ekonomik krizi tüm dünyaya ve onca yoksul ülkeye ihraç ettin!..

Yazık değil mi? Ekonomist Joseph Stiglitz haklı! Küreselleşmeyi fırsat olarak kullananlar yine topu bizim gibi gelişmekte olan ülkelere attı!

Geldiğimiz noktaya bakar mısınız?

Daha bir yıl öncesine kadar küresel sermayenin kendini mutlu hissettiği bir ülkeydik! Şimdi, küresel sermaye endişeli, biz de çok endişeliyiz!

Oysa bize "Evinizin için düzeltin!" diyenler küresel patronlar değil miydi?

Enflasyonla mücadele ettik, özelleştirmeyi yaptık. Tam, "Her şey yoluna girdi" derken, oldu mu şimdi, hiç hak etmediğimiz bu krizden biz de payımıza düşeni alacağız!..

Krizin ayak sesleri yavaş yavaş duyuluyor.

Ön locada çelik ve lojistik sektörü var. Bu iki sektörü otomotiv ve çimento izliyor...

Baştan belirtelim.

Kesinlikle kriz goygoycusu değiliz. Türkiye'nin fotoğrafını çekiyoruz. Perşembe günü kalktık, Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) aylık Meclis toplantısına gittik. Hem konuştuk, hem işadamlarını dinledik.

ayret ettik, Meclis salonu tıklım tıklımdı. Armatörler ve tersane sahipleri, gemici tabiriyle, "Sisteyiz" diyorlar.

Çoğu tersanede üretim durma noktasına gelmiş. 5 ayda 35 bin tersane işçisinden 4 bini işini kaybetmiş. 5 ayda navlunlar yüzde 93 oranında değer yitirmiş.

2. el gemi fiyatları indikçe inmiş. Çünkü dünya ekonomisinin lokomotifi sayılan Çin, deniz taşımacılığının kalbi sayılan çelikte, "Cevher ithal etmeyeceğim. 80 milyon ton stok var" demiş.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, "Ticaret durdu. Kimse önünü göremiyor" diyor.

Dünya krizinin kendini hissettirdiği eylül ayından bugüne kadar 58 gemi siparişi iptal edilmiş. 64 sipariş dondurulmuş. 122 gemi siparişi iptalinden doğan kayıp 2.5 milyar dolar . Üstelik iptaller gelmeye devam ediyor.

Metin Kalkavan uyarıyor:

"Panik yapmayın. Ama zor bulduğunuz finansmanla da iş yapmayı sürdürmeyin! Frene basın! Yeni proje kabul etmeyin. İptal edebildiğiniz kadar projeyi iptal edin. Üçüne, beşine bakmayın. Satabileceğiniz varlıkları satın. Her şeyin bir zemini var. Devir, likite dönme devridir. Likit olanlar krizi daha iyi atlatır."

Ekonominin patronuna duyurulur!..

Yorumlar (2)
mustafa samet çetin 11 yıl önce
demekki bu demokrat başkan ayağını herkes biliyor adamlar zaten dünyanın anasını ağlatmış şimdide siyahi başkanla oy topluyolar hiçbişeyden haberi olmayan milyarlarca insanında hiçbişeyden haberi yok demi... meliha hanımın deyişiyle tam bi keriz silkeleme değilmi haydisevinelim dünyaca artık nur topu gibi siyah başkanımız ve tosun gibide bi krizimiz var hayırlı uğurlu olsun....cptyakup kerempeli 11 yıl önce
ARKADAŞLAR BIRAKIN ORANIN BAŞKANI BURANIN BAŞKANINI DENİZCİLERİMİZ KAN AĞLIYOR.SAYISI GÜNDEN GÜNE ARTAN GEMİLERİMİZ KRİZDEN DOLAYI BAĞLANIYOR.NİHAYETİNDE 20 KİŞİ ÇALIŞAN BİR GEMİDE 3-4 KİŞİ KALIYOR YANİ 16 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILIYOR ŞİMDİLİK BU GEMİLERİN ÇOĞU YABANCI BAYRAKLI AMA AY SONUNA DOĞRU TÜRK BAYRAKLILARDA AYNI KISA VE BASİT ÇÖZÜM YOLUNA GİDECEKLER.BAKIYORUM HİÇ KİMSE AÇ KALACAK DENİZCİLER VE ONLARIN ÇOLUK ÇOCUĞUNU DÜŞÜNMÜYOR SANKİ KİMSENİN DENİZDE OLANLARDAN HABERİ YOK.ALOOO MÜSTEŞARLIK VE ELİNİ HİÇ TAŞIN ALTINA SOKMAYAN DENİZ TİCARET ODASI VE ARMATÖRLERİMİZ,DOLAR YÜKSELDİ MAAŞLARIMIZA ZAMMI YAPTINIZ,NAVLUNLAR YÜKSELDİ MAAŞLARIMIZA ZAMMI YAPTINIZ,BİRAZ TAŞIN ALTINDA TUTUN ELLERİNİZİ KRİZ GEÇENE KADAR HERKES PERSONELİNE BAKSIN GEMİSİNDE.HEMEN SIKIŞINCA MAAŞLARI DÜŞÜRELİM PERSONELİ DÜŞÜRELİM ÜCRETSİZ İZİNE GÖNDERELİM NUMARALARINI BIRAKIN VE HURDA GEMİLERİNİZDE SİZE PARA KAZANDIRMAK İÇİN CANINI ORTAYA KOYAN DENİZCİLERİMİZE BU ZAMANDA KRİZ VAR DİYE YOL VERMEYİN.HA ŞİMDİ DİYECEKSİNİZ BİZ BU ÜLKEYE DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLIYORUZ FALAN-FİLAN BİZ BUNLARI ÇOOK DUYDUK HİÇ BİRİNİZİN KENDİNDEN BAŞKA BİRİNİ DÜŞÜNMEDİĞİNİZİ BİZ ÇOOK İYİ BİLİYORUZ.ZATEN HİÇ BİR KANUNİ HAKKI BULUNMAYAN DENİZCİNİN ÜÇ KURUŞ MAAŞLARINADA GÖZ DİKİP MAĞDUR ETMEYİN BUNUN VEBALİNİ ÇEKERSİNİZ.
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?