banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Deniz Şehitlerimizi Saygıyla Andık

Dün, Dumlupınar Denizaltısının İsveç Şilebi Naboland ile çarpışarak batışının 60. Yoldönümü idi. Şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

GÜNCEL 05.04.2013, 01:11
2482
Deniz Şehitlerimizi Saygıyla Andık

Deniz Şehitlerini Anma Günü: Dumlupınar Denizaltısının, 60 Yıl Önce İsveç Gemisiyle Çarpışarak Batması Sonucu Şehit Olan 81 Denizci ile Diğer Şehit Denizciler İçin Gelibolu İlçesinde Anma Töreni Yapıldı.

Çanakkale Boğazı'nda, 4 Nisan 1953'te İsveç gemisiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci ile diğer şehit denizciler, Gelibolu ilçesinde törenle anıldı.

Deniz Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla Feneraltı mevkisindeki Denizaltı Şehitleri Anıtı önünde yapılan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı atışıyla başladı.

Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk, törende yaptığı konuşmada, denizlerdeki hak ve menfaatleri korumak uğruna hiç tereddüt etmeden hayatlarını feda eden, mezarları engin denizler olan şehitler için toplandıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehit denizcileri rahmetle andıklarını bildirdi.

Derneğin Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç ise mezarları denizler olan 247 şehidi temsil eden anıtın, dünyadaki en büyük denizaltı anıtı olarak tarihe geçtiğini ifade etti. Atatürk'ün, "Denizciliği, Türk'ün milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız" sözünü hatırlatan Dalgıç, şehitlerin ruhlarının şad olmasını diledi.

Daha sonra, 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkan Vekili Selçuk Bartan, Ertürk ve Dalgıç'ın yanı sıra Dumlupınar denizaltısından sağ kurtulan gazi Hüseyin İnkaya (93), şehitler anısına denize çelenk bıraktı.

Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait Dumlupınar denizaltısı, 4 Nisan 1953'te, NATO manevralarından dönerken Çanakkale Boğazı'nda Naboland adlı İsveç gemisiyle çarpışarak batmış, 81 Türk denizcisinin şehit olduğu bu gün, "Deniz Şehitlerini Anma Günü" ilan edilmişti.

Yorumlar (1)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Olayın olduğu gün Çanakkale limanı rıhtımına yanaşık olan Gemlik vapurunda üçüncü kaptandım. Sabahın erken saatlerinde liman heyecan içindeydi.Limanda demirli olan yabancı bayraklı bir gemi bir denizaltı nbatırmış deniliyordu. Sonradan denizaltının Dumlupınar, batıranın da Naboland adında bir şilep olduğunu öğrendik. Saat dokuzda Çanakkaleden harket ettikten sonra Nara burnuna yaklaşırken denizaltının şamandırasını gördük ve çelenk attık. Denizaltının oradan çıkarılması bugünkü teknoloji ile mümkündür. ARTIK ŞEHİTLERİMİZİ TOPRAKLARINA KAVUŞTURMALIYIZ. Allah rahmet eylesin.
www.refik@ gmail.com
6
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü