banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Deniz Kuvvvetleri Pasaport'u Terketti Ama...

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş gemilerinin Pasaport'taki bağlı bulundukları yeri terk edeli neredeyse on yıl olmuştur.

GÜNCEL 04.05.2014, 13:08
Deniz Kuvvvetleri Pasaport'u Terketti Ama...

MARİNA YOKSUNU İZMİR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş gemilerinin Pasaport'taki bağlı bulundukları yeri terk edeli neredeyse on yıl olmuştur.

Askeri gemilerin varlığının marina yapımına engel olduğunu söyleyen yetkililer boşa geçen bunca yılın hesabını nasıl verecekler inanın bilemiyorum. İzmir körfezinde yatlara hizmet verebilecek tek bir marinanın olması sizce düşündürücü verici bir durum değil midir?

Pasaporttaki bu yıkıntı görüntüler İzmir'in çağdaş kimliğine hiç yakışmamaktadır. İlgili kurumlar bürokrasiyi mi azaltacaklar yoksa kaldıracaklar orasını bilemem ama, ne yaparlarsa yapsınlar bir an önce bu acı gerçeklerle yüzleşerek hemen harekete geçsinler. Çünkü İzmir'in artık bu konuda daha çok beklemeye tahammülü kalmadı.

Kpt. Ş.Ünal BENLİALPER / DENİZ HABER / İZMİR

Denizci yazar

Yorumlar (2)
mehmet onaran 6 yıl önce
Senelerdir İzmire marina meselesi yazılır durur.Bunu yazanlar ve söyleyenler acaba tekneyle izmir körfezine girip çıktılarmı?Karaburun hizasından izmir körfezine (pasaporta) giriş üç saat alıyor,çıkış ta öyle eder 6 saat.Ben İstanbuldan teknemle Bodruma giderken kumanya ve yakıt almak için İzmire uğrasam 6 saatim yok olur.Halbuki o kadar zamanda Kuşadasını geçmiş yoluma devam eder olurum.Mevcut olan Levent Marinanın durumu ortada.Senede kaç tekne uğruyor acaba yakıt ve kumanya için.Marina yaptık,hafta sonu iki gün için nereye gideceğim tekneyle??Urla adalarına mı?İkisi askeriyeye ait,biri belediyenin.kullanım ında geriye ne kalıyor??Mavişehire vapur iskelesi yapacaklarmış.Bostan lı camiiinden Üçkuyulara doğru deniz üzerinden 1km.yürüyün su belinizi geçmez.Körfezin ağzına kadar böyledir.Yani karadan Güzelbahçe kavşağına kadar K.yaka sahili sığdır.Nasıl yapacaklar merak konusu.Bilgilerinize sunulur.

ünal benlialper 6 yıl önce
Sayın Mehmet bey merhaba,Te knesi olan bir denizci herhangi bir körfeze sadece su, yakıt ve gıda gereksinimi için girmez. Bu düşünce transit seyir yapanlar için geçerli olabilir. Sizin ifade ettiğiniz gibi İstanbul'dan kalkıp, direk Bodrum'a seyir yapıyorsanız zaman kaybı olmasın diye körfeze girmek istemeyebilirsiniz. Çünkü amacınız hiç oyalanmadan gideceğiniz yere varmaktır. Bu nedenle teknecilik ve denizcilik kavramlarının anlamını sadece yakıt, su ve gıda tedariki ile sınırlandırmaya

kalkışmak denizciliğin ufkunu daraltır. İzmir körfezinin de kendine has gezilecek, balık avlanacak ve denize girilecek yerleri vardır. Şunu hiç bir zaman unutmayalım, Denizciliğin misyonunu ve vizyonunu sahip olduğumuz denizci kültürünün zenginliği belirler.
15
sağanak
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102