banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

"Deniz Kurdu" Öldü

Dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip taşımacılık devi Maersk’in patronu Maersk Mc-Kinney Moller 98 yaşında öldü.

GÜNCEL 18.04.2012, 10:34

Son günlerine kadar işinin başında olan Moller 14.5 milyar dolarlık servetiyle ülkesinin en zengin işadamıydı.

Dünyanın en büyük konteyner gemi filosuna sahip Danimarkalı Moller-Maersk A/S şirketinin patronu Arnold Maersk Mc-Kinney Moller 98 yaşında öldü. Dedesi ve babasının kurduğu küçük gemi işletmesinin başına 1965’te geçerek 130 ülkede 120 bine yakın kişiyle faaliyet gösteren bir deve çeviren Moller, 1993’te şirketin günlük işleyişini profesyonellere devretse de, ilerleyen yaşına rağmen yönetimde hâlâ söz sahibiydi.

"Az kadın var" şikâyeti

1913 yılında  doğan Maersk Mc-Kinney Moller, toplam 14.5 milyar dolarlık servetiyle Danimarka’nın en zengin ve en nüfuzlu işadamıydı.
600’den fazla konteyner gemisine sahip olan Maersk’in tanker taşımacılığı, petrol, süpermarket ve bankacılık işleri de var.
 Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, “Ülkemizin yakın tarihine Moller kadar büyük bir damga vuran az kişi var” açıklamasını yaptı. Son olarak geçen hafta şirketin yıllık toplantısına katılan Moller, salonda çok az kadın fotoğrafçı olmasından dolayı şikâyet etmişti.

Hisseler fırladı

Moller’in kızı Ane Maersk Mc-Kinney Uggla’nın ailenin en büyük vakfının başına geçmesi, torunları Robert Uggla ve Johan Uggla’nın ise şirket yönetimini üstlenmeleri bekleniyor. Maersk’in genç yönetimle birlikte değişime yöneleceği beklentisi şirket hisselerini yüzde 3.2 yükseltti. Şirketin yeni dönemde yüzde 20 hissedar olduğu Danske Bank ve kontrol hissesini bulundurduğu Dansk Supermarked iştiraklerini grup dışına çıkarabileceği belirtiliyor. 
 
En büyük gemisini ölen eşine adadı

Arnold Maersk Mc-Kinney Moller 1940 yılında çocukluk arkadaşı Emma Neergaard Rasmussen ile evlendi ve çiftin 3 kızı oldu. 2005 yılında Emma Neergaard Rasmussen’in ölmesinin ardından 2006’da o dönemin en büyük konteyner gemisi “Emma Maersk” denize indirildi. Annesi Amerikalı olan Moller, ABD’nin de önemli bir destekçisiydi. II. Dünya Savaşı sırasında Maersk gemileri İngiliz ve ABD bayrakları çekerek müttefiklere yardımcı oldu. Associated Press, Maersk’in 1991 Körfez Savaşı ile ABD’nin Irak ve Afganistan operasyonlarına da lojistik desteği sağladığını da yazdı. Danimarka kraliyet ailesinin yakın dostu olan Moller’e 2000 yılında ülkenin en yüksek nişanlarından Fil Nişanı verilmişti. 2005’te açılan Kopenhag’daki yeni opera binası da Moller’in 440 milyon dolarlık bağışıyla inşa edilmişti.
 

Yorumlar (2)
fatih aksoy 9 yıl önce
BU NASIL BAŞLIK , DENIZCİLİK SEKTÖRÜNÜN GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÖNEMLİ KİŞİLİKLERİNDEN BİRİ VEFAT ETTİ. BU NASIL SAYGISIZ BİR HABER
ARSA ŞAHİN 9 yıl önce
NE YAPACAKTIK ,MEVLÜTMÜ OKUTACAKTIK.
10
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102