banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

DEFAMED'den Mezunlara YDO Ruhu

Dün yapılan İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'ne DEFAMED-YDO Başkanı Selçuk Şenkal'ın yaptığı konuşma damgasını vurdu.

GÜNCEL 02.07.2008, 13:51
DEFAMED'den Mezunlara YDO Ruhu

DEFAMED'den Mezunlara YDO Ruhu

Dün yapılan İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'ne DEFAMED-YDO Başkanı Selçuk Şenkal'ın yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Fakülte tarafından bastırılan davetiyelerde okulun kuruluşunun 16. yıldönümü ibaresinin yer alması eski mezunlar tarafından tepki çekerken, İTÜ DFAMED-YDO Başkanı Selçuk Şenkal yaptığı konuşmada genç mezunlara önemli dersler verdi.

Şenkal, mezunlar tarafından alkışlarla sıkı sık kesilen konuşmasına, "bundan sonra çalışma hayatına atılacaksınız. Denizde, gemilerde çalışarak, yaşayarak, kendinizin ve ailelerinizin geçimini sağlayacaksınız. Sizden öncekilerin yaptığı gibi abilerin tecrübelerinden yararlanacak, kendi deneyimlerinizi ona katacak ve abiden kardeşe aktarılarak büyütülen, zenginleştirilen mesleğimize katkıda bulunacaksınız. Emeğiniz, bilginiz ve deneyimlerinizle çalıştığınız kurumlara değer katacak, ülkemize, milletimize ve insanlığa hizmet edeceksiniz. Denizde çalışırken farklı bir yaşam biçimi ile karşılaşacak, ona uyum sağlayacak ve o yaşam biçimi ile özdeşleşeceksiniz. Bu yaşam biçimi her koşulda yardımlaşmaya ve her koşulda birbirine güven duymaya ihtiyaç duyulan bir yaşam biçimidir. O nedenle tüm meslektaşlarınıza sevgi ve saygı ile yaklaşacak onların birer can yoldaşı olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacak, asla ve asla ayrımcılık yapmayacaksınız." diyerek başladı.

Sözlerini "Denizcilik mesleği bireysel yapılan bir iş değildir, anne - baba ile, eş ile çocuklar ile ailece top yekun fedakarlık isteyen bir iştir. Ne kendi hakkınızdan nede ailelerinizin haklarından vazgeçmeyeceksiniz. Haklarınızı korumak için güçlü ve dayanışma içinde olacak örgütlü hareket edeceksiniz. " şeklinde sürdüren Şenkal, şöyle devam etti:

"Türk Milletinin ihtiyacı nedeni ile zamanın padişahı II. Abdülhamit Han’ emretmiş, Deniz Ticaret ve Taşımacılığına üst düzey insan gücü yetiştirilmesi için 1884 yılında Leyli Tüccar Kapudan Mektebi kurulmuştur.Kuruluşundan 24 yıl sonra zamanın deniz ticaret filosunun bakımsızlık ve işsizlik nedeni ile küçülmesi sonucu mezunları iş bulamadığı gerekçesi ile 1908 yılında kapatılmıştır. O süreç ülkeyi Balkan, 1. Dünya ve Kurtuluş savaşlarına sürükleyen bir süreçtir.Türk milleti her zaman olduğu gibi içinden vatansever, bilgili, ileri görüşlü ve cesur bir evladını çıkarmış; 1909 yılında Kaptan Hamit Naci Özdeş tarafından Milli ve Hususi Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi kurulmuştur. Bu okul para kazanmak amacı ile kurulan bir özel okul değildir, Türk Milletinin zorunlu bir ihtiyacının karşılanması için fedakarca kurulmuştur."

Daha sonraları okulun adının 6 kez, yerinin 2 kez değiştiğini, bağlı olduğu kurumun 4 kez değiştiğini ve bugünlere gelindiğini belirten Şenka, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem okulumuz hem de mezunları içinde bulunduğu her kuruma çok önemli değer katmıştır bunu hiç kimse göz ardı edemez, yok sayamaz. Sadece özel ve kamu denizcilik şirketlerinin gelişmelerine değil aynı zamanda son yıllardaki deniz ticaret sektörümüzün hızlı yükselişine yönetim kademelerinde yer alan bu okulun mezunlarının katkısı büyüktür. Ülkemize bu olanağı sağlayan ve mezunlarımıza güvenenlere bir kez daha teşekkür ederiz.  Bu eğitim öğretim kurumunun ilk kuruluşundan bugüne 124 yıl, yeniden açılışından ise 99 yıl geçti. Önümüzdeki yıl kuruluşunun 125. ve yeniden açılışının 100. yılını kutlayacağız."

Konuşmasına devamla, Denizcilik Fakültesi'nin YDO ve diğer okulların devamı olduğunu vurgulayan Şenkal; öğrencilerden büyük destek aldığı konuşmasının bu bölümünde şunları söyledi:

"Bu gün sadece 16 yıllık İTÜ Denizcilik Fakültesinden değil, Aynı zamanda 124 yıl önce Türk Milletinin bağrından çıkan Leyli Tüccar Kapudan Mektebi, Milli ve Hususi Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi, Ali Deniz Ticaret Mektebi, Yüksek Deniz Ticaret Mektebi
Yüksek Denizcilik Okulu, Denizcilik Yüksek Okulu’ ndan da mezun oldunuz. Mezuniyet günleri biz denizcilerin doğum günleridir. Doğum gününüzde kendinizi bu tarihi camiaya ait hissediyorsanız bunu yazılı olarak bir kez daha beyan etmeli ve bundan sonrada üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmelisiniz."

Şenkal; "Mesleki doğum gününüz kutlu olsun. Özgürlük, bağımsızlık ve egemenliğimizin somut bir ifadesi olan Denizcilik ve Kabotaj Bayramınız kutlu olsun. Allah selamet versin." diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

DenizHaber.Com

Yorumlar (6)
HÜSEYİN SAMİ CELEBİ 12 yıl önce
Sevgili kardesimle hem meslektas hemde donem kardesi olarak gurur duydum.Tarihimizlede gurur duyuyorum.Maalesef bu torende olup bu gurur duyamayan ve tarihinden bi haber yoneticilerin yer alması utanc vericidir.Sadece menfaat ve siyasi boyutta denizci olabilmek lafla peynir gemisi goturmeye benzer ve ekmegini bu zorlu meslekten cıkartanlara haksızlık olur.Maalesef aramızdan yetismis ogretim uyeleri dahi tarihe sahip cıkamamıslar,boylesi bir tepki cıkarları ile cakısacagından sessiz kalmayı yeglemislerdir.Dahası denizci olamadıklarını gostermislerdir.

Bu menfaatciler hep var olacaklardır.Ama bu okullar herzaman oldugu gibi sapına kadar durust ve meslegine buyuk bir ask ve sevgi ile baglı insanlar yetistirmeye, tum bolme cabalarına ragmen devam edeceklerdir.Bizlerde onların kafalarına vura vuradogruyu hatırlatmaya devam edecegiz.Bayragı bizden devir alacak tum kardeslerimiz aramıza hos geldiniz,gazanız mubarek olsun,Allah selamet versin.

Saygılarımla, Capt.H.Sami Cellebi

türkçe türkçe 12 yıl önce
He şey iyi güzel de bu capt ne ola?Türküz. Türkçe konuşuyoruz ve de Türkiye'mize hizmet veren Türk Kaptanlarıyız. Kaptan, kpt demek varken CAPT hiç yakışmamış. Yazılan onca şeyi de mahvetmiş.
Bülend Temur 12 yıl önce
Mirasına , Camiasına, geçmişine sahip çıkmayanlar yok olmaya mahkumdur. Sayın Selçuk Şenkal ne kadar güzel dile getirmiş hissettiklerimizi.Bizler ülkemize hizmet için fedakarca dünya denizlerinde bayrak taşıyan denizcileriz. “Böyle yazınca nekadar kolay geliyor, bilmeyene”

Biscay da fırtınarlarla mücadele ettik, yeri geldi kumanyamız tükendi. Yedek parçamız da pek yoktu. ( yine kolaymış gibi gelir bilmeyene). Yani Allah’ın bize verdiği canımızla, uykusuz, bazen yarı aç, buzların arasında veya mk dairesinde 60 derece sıcakta ülkemize hizmet için çalıştık.Allahtan ve birbirimizden başka bize kimsenin yardımı yoktu o zaman. Görüyorumki şimdi de yok. Ne olmuş , 16 yıl olmuş okul açılalı. Tüm öğrenci ve mezun kardeşlerim, abilerim hala aynı ruhu taşıyor.Beyler o okul benim milletimin malı. Tarihi kimse kafasına göre değiştiremez. Bu ne yaman çelişkir ki davetiyede hem amblemin altına 1884 tarini koyacaksın hemde 16. yıl diploma töreni yazacaksın. Ya hesap bilmiyorsun veya başka şeyler var kafanda.Sevgili ağabeylerim ve kardeşlerim, şimdi birlik olmazsak artık gerisi boş. Merak etmeyin bizi birbirimiz düşüremezler. Fakat bizde gayret edelim.

Bir olalım. Birlik olalım. Güçlü olalım.Kpt Ahmet KÖSEOĞLU 12 yıl önce
Mezuniyet töreninde Selçuk Abimizin konuşmalarını dinlerken bir yandan da Akademik tayfanınn reaksiyonlarını görmeye gayret ettim. Çocuklar hangi okuldan kaçıncı yıllık mezun olduklarını öğrendiklerinde çoşku ile alkışlayadursunlar , protokolde sessizlik hakimdi.Kardeşlerimdeki coşkuya ister istemez ben de katıldım. Selçuk Abimize orada olan bizlere de bu hatırlatmayı yaptığı için teşekkür ederim.Emre Algül 12 yıl önce
öncelikle sayın Selçuk Şenkal abimize törende yaptığı konuşmayı diğer konuşmacıların aksine bize dogru konuşarak yaptıgı için teşekkür etmek isterim.

Kendim adına şunu belirtmek isterim ki törende dinlediğim konuşmalarda YDO(Yüksek Denizcilik Okulu)kelimesinden cok SUNY (State University of New York)kelimesinin geçmesi beni cok üzmüştür.Hatta Selçuk abimizde olmasa YDO kelimesini hiç duyamayacaktık.Tören sırasında biz mezunlardan da büyük alkış almasının sebebi budur.

Bizler,her ne kadar aldıgımız diplomalarda İTÜ yazsada esasta Yüksek Denizcilik Okulu'ndan mezun oldugumuzun bilincindeyiz bu yüzden tarihi bilinç konusunda sayın eski mezun abilerimizin içlerinin rahat olması gerektiğini söylemek isterim.

Selçuk Abi'nin konuşması haricinde törenin benim için diğer önemi de üzerimizde cok büyük emeği olan rahmetli Güven Kaptan'ın unutulmayıp değerli eşinin onore edilmesi olmuştur.Dikkat edildiyse bu olayda mezunlardan büyük alkış almıştır.

Mezun olan tüm kardeşlerimi ve değerli ailelerini tebrik ederim.Allah hepimize selamet versin,sayın eski mezun abilerimizede şunu söylemek isterim:Bizler bu okuldan YDO ruhu,birlik ve beraberliği ile mezun olduk ve bunu ölene kadarda devam ettireceğiz kimsenin şüphesi olmasın,içiniz rahat olsun...
HÜSEYİN SAMİ ÇELEBİ 12 yıl önce
Uyarınıza tesekkur ederim.Son derece haklısınız.Normalde dikkat ettigim bir konu ancak bu sefer hata yapmısım.Sizi isim olarakta tanımak isterdim.

Saygılarımla,

Kaptan H.Sami Celebi
16°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?