banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Deniz Otobüsü İhalesi Özata'nın

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı, 15 yolcu gemisi ihalesini Norveçli firma ile yarışan Türk firması Özata Tersanecilik Şirketi, 117 milyon Euroluk teklifiyle kazandı.

GÜNCEL 07.05.2012, 09:58
2388
Deniz Otobüsü İhalesi Özata'nın

İzmir'de Gemi İhalesini Özata Tersanecilik Kazandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı, 15 yolcu gemisi ihalesini Norveçli firma ile yarışan Türk firması Özata Tersanecilik Şirketi, 117 milyon Euroluk teklifiyle kazandı


İhale şartnamesinde gemi malzemesinin karbon kompozit olmasından dolayı Avrupa ülkelerinden firmalara ’Adrese teslim ihale’ eleştirileriyle tartışma yaratan 15 yolcu gemisi ihalesi sonuçlandı.

Daha önce geçerli teklifin yaklaşık maliyetin çok yüksek olmasından dolayı iptal edilmesinin ardından ikincisi 30 Nisan’da yapılan ihaleyi, Türk firması Özata şirketi aldı.

İhale sonucunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi temel atma töreninde açıkladı.

Kocaoğlu, "İhale 117 milyon TL veren Özata adlı bir yerli sanayicide kaldı.

Yani para Türkiye’de kaldı. Yabancıya adrese teslim ihale yaptığımız iddiasıyla çok eleştirilmiştik.

Adrese teslim Türkiye Cumhuriyeti sanayicisidir" dedi.

İhalede Özata şirketi, 149 milyon 428 bin 628 Euro teklif veren Norveçli Brodrene AAAS şirketiye yarıştı.

İhale şartnamesine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini kazanan Özata Tersanecilik San ve Tic. Ltd. Şti. ilk gemiyi 550 gün sonra, diğer gemileri ise her 90 günde bir teslim edecek.

Gemiler hafif özgül malzeme (karbon kompozit) ile üretilerek yüksek hızda yakıt tasarrufu sağlayabilecek katamaran gövde tipinde olacak.

İşletme verimliliği sağlanarak, yakıt ve benzeri maliyetler azaltılacak.

Katamaran gövde tipi, yüksek ve konforlu manevra kabiliyeti ile yolcu salonlarının ferahlığı, konforu ve iniş-biniş kolaylığı sağlaması gibi ergonomik kriterleri ile de öne çıktı.

GEMİLER ÇEVRECİ VE ENGELLİ DOSTU

İnşası gerçekleştirecek yeni gemilerin, özellikle çevreci ve engelli dostu olması, yolcu konfor ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulması ve işletme-bakım-onarım maliyetleri ile yakıt sarfiyatının düşük olması planlandı. Gemiler, günümüzün en ileri teknolojisi kullanılarak üretilecek.

Gemi yapım malzemesi olarak karbon kompozit kullanımı ve ses izolasyonunda mükemmelliyetin çok yüksek tutulması ile yeni gemiler, mevcut gemilere göre daha ’sessiz’ çalışacak.

Engelli vatandaşlar da gemilerden rahatça faydalanabilecek.

İskeleler, alınacak yeni gemilere göre yeniden yapılandırılarak modernize edilecek.

İTİRAZ BEKLENTİSİ

Öte yandan ihale sırasında sonuca itiraz edeceklerini henüz ihale sonuçlanmadan açıklayan Avustralya firması Austall temsilcisi Murat Birecik’in KİK’e söylediği gibi itiraz edip edmeyeceği beklenecek.

İtiraz gerçekleşirse gemilerin yapımının başlaması için KİK’in sonucu beklenecek.

Firma ihale şartnamesinin değiştirlimesini, alüminyum malzemeyle yapılan gemilerin de ihale kapsamına alınmasını istemişti.

 

 

Yorumlar (4)
Fatih Yılmaz 9 yıl önce
Özata Tersanecilik San ve Tic. Ltd. Şti. yi ve sahibi Özdemir ATASEVEN Beyi tebrik ederim. İzmir feribotlarının Yerli bir firma tarafından yapılacak olması güzel ama maksimum düzeyde yerli malzeme kullanımıyla katma değeri yüksek tutarlarsa daha da güzel olur. Bu bağlamda, bir kamu kuruluşu olan TÜLOMSAŞ tarafından %80 yerli katkıyla üretilen ve Türk Loydu tarafından tip onay sertifikasyonu yapılan 1800-2400 HP, 1500 rpm dizel makinelerin de, İzmir feribotlarında en azından jeneratör dizeli olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.

Bu vesileyle, bir vatandaş, bir gemi mühendisi ve bir GMO üyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesini, Gemi Sanayicileri Derneği (GESAD) üyesi Özata Tersanecilik San ve Tic. Ltd. Şti.yi ve GESAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yalova Gemi İhtisas OSB Mütevelli Heyet Başkanı olan Özdemir ATASEVEN Beyi yerli TÜLOMSAŞ makinelerinin mevcudiyeti hakkında bilgilendiriyor ve gemilerinde yerli makine tercih etmeye davet ediyorum.

İrtibat: Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. Ahmet Kanatlı Cad. 26490 Eskişehir TÜRKİYE, Tel: +90 (222) 224 00 00 (pbx), Fax: +90 (222) 225 72 72, 90 (222) 225 73 73, E-posta: tulomsas@tulomsas.com.trSaygılar, selamlar.

Fatih YILMAZ

Gemi İnş. Müh., GMO Üyesi.
9 yıl önce
hayırlı olsun darısı diger tersanelerimize
yavuz derya 9 yıl önce
Bu '15 Gemi ihalesi üzerine çok yazıldı çizildi.Fakat sonuç sevindirici. Türk denizciliğinin menfaatine çok olumlu bir ihale komisyon karar çıkmıştır.

Emeği geçen izmir büyük şehir belediyesi ilgilileri ve Özata tersanecilik çalışanlarını ve yöneticilerini ayrı ayrı kutlarım.'Şimdiden İzmir şehirimize , Türk deniz ve tersaneciliğine hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Allah uttandırmasın yolunuz ve fikriniz ve umutlarınız açık olsun. yavuz Derya
Alamatra Mühendislik 9 yıl önce
Sayın Özata'ya hayırlı olsun. Allah utandırmasın.

Artık Türkiye zannedildiği gibi değil. Tüm ihalelerde uluslar arası gelişmiş ülkeler ile rekabet edebilir duruma gelmiştir.

İzmir Büyükşehir belediyesi bu anlamda bir öncülük etmiştir. Darısı istanbul'da yolcu taşıdıklarını zannedenlerin başına. Hala 1950 yıllarının teknolejisi ile yolcu taşımaya çalışıyorlar. Artık Filipinler ve Vietnam bu teknolojileri kullanmıyor.

Şapka düştü kel göründü, haydi hayırlısı diyelim.

Yeni Dizaynlardan veya yeni teknolojilerden korkma zamanı çoktan geçti. Bizler bu konularda en yeni teknolojiyi üretmeye gerek bilgi gerekse donanım olarak her zaman hazırız. Yeterki İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi teknoloji dostu yatırımcılar olsun.
18
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü