banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Deniz Otobüsüyle Gemi Çarpıştı

İstanbul Kabataş İskelesi'nde Yeditepe-1 adlı deniz otobüsüyle gemi çarpıştı. Olay yerine çok sayıda ambülans sevk edilirken ilk belirlemelere göre 7 kişi yaralandı.

GÜNCEL 08.02.2013, 20:26
5478
Deniz Otobüsüyle Gemi Çarpıştı

İstanbul Kabataş İskelesi'nde Yeditepe-1 adlı deniz otobüsüyleboğazdan Kuzey-Güney yönlü geçiş yapan Amur 2521 adlı nehir tipi gemi saat 19:30 sularında çarpıştı.

Kaza esnasında Amur 2521 7,8 knots hızla seyretmekteydi. Gemi, Kızkulesi dönüşü esnasında yüksek hızda seyreden  deniz otobüsüne  kıç tarafından çarptı. 

 Kızkulesi önlerinde meydana gelen kazada deniz otobüsünde bulunan yolculardan 7 kişi yaralandı. Yaralananlardan birisi deniz otobüsünün mürettebatından.

Olay yerine çok sayıda ambülans sevk edilirken ilk belirlemelere göre 7 kişi yaralandı.

Kazadan sonra Yeditepe-1 Kabataş iskelesine bağlarken, Amur-2521 Ahırkapı'da demirletildi.

Kılavuz Kaptan Almadan Geçmeye Çalışıyordu

Tüm haber bültenleri gemiyi "tanker" diye verdi oysa gemi tanker değil nehir tipi kuru yük gemisi...  Amur-2521 Gürcüstan'ın Batum Limanından İtalya'nın Ravenna Limanı'na gitmekteydi. Deniz otobüsü Yeditepe-1 ise Bostancı-Kabataş seferini yapmaktaydı.

Kazayla ilgili en önemli nokta Amur-2521'in Boğazı kılavuz kaptan almadan geçmeye çalışmış olması.

Bilindiği gibi Uluslararası Denizcilik Örgütü, İstanbul Boğazından geçen tüm gemi kaptanlarına, emniyetli seyir açısından kılavuz kaptan almalarını "şiddetle tavsiye" ediyor.

Amur-2521 gemisinin kaptanı;  kılavuz kaptan almayarak önemli bir emniyet kuralını ihlal etmiş oldu.

Uzmanlar, benzer tüm deniz bölgelerinde bu gibi emniyet kuraqllarını ve tavsiyelerini ihlal eden gemi kaptanlarının yargı aşamasında bu ihlalini mutlaka dikkate aldıklarını belirtiyor.

2 Yolcu Ağır Yaralı

Yaralanan yolculardan 2'sinin durumunun ağır olduğu bilgisi geldi ama doğrulanmış değil.

Kaza nedeni belli olmamakla birlikte Denizhaber'in ulaştığı uzmanlar 7-8 knots hızla ilerleyen bir nehir gemisinin yüksek hızlı 20+ knots hız yapan deniz otobüsüne karşı manevra yapmasının  çok güç olduğunu söyledi. Ayrıca rotaları itibariyle Bostancı-Kabataş seferini yapan geminin diğer gemiyi sancağında göreceğine dikkat çektiler.

Ancak Amur-2521 adlı geminin kılavuz kaptan almamış olması bu durumu aleyhine çevirebilecek.

Kıyı Emniyeti olay yerindeydi

Kazadan hemen sonra olay yerine intikal eden Kıyı Emniyeti'ne bağlı kılavuz kaptan ve römorkörler ve hızlı tahlisiye botları gerekli emniyet önlemlerini aldılar.

Kaza yapan Amur-2521 adlı gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı kılavuz kaptan Murat Ertem tarafından Ahırkapı açığında demirlendi.

Römorkörler ve hızlı tahlisiye botları yardım çağrısında bulunan Yeditepe-1 deniz otobüsüne eşlik etti.

Ufuk Tuğcu: "Gemi bize çarptı"

İstanbul Deniz Otobüsleri Gemi Operasyon Direktörü Kaptan Ufuk Tuğcu, kazada 4 yolcunun yaralandığını, yaralıların ambulanslarla hastaneye sevk edildiğini bildirdi.

Bostancı-Kabataş seferini yapan deniz otobüsüne Volga tipi bir geminin arkadan çarpması nedeniyle bir kaza yaşandığını aktaran Tuğcu, deniz otobüsünde 33 yolcu bulunduğunu bildirdi.

Kız Kulesi açıklarında meydana gelen kazada, inceleme amacıyla yük gemisinin demirletildiğini kaydeden Tuğcu, detaylı inceleme yapıldıktan sonra kazanın sebebi hakkında detaylı bilgi verileceğini açıkladı. Tuğcu ayrıca, kazanın deniz otobüsüne arkadan çarptığını hatırlatarak, “Volga tipi gemi, gemimize sancak kıç omuzluktan çarptı” dedi.

İDO'dan kaza açıklaması

İDO meydana gelen kazadan sonra bir basın açıklaması yaptı;

Bugün saat 19:00’da, 33 yolcusuyla Bostancı-Kabataş seferini yapmakta olan Yeditepe 1 adlı deniz otobüsümüze Kız Kulesi açıklarında bir ticari koster sancak kıç tarafından çarpmıştır.

Çarpma dolayısıyla hasar gören gemimiz kendi imkanlarıyla Kabataş İskelesi’ne yanaşmıştır. Bir personelimiz ve dört yolcumuz yaralanmış olup, yolcular Kabataş terminalinden tahliye edilmektedir.

 Deniz Otobüsünde ağır hasar var

Kabataş İskelesi'ne yanaşan Yeditepe-1 deniz otobüsünün sancak kıç omuzluğunda geminin orta kısmına kadar ağır hasarın olduğu görüldü.

Can sallarının tahrip olduğu ve deniz otobüsünün bir kısmının içeriye göçtüğü görüldü.

İDO görevlileri hasarlı bölgeyi branda ile örtüyor.

Kaptanlar sorguda

Son gelen bilgilere göre Yeditepe-1 deniz otobüsü kaptanı ile Amur-2521 adlı nehir gemisi kaptanının polis tarafından sorgulanmakta oldukları öğrenildi.

Armatörü Ukraynalı

Öte yandan, İstanbul Boğazında İDO'ya ait Yeditepe-1 deniz otobüsü ile çarpışan Amur-2521 adlı nehir tipi kuru yük gemisinin armatörü, Ukraynalı çıktı.

Gemi, Odessa merkezli EMERSON SHIPPING LTD. adlı şirkete ait görünüyor. 

Rus Klasına kayıtlı olan gemi 1987 yılında inşa edilmiş. 

İşte çarpan gemi: Amur 2521 adlı Belize Bayraklı 115 metre uzunluğundaki nehir tipi kuru yük gemisi...

 

YEDİTEPE-1 Deniz Otobüsü

 

 

 

Yorumlar (99)
a.faruk 9 yıl önce
7 senedir denizde çalışan bir zabitim ön yargılı olmak istemem ancak marmara denizinde özellikle boğaz çevresinde ve boğazda hızına güvenen deniz otobüsleri karşıdaki geminin manevra kabiliyetini düşünmeden her yere dalmaktadırlar geçiş hakkı onların olsun yada olmasın. hatta geçiş hakkı kendilerinin değilse siz telsizden çağırdığınız zaman cevap bile vermeye tenezzül etmeden önünüzden 1-2 gominadan bile geçemeye kalkıyorlar bunları bizzat yaşadığım için söylüyorum tekrar söylüyorum ön yargılı olmak istemem ancak boğazda 7 knot ile seyreden bir VOLGO-BALT ın kaçmak için ne manevra yapabilcek hızı nede kabiliyeti vardır.bence deniz otobüsü suçludur.boğazda ilerleyen bir gemi olduğunu düşünmeden hızlıyım geçerim mantığıyla devam etmiştir işte her zaman yaptıkları gibi....
Yolcu 9 yıl önce
Doğru yazmışsın kardeşim. Muhtemelen hata 5/8 denizotobüsüne 3/8 volgabalta verirler fakat bu hız var diye bu araçlardan vaz mı geçeceğiz? Emin ol sabah 3-5 dakika gecikse gemiler kabataşta yolcular protesto ediyor. Bu gemileri seçerken bu risklerin varlığı kabul edilmişti.
Tolga İsiklilar 9 yıl önce
1- Transit gecen geminin Colreg sozlesmesine gore ayni zamanda kabotaj hukukuna gore gecis ustunlugu bulunmaktadir.
2- Cift motorlu,manevra gucu yuksek bir deniz otobusunun ( ki en yuksek akintida bile bogas girisinde en az 20 knot surat yaparken) 7 knotla seyir eden,manevra gucu deniz otobusune nazaran daha kisitli transit gemiye capariz vermesi.
3- Herseyden once aliminyum alasimi yuksek bir teknesi olan deniz otobusunun can tasiyan ve trafigin en yogun bulundugu bolgede 3 dk sabredememesi.

dürüst denizci 9 yıl önce
seperasyonda 7 mille seyreden geminin önüne acele edip gecersen arkandan böle çarparlar . carpan gemi araba deil ki frene basip dursun arabalar bile duramiyor .kaptan feribotun manevra gücünü adrenalinle birlestirmis ondan sonra karsı taraf neden pilot kaptan almadi. yok rusmus alkolluymus .. ido önce işe aldigi adamlara baksin torpilli adamlari doldurmaya devam etsin yaralanan herkese acil şifalar
ALPER TÜRKŞEN 9 yıl önce
SAYIN EDİTÖR HABERİNİZDE AMUR 2521 İSİMLİ GEMİNBİN DENİZ OTOBÜSÜNE ÇARPTIĞINI BELİRTMİŞSİNİZ FAKAT BU KAZADA KUSURLU OLAN TARAF DENİZ OTOBÜSÜ DÜR. BU KAÇINCI KAZA TEBRİKLER İDO BÖYLE DEVAM ET.
Yorumcu 9 yıl önce
Tam da 7 kaptan/baş mühendisin işten çıkarıldığı bir haftanın son günü böyle bir kazanın meydana gelmesi, aklıma ido ah mı alıyor düşüncesini getiriyor.
zeki kpt 9 yıl önce
yukarıdaki harita ve rotalar olayı zaten anlatıyor.her nedense bilinmez ido ya ait gemilerin kazaları hep yumuşatılarak haber yapılıyor.bu söylediğim bu site içinde geçerli.editörün yorumlara yaptığı bildilendirme notlarından bunu anlayabiliyoruz.bu arada sayın ufuk tuğcu nun yaptığı gemi bize çarptı açıklamasınada editörün yorum yapmasını bekliyorum.allah tan bu kazayı şehir hatları gemisi yapmadı yapılacak haberi tahmin bile edemiyorum olay hangi okul mezunu olduğuna kadar giderdi sayın ydo lular
zeki kpt 9 yıl önce
satın editör tecrübeli bir denizci olarak yaptığınız yorumu hayretler içinde okudum.bu kazayla uğraksız gemilerin diğerlerine saygı duymasını yada pilot alması konusunu nasıl bağdaştırdınız anlamadım.benim ido yla ne sorunum olabilir.8-9 mille seyreden bir gemi karşısında 20-25 mille giden bir gemi.pilotlar tabiki deneyimli ve bilgili kaptanlar ama bir pilot 8 mille giderken önüne vuran 25 mille önüne vuran d.otobüsünden nasıl bir manevrayla kaçacaktı çok meak ediyorum.kimse hızına güvenmeyecek yoksa sonuç bu
Erhan Kaptan 9 yıl önce
Bence bogazdan gecen gemilere degilde deniz otobuslerine kılavuz kaptan gerek :) Deniz otobusu 25 knotla bu gemi manevra yapana kadar 5 kere etrafindan doner. Kural derki dar bir kanalda karsidan karisiya gecen gemi transiteki geminin gecisine mani olmuyacaktir.Mani olucaksa bu gecisi yapmiyicaktir. Ikincisi cizime gore gemi deniz otobusunun sancaginda, her sekilde deniz otobusu gemiye yol vermek zorundaydi bence. Eger yine kurala hitaben diger gemi manevra yapmiyorsa sen yapicaksin derde gemi sancaga donse kabatasa iskele donese uskudara cikar :)) Burda deniz otobusu hirs yapmayip 5-10 derece sancaga alip geminin kicindan gecip kendini neta ya alabilirdi. Tabiki bunlar benim kanaatimdir, tabi durumu biz bilemiyoruz , hersey vdr kayitlarindan sonra belli olur ! Selametle Kazasiz ve belasiz seyirler Insallah.
onur acar 9 yıl önce
öncelike falanca filancaya çarptı yerine çatıştılar dense sanırım daha doğru olur. kimin kime çarptığına yada çarpmak zorunda kaldığına!! adli süreç ve bilir kişiler karar verir.
ama tahmin yürütmek gerekirse feribotun, sancağında gördüğü gemiye yol vermesi gerekirken "nasıl olsa ben daha hızlıyım, geçerim" mantığıyla oluşmuş bir kazaya benziyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü