Deniz filomuzun üçte ikisi yabancı bayraklı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince, 27.5 milyon tonluk Türk deniz filosunun sadece 8.2 milyon tonluk bölümünün Türk bayrağı taşıdığı bilgisi aktarıldı.

Deniz filomuzun üçte ikisi yabancı bayraklı

Deniz filomuzun üçte ikisi yabancı bayraklı

TÜRK deniz filosunun üçte ikisinin yabancı bayraklı olduğu ortaya çıktı. Denizcilik Çalışma Sözleşmesi’nin Meclis Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince, 27.5 milyon tonluk Türk deniz filosunun sadece 8.2 milyon tonluk bölümünün Türk bayrağı taşıdığı bilgisi aktarıldı.

Toplantıdaki, Türkiye’de gemi taşımacılığı yapan gemilerin büyük bölümünün neden Türk bayrağı taşımadığı tartışması tutanaklara yansıdı. CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı denizcilik filosunun ne kadarının Türk bayrağı taşıdığını ve bu konuyla ilgili neden bir çözüm yolu bulunmadığını sordu.

Bunun üzerine Deniz Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Arif Yağız ISL verilerine göre şu anda toplam filonun 27.5 milyon ton olduğunu belirterek “Filomuz derken Türk sahipliğinden bahsediyoruz. Türk Bayrağı altında ve Türk Bayrağı altında olmayan filo olarak bunu değerlendiriyoruz” dedi.Salıcı bunun tüm filonun sadece üçte 1’i olduğuna dikkat çeken Yağız şunları kaydetti: “Yani fiilî durum itibarıyla durumu şöyle ifade edebiliriz; biliyorsunuz Meclisimiz 4490 sayılı “Türk Uluslararası Gemi Sicili” adı altında 1999 yılında bir kanun çıkarttı. Bu çerçevede, Kanunun 12. maddesinde çok ciddi muafiyetler sağlandı. Türkiye’nin kolay bayrak oranı yüzde 69.8 ama dünya ortalaması yüzde 73.”

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176