banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Deniz 'Savaşı'nın Son Ajanı

İspanya'da Gijon limanının sularında gezinen bu sarı balık, denizi kirletenlere karşı mücadelede etkin bir silahı ifade ediyor.

GÜNCEL 24.05.2012, 00:03
Deniz 'Savaşı'nın Son Ajanı

Bu sarı balık denizdeki kirliliği belirleyebiliyor ve bunu kısmen bağımsız bir şekilde yapıyor. Topladığı bilgileri sahildeki ekiplere gönderiyor.
Bir tane yok bu robot balıklardan. İspanya genelinde birkaç tane benzeri test ediliyor.

Yetkililer, robot balıkların gelecekte sahil çevre polisinin yerini alıp alamacağını belirleme çalışıyor.

BMT Grubu'nun araştırma bölümünde kıdemli bilimadamı olarak çalışan Luke Speller şöyle diyor: "Kirliliği birebir aynı anda takip edebilme yeteneğine sahip olup olamayacağımız fikrinden hareket ettik. Dolayısıyla eğer biri denize çöp atıyorsa ya da atık bırakıyorsa bunu anında tespit edebilmeyi umuyoruz. Sorunu belirleyip bunu engellemeyi amaçlıyoruz."

BMT, Shoal adı verilen bir konsorsiyumun parçası. Konsorsiyumun arkasında AB Komisyonu'nun tahsih ettiği kaynaklar bulunuyor.

Konsorsiyum çalışanlarının arasında akademisyenler ve iş dünyasından isimler de var.. Robot-Balıkları bu konsorsiyum geliştirdi.

Luke Speller şöyle diyor: "Kıyılarımızda, limanlarımızda bugün gelinen aşamada sadece ayda sadece bir kere örnek toplanabiliyor"

"Yani, ydidhsk şimdi yapıldı diyelim ama önümüzdeki bir ay içinde bir gemi rahatlıkla gelip, atığını denize boşaltabilir."

Esin kaynağı: Doğa

Robot-Balık 1 buçuk metre uzunluğunda ve canlı modellerini taklit etmeye çalışıyor.

Essex Üniversitesi'nden Ian Dukes, tabii bir şekilde doğanın bu balığa esin kaynağı olduğunu söylüyor. Essex Üniversitesi de konsorsiyumun bir parçası.

Dukes, "Milyonlarca yıldır balıklar hidro-dinamik özellikler geliştirdi, biz de balığımızın bu dinamikleri kopyalayabilmesini amaçladık" diyor.

"Hakikaten balık gibi yüzüyor; ürkek bile denebilir, rahatlıkla yön değiştirebiliyor, bunu sığ sularda da yapabiliyor."

Neden robot-balık

Biliminsanları, robotun balık şeklinde olmasının bazı nedenleri ve ajantajları olduğunu söylüyor.

"Geleneksel robotlar, fırlatma ve roketleme gücünü kullanarak ilerliyor."

"Biz ise, balığın yüzgeçlerini kullanarak ilerlemesini sağlamaya çalışıyoruz."

"Yüzgeç, özellikle sığ sularda yoğun bir kirlilik varsa gerçekten etkin oluyor. Yosunlu alanlar da yüzgeç işe yarıyor. Oysa püskürtmeli sistemler yosunlu alanlarda tıkanıyor."

"Düşman görülünce"Robot-balıklar, kirlilik biçimindeki "düşmanı" fark ettiğinde yapay zekası sayesinde kirliliğin merkezini belirliyor.

Tek başına ya da ekip olarak çalışabiliyorlar. Ekip olarak çalıştıklarında akustik yollardan birbirleriyle haberleşebiliyorlar.

İspanya Gijon'daki testlerden toplanacak verilerle robot-balığın nihai ilk modeli yapılacak.

"Suyun kiri, kesenin derdi"İngiltere'ye bakıldığında, Çevre, Gıda ve Kırsal Alanlar Dairesi verileri, sulardaki kirlenmenin maliyeti hakkında fikir veriyor.

İngiltere'nin güney ve batısında sularında bu kirililiğin her yıl 1 milyar 300 milyon sterline mal olduğu tahmin ediliyor; kirlenen alanlar denizlerle sınırlı değil, kanallar ve nehirler de bu alanlara dahil ediliyor.

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?