banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Deniz haydutluğuna karşı uluslararası denizcilik örgütleri harekete geçti!

GÜNCEL 23.02.2021, 08:05 23.02.2021, 09:53 Nermin İstikbal
176
Deniz haydutluğuna karşı uluslararası denizcilik örgütleri harekete geçti!

Gine Körfezi'nde 23 Ocak 2021 tarihinde Liberya bayraklı Mozart gemisine deniz haydutlarının saldırısı sonucu 1 Azerbaycan vatandaşının öldürülmesi, 15 Türk vatandaşının da kaçırılması uluslararası denizcilik örgütlerini harekete geçirdi. Denizcilik kuruluşlarının güvenlik uzmanları ve Petrol Şirketleri Uluslararası Deniz Forumu tarafından "Gine Körfezinde deniz haydutluğu ve silahlı soygun ile mücadeleye yönelik strateji dokümanı" hazırlandı. Türk denizcilik şirketlerine de görüşlerinin sorulduğu taslak dokümanda haydutlara karşı alınması muhtemel önlemler sıralandı. Aynı zamanda Türk denizcilerden de kendi önerilerini 23 şubat tarihine kadar Uluslararası Deniz Ticaret Odası'na iletmeleri talep edildi.

ÖZEL SİLAHLI GÜVENLİK FORMÜLÜ

Hazırlanan taslak dokümanda bölgedeki deniz haydutluğu ve silahlı soygun vakalarına karşı etkin önlemlerin geliştirilmesine yönelik bir mekanizma oluşturulması maksadıyla gerekli görülen önlemler değerlendirildi. Buna göre öneriler arasında gemilerde sözleşmeli özel silahlı güvenlik personeli bulundurulması da yer aldı. Ancak bunun hukuksal ve teknik boyutunun tüm ülkeler tarafından incelenmesi için mevcut taslağa yazılmaması, ülkeler tarafından alınacak ortak kararın ardından silahlı güvenlik konusunun netleştirileceği ifade edildi.

DENİZDEN VE HAVADAN OPERASYON YAPILABİLECEK

Ayrıca hazırlanan strateji dokümanının Nijerya'nın desteğinin alınması için Nijerya Sektörel Çalışma Grubuna resmi olarak sunulması kararlaştırıldı. Taslak strateji planında, Nijerya tarafından alınması planlanan aksiyonların yanı sıra bölge dışı devletlerin, münhasır ekonomik bölge sınırları içerisi de dahil olmak üzere tehdit içeren alanlarda havadan ve denizden askeri unsurlarla devriye, refakat ve gerektiğinde müdahaleyi de içeren bir dizi önlem alması gerektiği de vurgulandı.

REHİNELER ORTALAMA 5 HAFTADA KURTARILIYOR

Gine körfezinde giderek artan ve son olarak Türk denizlerinin başına gelen kaçırılma olayını Türkiye başarılı bir diplomatik girişimle krizsiz aşmayı başardı. Deniz haydutluğu üzerinde çalışan uzmanlara göre, bölgede sıklıkla karşılaşılan kaçırma olaylarının ardından rehinelerin kurtarılması ortalama 5 hafta sürerken, kaçırılan 15 Türk vatandaşının 20 gün gibi bir sürede kurtarılması bölgede bir ilk oldu. Rehinelerin kurtarılması için müzakerelerin 6 ay dahi sürdüğünün görüldüğü ifade ediliyor.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
22
kapalı
banner102
Günün Karikatürü Tümü