banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

DEFAMED'den Kaptanoğlu'na Tepki

DEFAMED, DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'nun Piri Reis Üniversitesi'nin 28 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

GÜNCEL 04.08.2010, 19:04
DEFAMED'den Kaptanoğlu'na Tepki

İTÜ denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu; Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'nun Piri Reis Üniversitesi'nin 28 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

DenizHaber'de yayınlanan haberde (okumak için tıklayınız) Kaptanoğlu;  “Denizcilik eğitimi vermiş fakülteler veya kurumlar denizciliğin yayılmasını istemiyorlar. TÜDEV’in kapatılması benim içimde yaradır. Orayı kapatanlara cezalarını biz veremiyorsak, cezalarını öbür dünyada çekecekler. Yaygın bir eğitimdi. Ama biz ne olursa olsun çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni eğitim yılında da herkese başarılar diliyorum”  demişti.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği'nin açıklaması şöyle:

"TALİHSİZ BEYAN"

"28 Temmuz’da Deniz Ticaret Odası Meclis Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında,Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı sayın Cengiz Kaptanoğlu; “Denizcilik eğitimi vermiş fakülteler veya kurumlar denizciliğin yayılmasını istemiyorlar. TÜDEV’in kapatılması benim içimde yaradır. Orayı kapatanlara cezalarını biz veremiyorsak, cezalarını öbür dünyada çekecekler.

İfadelerini içeren bir beyanda bulunmuştur.

Her şeyden önce , burada kışkırtıcı sözlerle kastedilen fakültenin, İTÜ Denizcilik Fakültesi, kurumun da İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği DEFAMED (YDO) olduğu anlaşılmaktadır. Şu an farklı algılamayı gerektirecek bir veri bulunmamaktadır. Eğer Sayın Meclis Başkanı  ifadelerinde farklı bir fakülte ve kurumu kastetmiş ise bunu açıklamalıdır.

Bu talihsiz beyanla ilgili olarak öncelikle şunun altını çizmek isteriz:

İTÜ  Denizcilik Fakültesi’ nin ve farklı isim ve statüdeki öncellerinin tüm yöneticileri ve öğretim görevlileri, denizcilik eğitiminin hem yaygınlaşmasına hem de bilimsel gelişimine büyük bir özveri ile katkıda bulunmuşlar ve bulunmaya da devam etmektedirler.

Mezunlar Derneğimizin üyesi birçok meslektaşımız geçmişte olduğu gibi bugünde özel veya kamuya ait her düzeydeki “Denizcilik Eğitim Öğretim” kurumlarında çalışmakta, bunun yanı sıra görev yaptıkları şirketlerde hizmet içi eğitim faaliyetlerine katkıda bulunmaktadırlar.

Gerek kurumsal gerekse bireysel olarak hiçbir zaman hiçbir eğitim öğretim kurumunun karşısında olmamız söz konusu olmamıştır.

Son 10 yılda çeşitli sebeplerle “Gemi Adamları Yönetmeliği” nde yapılan değişikliklerin hukuka aykırı ve haksız rekabete yol açan hükümleri her seferinde mahkemeler vasıtası ile iptal edilmiştir. Mahkeme sonuçlarından olumsuz etkilenen kişi ve kurumlar, hukuka ve hakkaniyete aykırı uygulamaları talep eden ve yapanları sorumlu tutmalıdırlar.

Denizcilerimize, denizciliğimize ve Türk Milleti’ nin uluslararası çıkarlarına zarar veren bu hukuk dışı uygulama ve girişimlere karşı, vermekte olduğumuz mücadele hukuk yolunu takip ederek devam  edecektir.

İTÜ DEFAMED (YDO) YÖNETİM KURULU"

Yorumlar (8)
murat kalyon 10 yıl önce
Bence Cengiz Bey pek haksız sayılmaz ,soyleki;

uslubu tartısılınabılınır oda ayrı tabi.

Cunku oyle yada boyle bir eğitim kurumunun kapatılması elbetteki faciadır.

Ama o egıtım kurumunun kursla ehlıyet vermesıde yanlıstı bence.

Dıger taraftan devlet buyuklerının yaptıgına bakınız,ornegin PENDIK SULZER motor fabrıkasını kapattılar, buna da demeli ayrı konu???saygılar,
AKBULUT 10 yıl önce
Herkesin konuşmasının altında yatan başka şeyler olduğu bariz görülmektedir.

Cengiz beyin konuşmasında ki atıfı belki gerçekten DEFAMED e karsı olabilir yanlız merak ettiğim konu TÜDEV in kapanması ile o kurumdan mezun olan öğrencilerin unutulması ne kadar doğru bir olaydır. Daha kurum içerisinde eğitimine devam eden arkadaşlar PİRİ REİS tarafından üvey evlat muamelesi görürken neden başka kurumlar ve mezunları bu tepkiyi vermesinler. Oysa aynı dersliklerde, aynı labaratuarlarda ve aynı similitörlerde bir çogu aynı ögretim görevlilerinden ders alan bu arkadaşlarında en azından yüksek okul diploması almayı hak edecek kadar denizciliğe yada PİRİREİS e katkısı yokmuydu MERAK EDİYORUM. Sonuçta bu ögrenciler okula kayıt olurken üniversite puanları istendi ve hatta 2006 okul tanıtım belgelerinde kırmızI olarak işaretlenmiş bölümlerde şu ibare vardı''Öğrenciler istedikleri takdirde bu eğitimin ardından denizcilik fakültelerinde 1 yıl (2dönem) daha eğitim görerek mühendislik diploması alabilirler'' O günün şartlarındaki fakülte İTÜ kabul etmedi diyelim bugün PİRİREİS tabanına neden sahip çıkmıyor MERAK EDİYORUM.

Gelelim DEFAMED e söylenilenler konuşulanlar ardında yatan gerçeklere.

*Kesinlikle İTÜ DF denizcilik tarihinde bir dönüm noktasıdır ve çalışmaları ile Türkiyenin belirli noktalara gelmesini sağlamıştır. Fakat mezun olduktan sonra okul içerisindeki düşünceler maddi sorumlulukların yüklenilmesi ile yerini bencilliğe bırakmıştır.

*Şuanda İDO bünyesindeki gemilerde Kaptan veya Başmühendis olarak görev alınabilmesi için belirtilen 1 madde söz konusudur bu madde '' yüksek hızlı ve teknolojiye sahip gemilerin idare edilmesi DF mezunları adayların yönetiminde olmalıdır.'' Bu madde hangi kurumun baskısı ile İDO yu tekele çevirmek için konulmuştur.MERAK EDİYORUM

*Denizcilik kurumlarına yapılan katkılardan bahsedilmekte İTÜ DF türkiyedeki hangi denizcilik kurumu ile birlikte bir çalışma yürütmüş yüksek okullar ve denizcilik liselerine ne kadar katkısı bulunmuştur. Oysaki bu okullarda denizcilik eğitimine ve birikimine aç binlerce öğrenci okumaktadır yılda 1 kez yapılacak olan bir denizcilik konferansı bile bu ögrencileri hırslandırmaya yeterken neden önlerinde engel olarak durulmaktadır.MERAK EDİYORUM.

*Eğitim kurumlarında çalışan mezunlardan bahsedilmiş Birçoğunun sadece madde kazanç beklentisiyle bu işlerde olduğunu bildiği halde nasıl bu şeklide bir açıklama yapılmış. MERAK EDİYORUM.

*Diger Denizcilik üniversitelerini ve MYO ile Liselerini neden bir engel olarak ve vasıfısız olarak görüyorlar MERAK EDİYORUM.Sonuç olarak eger ki ATATÜRK'ün dediği gibi Denizciliği milli ülkümüzün olarak görmek için neden hala bütün kurumlar bagımsız birşeyler yapma peşinde MERAK EDİYORUM.

Eger dört bi tarafı denizlerle çevrili ülkemiz denizcilik alanında söz sahibi değil ise bundan tüm kurumlar ve şahışlar sorunludur.

Eger bir YUNANİSTAN bizden kat kat önde ise bundan tüm kurumlar sorumludur.

Eger insan gücünün bu kadar ucuz olduğu bir ülkede gemi insa KORE ve ÇİN e teslim oldu ise bundan tüm kurumlar sorumludur.Gelin Türk denizciliğinin öncüsü olarak ortak bir proje de bütün denizcilik kurumlarını birleştirerek gücümüzün farkına varalım Bu kadar parçalanmış kurumlar ile TÜRK BAYRAĞI yanında beyaz bayrağı görüyorsak birlik olduğumuzda neler olabileceğini MERAK EDİYORUM.Kurumların çatışması herkese zarar verdiği gibi bazen kendi gemimizde çatışan personellerin olmasına sebeb olduğumuzu unutmayalım.Yazılarım arasındaki kırıcı bölümler için özür dilerken temmennimin denizcilik camiası olarak birleşmemiz olduğunu hatırlatır herkese SELAMETLER DİLERİM...SAYGILARIMLA

AKBULUT
10 yıl önce


gerceklıge bakarsak ydo yeni mezunlarının %70 denize cikmayip ofislerde yer aliyo vede gemilerde personel yetersizligi devam edio cozüm gerek universte gerek kurslarla saglanmalidir ayrica bir yanlişda bu bolümlere girmek isteyenlerin puanlarinin yüksek olmasi nerdeyse tip ile ayni seviyede puanlarla kim denizi tercih etmek ister ayrica mezuniyet sonrasi ehliyetin alanlarin en az 10 yil denizde calişma yapmasi gerekmezmi aksi takdirde nicin ehliyet aliniyo amacina uygun olmali...ahmet can 10 yıl önce
Bence köşe başı başkasında olunca kıyamet kopuyor. Ekol denizcilik de kurs ve nasıl eğitim verilip , nasıl sertifika dağıttığını bilmeyen yok, halen faaliyetlerini sürdürüyor. sahibi nereden mezun dersiniz ? YDO tabiiki, ama kimse gündeme getirmiyor neden acaba ?
erdinç dikici 10 yıl önce
denize kıyısı olmayan biryere denizcilik fakültesi açarsanız (zirve üni. gaziantep) denizciliğimiz bu hale gelir tabii ki. İtü df (Y.D.O) olarak karşı olduğumuz şey denizciliğin ülke bünyesinde genişlemesi değil kalitesiz bir şekilde büyümesidir. Bizde denizcilik sektörünün kalifiye eleman yetiştirmesini isteriz tabii ki. Ama yetişen elemanların ne durumda olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Armatörlerin çok işçi az maaş politikasının elinde patladığını geçtiğimiz 10 senede hepimiz gördük.Adam gibi eğitim verip gerektiği gibi özveri ve saygıyı göstereceklerse buyrun hepimiz denizci olalım. aksi halde alay konusu olmaya devam edicez. ofisi ydo mezunları doldurmuş diyen arkadaşıma, denizcilik hakkında örf-adet bilmeyenleri bırakmalıydık gemilerin yönetimini diye sormak istiyorum... manevrada ne halatı verileceğini bilmeyen kaptanlarımıza mı bırakacaktık filonun yönetimini? sizce cruise gemilerine turk zabıt almamalarının sebebı birazda BUNA BAĞLI DEĞİL Mİ? biraz düşünüp taşınmak gerekir diyorum
hüsamettin canbilen 10 yıl önce
Değerli genç denizci meslekdaşlarım,Yazının başlığında olduğu gibi kasap ve koyun meselesi.Kesinlikle okul kurmanın amacı daha fazla ucuza elemen çalıştırmak içindir.

Yoksa eğer eğitim kalitesi ve sektör ihtiyacı vs zırvalıklarına inansalardı özel okul ,kurs vs yerine mevcut YDO ya destek olup onun eğitim kadrosunu ve yetişmiş eleman ihtiyacını geçtiğimiz senelerde karşılarlardı.

Bunun yerine artan filonun ihtiyacı için okul,kurs vs ile geçici çözüme yöneldiler.

Bu arada ister kurs ,ister Tüdev veya benzeri okullardan mezun olan genç kardeşlerimle meslek icabı karşılaşıyorum.Hiçbirinden saygısız ve ters bir davranış ile karşılaşmadım.saygılı ve efendi insanlardı. YDO lu olmamızdan dolayı bir hürmet (belkide yaşımızdan dolayı) gördük.

Denizde herkese ekmek var.Yeter ki insan evladı olunuz. Meslek ister okulda ister gemide bir şekilde öğreniliyor.Ancak tevazu ve insanlık maalesef okulda öğretilmiyor. Ayrıca okulda gördüğün derslerin ancak yüzde 50 si gemide işine yarıyor. Dolayısı ile sonuçta neyin kavgasını veriyorsunuz.

Armatörler doğal olarak eleman enflasyonundan dolayı en iyisini en ucuza çalıştırmaya bakıyor.kurs sahibi ise piyasada doğan boşluktan dolayı cebine para koymaya bakıyor.Peki denizcilere ne oluyor derseniz yalnızca ama yalnızca KAYIKCI KAVGASI yapıyorlar.

İşinize bakın genç kardeşlerim.Hiçbir YDO lu işsiz kalmadı,hiçbir TÜDEV li işsiz kalmadı.Koparılan gürültü nedir sizce?

Senelerce armatör aileler uzun kontrat yapmaya zorladılar bizleri.Ama Arkas gibi firmalar çıkıp Avrupai tarzda 4 ay -3 ay kontrat yapmaya başlayınca onlarda mecbur oldular.Şimdi daha iyi anlıyormusunuz olayı? Dünyanın neresinde armatörler okul kurdular? Örneği varmıdır? neden armatörler sahip olduklar gemi gross ton bazında devlete eğitim katkı parası ödemezler.Bedava burslu öğrenci okutmazlar? İngiltere bunu yapıyorda biz neden yapmıyoruz?oktay genç 10 yıl önce
iyi gunler ALL PARTIES IN CONCERNED....BU FAKİR 9 SEPT UNIVERSITESI SON SINIFTAN

AYRILMIŞ 13 YILLIK BİR BROKERDIR.YILLARDIR BIR MAAŞ KAVGASIDIR GIDER DURUR.5-6 YIL ONCE YDO BUYUKLERIMIZDEN BIRININ

DTO DENIZ TICARETI DERGISINDE UZUN BIR ROPORTAJINI OKUMUSTUM.OZETLE: DUNYANIN HERYERINDE ARMATORLUK SAYGIN BIR MESLEKTIR TURKIYE HARIC...GEÇMIŞE BAKARSAK KAYIKCI KAVGASI VEYA SUCLU KIM OYUNU OYNANACAKSA YUZDE 90 I BU FAKIRIN HEMSEHRISI OLAN RIZELI VEYA KARADENIZLI GEMI SAHIBINDE AŞAGIDA IMAJI KIM-KIMLER UYANDIRDI HAKLI OLARAK.- BUTUN BROKERLER HIRSIZ, NAVLUN FARKCISI

VS...70-1995 YILLARI ARASI PIYASADA TUDEV- 9 EYLUL MEZUNU BROKER-KAPTAN MI VAR IDI?-OTE YANDAN BIRKISIM KULTURSUZ AMA KARANLIK İŞLER ( DRUG-BUNKER ) YAPAN GEMİ SAHIPLERI DE KÖŞELERI TUTUNCA EMEKÇI KADRO DA AYNI MANTIKLA BUNLARIN HEPSİ BOYLE DEYIP FIRSAT KOLLAMA VEYA DUMEN SUYUNA GITME YOLUNA GITTI...NAVLUNLAR IYI GIDINCE HERKES MUTLU

BIRAZ FIRTINA KOPUNCA SUÇLU SENSİN OYUNU...BU OYUNU OYNAYANLARIN YAŞINA BAŞINA BAKINCA KARADENIZIN KÜÇÜK LİMANLARININ BAŞINDA 7-15 YAŞINDAKI NESLIN:-SENIN PIPIN BENDEN KISA, BAK BEN 10 METREYE KADAR İŞİYORUM ...SEN USTUNE DOKUYORSUN VS...KAVGASINA BENZEMIYOR MU ?HİÇ PSİKIYATRI DEN ANLAYAN YOK MU BU MESLEKTE ?-AYNANIN 3. YUZUNDE İSE:12 EYLUL DARBESI SONRASI ERKEN EMEKLI EDILEN YUZBASI-BINBASI RUTBESINDE HICBIR CARGO/KONŞIMENTO/CHARTER PARTY - DENIZ HUKUKU TECRUBESI OLMAYAN

BINLERCE BAHRIYE SUBAYINA OCEAN GOING MASTER CAPTAIN EHLIYETI VEREN ZIHNIYETE LAF EDEN YOK...-SAYIN EDITOR YETKILILERE SORAR MISINIZ:-BU SİDİK KAVGASI YAPAN NESİL TUDEV/9 EYLUL , KURSLARIN COGU GORMEMİŞ-YAŞAMAMIŞTIR O GUNLERI-HİÇ ASKER MASTER LARLA ÇALIŞTINIZ MI ?SEFER TALIMATINDAN HIÇBIRSEY ANLAMAYAN

AMA YAGLI MAAŞLARI 3 GUN GEÇ YATINCA KIYAMETI KOPARAN ,1 MICONUN SADECE BEYZADELERE TAHSIS EDILDIGI DONEMLERDE YDO LULAR , TUDEV VE DIGER OKUL MEZUNLARI İÇİN KOPARDIĞI GURULTUYU KOPARMADI NEDEN ?SON 13 YILDA 7-8 AYRI BROKER-ARMATOR YANINDA ÇALIŞTIM ...MESLEĞINE SAYGI DUYAN, HEPSİDE SİYASİ-DİNİ

FİKİRLERİ BENDEN FARKLI ZABITAN İÇİN GEMİ SAHIBIYLE PSİKOLOJIK HARP ETTIM ONLARI MADDİ/SOSYAL MENFAATLERİ İÇİN AMA HICHIR MASTER OKTAY GENC İÇİN BIR TELEFON DAHI ETMEDI OFİSTEKİLERE NEDEN....?VİCDAN-CUZDAN DENGESİ OLMASI SAKIN...

AYNI MAJOR NON-CONFORMITY LERİ MAHKEMELERDE DE YAŞADIM ....UMUR GORMUŞ BUYUKLERIMIZIN ACI ACI YAŞADIKLARI HAKIKATLE BITIREYIM:150.- TL KEFEN PARANIZ VARSA GERISI DERT ETMEYIN YENİ NESİL ... GECÇ-YAŞLI HERKESE LAZIM OLAN PARA 150.- LIRADIR...TECRUBE ILE SABITTIR...EN DERIN SAYGILARIMLA-RIZE

OKTAY GENC-h.sami celebi 10 yıl önce
sevgili oktay genc,ltf beni ara,bu açıklamnalara yorum yapmaya gerek yok.

Eskilerneyin ne oldugunu bilirler.Vakıfolarak kurulan Tudev nasıl partalı kursa sonrada okula donusmustur.Ihtiyacıolan insanlara yardımbirinci oncelikiken,para nasılonplana cıkmıstır??

aramanı rica ediyorum.

slmlr

sami
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?