banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Davutoğlu'nun Tiflis Ziyareti Rus Basınında

Rus basını ise Davutoğlu'nun girişimlerini çarpıcı başlıklarla duyurdu: "“Türk Bakan bölgede oyunun kuralarını hazırlıyor”...

GÜNCEL 10.09.2009, 01:06
1830
Davutoğlu'nun Tiflis Ziyareti Rus Basınında

Oyunun kuralları Türk bakanın elinde

Rus basını Davutoğlu’nun girişimlerini çarpıcı başlıklarla duyurdu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili Türkiye'nin Kafaslar'daki barış sürecinde çok önemli bir rol oynadığını belirterek “Biz sizi örnek alıyoruz. Ruslara tavsiyem onlar da alsın” dedi. Rus basını ise Davutoğlu'nun girişimlerini çarpıcı başlıklarla duyurdu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Türkiye'nin Bölgesel bir güç olarak çok önemli bir pozisyonu olduğunu söyledi. Saakaşvili Kafasya'daki barış ve istikrar için Türkiye'nin desteğinin şart olduğunu belirterek “”Biz bir çok konuda Türkiye'yi örnek alıyoruz. Barışın kalıcılaşması için Rusya da almalı” diye konuştu.

Resmi temaslar için Gürcistan'da bulunan Dışileri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gürcistan Cumhurbaşakın Saakaşvili ile bir araya geldi. Yaklaşık iki saat süren başbaşa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Türkiye ve Gürcistan'ın nihai olarak stratejik ilişkilere sahip ülkeler olduklarını belirterek Gürcistan'da tutuklanan Türk gemi kaptanı ile ilgili olarak, “Prosedürlerin tamamlanmasını müteakiben serbest bırakılacağını düşünüyoruz'' dedi. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili de geçen günlerde getirdikleri yeni düzenlemeler kapsamında Türkiye vatandaşlarının Gürcistan'a vizesiz girişine izin vermenin ötesinde, 3 gün süreyle pasaportsuz giriş imkanı da tanıdıklarını aktardı.

TÜRKİYE DÜNYAYA BAĞLIYOR

Saakaşvili, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak da, Türkiye'nin her zaman bu bölgede çok pozitif bir aktör olduğunu ifade ederek, Avrupa'ya her gittiğinde Avrupalı liderlere Türkiye'yi, ''Olumlu bölgesel güç''ün bir örneği olarak almaları gerektiğini söylediğini aktardı. Tüm Kafkasya'nın Türkiye'yi de içine alacak şekilde entegrasyonunun ve Türkiye aracılığıyla dünyanın geri kalanıyla bütünleşmesinin çok faydalı bir süreç olacağına işaret eden Saakaşvili, bölgede hassas noktalar da bulunduğunu ve bunlardan doğabilecek sorunları engellemek üzere Türkiye'nin yapılması gerekenleri geniş bir çerçevede ele aldığına inandıklarını söyledi.

SİZDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

Bölgesel barışta Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu kaydeden Saakaşvili, tarih boyunca Rusya ve Türkiye'nin bölgede oynadıkları etkin rollere değinerek, yaşanan büyük değişimlerden sonra kendilerinin Türkiye'den pek çok şey öğrendiklerini, Rusya'ya da aynı şeyi yapmasını söylediklerini kaydetti. Bu arada, Tiflis'teki ziyareti sırasında şehirde tarihi yerleri de gezen Davutoğlu, ittihatçı Celal Paşa'nın Ermeniler tarafından öldürüldüğü yerin yanı sıra şehirdeki cami, sinagog ve kiliseleri ziyaret etti.

Oyunun kurallarını Davutoğlu hazırlıyor

Ermenistan medyası, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dünyanın barış güvercini olmak istediğini yazdı. Novosti Armenii haber ajansı; “ Davutoğlu, ülkesinin Kafkasya'da ihtilafları barışçıl yollarla çözmek için tüm gücünü seferber ediyor. Davutoğlu'na göre, Türkiye Kafkasya halklarını aynı çatı altında yaşayan bir evin insanları gibi görüyor” denildi. Ermeni ajansına göre, Davutoğlu, Gürcü ve Abhaz halklarının barış içinde yaşamasını destekliyor.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi ise Davutoğlu'nun yardımcısını Gürcistan'a bağlı Abhazya'ya gönderme kararını, “Türk Bakan bölgede oyunun kuralarını hazırlıyor” şeklinde yorumladı. Haberde, “Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun kendi yardımcısını Abhazya'ya göndereceğini Tiflis ziyaretinde açıklaması, tabii ki Gürcistan'ın hoşnutsuzluğuna yol açtı. Çünkü; Ankara fiiliyatta Abhazya ile uluslar arası topluluğun tüm haklarına sahip bir üyesi gibi diyalog kurmaya karar verdi. Gerçi Ankara, Abhazya'nın daha bağımsızlığını tanımış değil. BuradaTürkiye Dışişleri Bakanı'nın Tiflis'te, yardımcısının ise Abhazya'daki misyonu şu anlama geliyor: 'oyunun kurallarını hazırlamak'. Bu oyunun kuralına göre Ankara kıskanç Tiflis'in öfkelenmesine yol açmadan, Abhazya ile ticaret yapabilir” denildi.

Yorumlar (3)
DENİZİN SESİ 12 yıl önce
EVET KOMŞU,BİZDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORSUNDA !!!!!ULUSLAR ARASI SULARDA SINIRLARINIZI AŞIP;

TAAAA GELİP BİZİM SULARIMIZA KADAR AÇIĞINDA GEMİLERİMİZE KORSANCA GASP EDİYORSUNUZ.ACİL KONUMU BİLDİREN TÜM CİHAZLARI ANINDA KAPATIP.PERSONELLERİMİZİ GEMİ İÇİNDE ODAYA HAPSEDIP.KENDİ SINIRLARI İÇİNDE SULARDA AÇIP,GEMİLERİMİZİ SINIRLARINIZ İÇİNDE GÖSTERİP KAÇAKCILIK MUAMELESİ YAPIYORSUNUZ.KİMİ KANDIRACAĞINIZI SANIYORSUNUZ O AKILLARINIZLA???????.MÜRETTEBATIMIZI HAPSE ATIP.HİÇBİR HAKLARINI SAVUNAMADAN HAPİS CEZASI KOYUYORSUNUZ.GEMİLERİMİZEDE VE İÇİNDEKİ KAÇAK OLMAYAN SUÇ OLMAYAN

TİCARET AMACI TAŞIYAN MALLARIMIZI YAĞMALIYORSUNUZ.HAKSIZ YERE SATIŞLARINI YAPIYORSUNUZ.NERDE OLDUĞUNUZU YAŞADIĞINIZI DAHA FARKINIZDA VARAMADINIZMI DAHAAA????HAKKINIZ OLMADIĞI GASP ETTİĞİNİZ GEMİLERİMİZİ HEMEN İADE EDİN.GEMİ İÇİNDEKİ MALLARIN BEDELLERİNİ İADE EDİN.HAKSIZ YERE İÇERİYE ATTIĞINIZ PERSONELLERİMİZİN TAZMİTAN ÖDEYİN.YOL YAKIN İKEN KENDİNİZE GELİN.KARADENİZ E YA TUTARSA MİSALİ MAYA ÇALMAYIN.TÜRK TARİHİNİ İYİ OKUYUNUZ.

DERSİNİZİ İYİ ÇALIŞIN.

DENİZİN SESİ

DENİZİN SESİ 12 yıl önce
SAYIN,DEVLET BÜYÜKLERİMİZ,

ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN,GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİ VE ÇABALARINIZDAN DOLAYI.

İNŞALLAH DERSLERİNİ ALIRLAR,BİR DAHA YAPMAMAK ÜZERE KORSANLIĞA SON VERİRLER..

DENİZİN SESİ.

12 yıl önce


Saolsun Bakanımız Kaptanımızı kurtardı...!buna umuyorum kı ınanmıyosunuzdur gurcılerın yaptıgı klasık jest mahıyetınde kandırmaca, kaptan ı zaten 1 ay dan fazla tutamazlardı bu bır 2, gurcı devletın gayesı kaptan ıcın para tanzım etmektı ettı de 3, gurcı devletının yaptıgı korsanlıgın bedelı sorulcak tı bu toplantıda oyle bısey olmadı gerı de turk armatorunun 5 gemısıı kaldı sadece gundeme ınsanı boyutu getırılıyo halbukı ınsanı boyutunda mal sahıbı oduyo ceza denılen seyı Devlet mı oduyo turk personel ıcın armator odeyemese devlet bu cezayı odıyıp de kurtarırmıydı vatandasını !Gorulen anlaslan odurkı ne calısan ne mal sahıbı hıc bır sekılde hakları savunulmuyor en onemlısı yuce Türk milletinin Gürcistanın yaptıgı ahlaksız ışleri göz yumup halkını kucuk dusurulmesıne ses cıkarmaması,Sn Bakanım beklentımız cok daha fazlasıydı zaten personel ı mecbur kefalet karşılığı serbest bırakcaklardı bunu da sıze ıyılık yapıyomuş gbı Saarkashvılılı nın gostermesı oldu,Gerı de kalan 5 gemının akıbetı ne olucak kendı gemılerımızı bızlere para karsılıgı satmaya calısyolar Gurcı devletı bu ısı butcesıne katkı ıcın yapıyo ya Turk devletı ıstıhdam uretenlere sahıp cıkıyormu...17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü