banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

DENAR-2 İtalya'da Tutuldu, Bırakıldı

1973 yılı yapımı araştırma/sörvey gemisi İtslya'nın Messina Limanında PSC Kontrolleri sonucu tutuldu. 2 gün tutulan gemi daha sonra bırakıldı.

GÜNCEL 22.07.2014, 00:02
3289
DENAR-2 İtalya'da Tutuldu, Bırakıldı

1973 yılı yapımı araştırma/sörvey gemisi İtslya'nın Messina Limanında PSC Kontrolleri sonucu tutuldu. 2 gün tutulan 74 metre uzunluğundaki gemi daha sonra bırakıldı. 

2 E Denizcilik Sanayi Tic AS adlı firmaya ait olan Türk Bayraklı araştırma gemisinde bulunan 5 eksiklikten 3'ü tutulmaya neden teşkil etti. 

Gemi su geçirmezlik bakımından istenen düzeyde bulunmadı. Geminin yapısal durumu da yük alanlarına açılan kapılar ve bölmeler bakımından uygunsuz bulunurken geminin elektrik donanımı genel olarak emniyetsiz buklundu.

18 Temmuz günü tutulan gemi 19 Temmuz günü serbest bırakıldı. Ancak serbest bırakılsa da, Gemiye, tamir tersanesine gitmek üzere müsaade edildiği bildirildi.

Gemi, halen Messina Limanında bulunuyor.

Yorumlar (3)
Murat Tiryaki 7 yıl önce
Bu haberi yazan arkadaş bu bilgileri nerden alıp yazıyor merak ediyorum.

Düzgün haber yapmak istiyorsanız önce bir arayıp ilgililerine sorun, gemimiz 73 değil 74 yapımıdır.Gemimiz Italyanbir firmaya kiralanmış olup Messina'da tersanede mobilizasyon (cihaz montajı ) sırasında PSC kaptan daveti olmadan gemiye inspectiona gelmiş henüz bitmeyen kablo geçişlerinden dolayı gemiyi tuttuğunu beyan etmiştir.Anında yetkili makamlara hükümet kanalı ile itiraz edildi. Haklı olduğumuza kanaat getirildi ve konu detention Paris Mou current detention sayfasından silindi.Dün akşam saatlerinde tekrar sisteme girildiğini gördük ve tekrar itirazımızı yaptık.Gemimiz şuan test seyrini tamamlayıp limana dönmüştür.Tamir için tersaneye gönderilmemiştir. Zaten tersanede bu elim olay gerçekleşmiştir. Lütfen bu yazımı yayınlayın kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin.


2e Denizcilik

DPA&C SO
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Sayın editör arkadaş yapım yılı ve kızağa konma tarihi farklı şeydir. PSC raporunda Keel laid olarak 73 yazmıştır. Haberdeki gibi yapım yılı değil , diğer yazılan iki madde de aynı konu ile ilgilidir. Kablo geçişleri için perde geçişleri açılmış olup tamamlanmadan PSC tarafından görülmüştür.Ayrıca bu camiada herkezin bildiği gibi tersanede tadilatta olan bir gemiye PSC denetim için gelmez çıktıktan sonra gelip kontrol eder.Kiracıların acilen kalkmak için yapmış olduğu başvuru üzerine PSC gelmiş tüm evrak, acil durum hazırlıkları ve talimlerden geçmiş daha bitmemiş işlerden tutulmuştur.

Ayr ıca anlayamadığınız şey bu gemi daha önce italyanlar tarafından işletilen ve bu haliyle birçok kez denetimden geçen bir gemidir.Bu gün Türk bayrağı ile dünya denizlerinde gezen tek araştırma ve survey gemisidir.Art nyetli olarak yapılan bir denetimin neticesinde tutulma gerçekleşmiş ve itirazımız üzerine silinmiştir. Şimdi PSC surveyi kendi egosunu tatmin etmek için sisteme tutulduğunu girmişitir.Biz de haklı talebimizi tekrar bildirip bu kara lekeyi sicilimizden sildireceğiz gemimize güveniyoruz, ve arkasındayız. Diğer tutulan gemiler beni ilgilendirmez yaptığınıız yanlış haberin nasıl hala arkasında durabiliyorsunuz hayretle izliyorum.Tersanede olan gemiyi demirde diye yazıp sonrasında PSC tersaneye gönderdi yazmışsınız hatanızı düzeltmek yerine bu inatlaşmanız nedendir.Bu gemi orada benden çok ülkemzi temsil ediyor siz sahip çıkacağınıza bizi eleştiriyosunuz sizin nezdinizde gazetenizi esefle kınıyoruz.
DenizHaber Editör 7 yıl önce
Sayın Şirket Yetkilisi Murat Tiryaki beyin dikkatine. Geminizin omurgasının kızağa konulma tarihi 01/09/1973 tür. PSC'ler bu tarihi esas alır. Geminiz 40 yaşındadır. Bahsettiğiniz kablo geçişleri tutulma nedenlerinden sadece bir tanesi olarak görülüyor. Diğer iki konudan biri su sızdırmazlıktır. Bu bilgileri nereden alıyorsunuz diyorsunuz. Gazeteci haber kaynağını söylemez ama biz hadi size bir "sır" verelim. Hepsini de Paris MOU resmi sayfalarından aldık. Demek ki silmemişler. PARİS MOU Sayfasından girdi sildirecek kadar güçlü olmanıza da doğrusu imrendik.


Kaptan daveti olmadan PSC geldi demenizden konu ile yakın alakadar olduğunuz da anlaşılıyor. PSC canı istediği zaman gider kaptan davetini beklemez. Bu konuda farklı bir bilginiz varsa lütfen bizi aydınlatın.


Geminizin tutulmuş olmasına Türk Bayrağı adına biz de üzüldük. Gemideki eksiklikler kiralayanın değil sizin sorumluluğunuzda olan şeyler. Bundan sonra daha özenli davranıp Türk Bayrağının notunun kırılmasına vesile olmayacağınıza inanıyoruz.
22
açık
Günün Karikatürü Tümü