banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Davutoğlu Heybeliada Savaş Gemisini Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanı Davutoğlu TCG Gediz, Heybeliada, Oruçreis ve Yarbay Kudret Güngür'ü ziyaret etti.

GÜNCEL 31.05.2014, 15:46
2820
Davutoğlu Heybeliada Savaş Gemisini Ziyaret Etti

Davutoğlu Heybeliada Savaş Gemisini Ziyaret Etti

 Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Tanzanya'daki Darulselam Limanı'nda demirli Barboros Türk Görev Grubu gemileri TCG Gediz, Heybeliada, Oruçreis ve Yarbay Kudret Güngür'ü ziyaret etti.

 Çalışma ziyareti için Tanzanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TCG Heybeliada Gemisi'nde askeri törenle karşılandı. Davutoğlu'na ziyaretinde Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Genelkurmay Plan ve Prensipler Daire Başkanı Tuğamiral Serdar A. Göndoğdu eşlik etti. Bakan Davutoğlu'na, Barboros Türk Görev Grubu ve gemilerle ilgili brifing verildi. Geminin kaptan köşkü ve seyir odasını gezen Davutoğlu, köprü üstüne çıkarak dürbünle okyanusu gözledi.

Daha sonra denizcilere hitap eden Dışişleri Bakanı, Barbaros Görev Grubu aracılığıyla Türkiye'nin uluslararası sularda operasyonel olabilme kabiliyetini gösterdiğini belirtti. Barboros Türk Görev Grubu'nun, Ertuğrul Gemisi'nin mirasçısı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sizler üç ayrı misyon üstlendiniz. Bunlardan birincisi manevi, ikincisi stratejik ve üçüncüsü de diplomatik temsil. Uğradığınız her limanda gördüğünüz ilgi ve halkın size karşı sevgisi bizleri gururlandırdı. Aynı zamanda Afrika limanlarında her biriniz fahri büyükelçi gibi çalıştınız. Stratejik olarak bayrağımızı, dünya sularında dalgalandırdınız. Güney Afrika açıklarında yaptığınız atış tatbikatındaki başarınız tanımadığınız sulara ne çabuk alıştığınızın göstergesidir. Hepinize teşekkür ediyorum."

Türkiye'nin dünya sularında operasyonel olabilen dünyadaki 10 güçten biri olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Türkiye artık küresel güç olma yolundadır. Hedefimiz diplomasiyle ekonomik ve askeri gücüyle Türkiye'yi, cumhuriyetimizin ilk 100. yılında dünyada küresel bir güç haline getirmektir, deniz kuvvetlerimizi ve askeri kapasitemizi ilk 10 içerisinde görmektir" diye konuştu.

"Gemilerin en üst yerinde bulunan Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağını Allah daim etsin" diyen Davutoğlu, daha sonra gemi personeli askerlerle tokalaştı. Davutoğlu'na, gemiyi ziyareti anısına hediye verilirken, Davutoğlu da Tuğamiral Serdar A. Göndoğdu'ya gümüş anı tabağı takdim etti. Barboros Türk Görev Grubu gemileri, Afrika misyonu kapsamında 2 gün önce Tanzanya'nın Darulselam Limanı'na ulaşmıştı. Afrika'nın çeşitli limanlarına uğrayan gemiler, Tanzanya'nın ardından Kenya, Cibuti ve Sudan limanlarına uğradıktan sonra Süveyş Kanalı'nı geçerek Türkiye'ye dönecek.

Yorumlar (1)
ahmet cavit gur 7 yıl önce
paralel yargi marifetiyle cokertilmeye calisilan kahraman bahriyemizi tebrik ederiz.tanzanya nireee,golcuk nire.bir zamanlar savarona gemisi ile heybeliadadaki deniz harp okulu ogrencileri akdeniz turu yapabilirdi ancak..barbaros gorev grubu gemileri afrika kitasini cepecevre dolasip golcukteki uslerine geri donecek inslh.milletimizin gurur kaynagi oldu bu savas gemilerimiz.bu vesile ile bir kere daha ilgililere sesleniyorum:lutfen en kisa zamanda kumpas magduru kahraman deniz kuvvetleri mensuplarinin itibarlarini iade ediniz.haksiz yere terfi edememis butun personelin haklarini iade ediniz.kumpasla hapiste tutulan kaharamanlari serbest birakiniz.ilahi adaler er veya gec tecelli edecektir.bu arada sayin bakani da darulselama kadar gidip gemilerimizi ziyaret ettigi icin de kutlarim..
14
açık
Günün Karikatürü Tümü