banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çupra Marinaya 120 Milyon

834 yat kapasiteli Tuzla Marina Projesi başlıyor. İhalesi 120.7 milyona yapılan, 2 bin kişiye istihdam yaratacak proje gözyüzünden bakıldığında 'çupra'yı andırıyor

GÜNCEL 09.04.2013, 08:53
Çupra Marinaya 120 Milyon

Çupra marinaya 120 milyon

834 yat kapasiteli Tuzla Marina Projesi başlıyor. İhalesi 120.7 milyona yapılan, 2 bin kişiye istihdam yaratacak proje gözyüzünden bakıldığında 'çupra'yı andırıyor

834 yat kapasiteli Tuzla Marina Projesi, start alıyor. Geçtiğimiz günlerde Tuzla Belediyesi tarafından ihale edilen projeyi 120 milyon 750 bin TL'ye Bayraktar Kardeşler İnşaat kazanmıştı.

Şirket Yap-İşlet- Devret modeliyle marinayı inşa edecek. Marina, gökyüzünden bakıldığında şekil olarak çupra balığına benzeyecek. Mimari konseptiyle Türkiye'de bir ilk olacak projede; marina, denizin üstünde adalardan oluşan bir alışveriş merkezi, su oyunları parkı ve 5 yıldızlı otel yer alacak.

DEV SU PARKI VE SEYİR

Marinada Adalar manzaralı seyir terasları, denizi gören kafe ve restoranlar, parklar, çocuk oyun alanları, açık spor sahaları, yürüyüş yolları, gösteri alanları, meydanlar ve bin 500 araç kapasiteli otopark bulunacak. Projede, Tuzla'nın geleneksel mesleği olan balıkçığı geliştirmek için idari ve sosyal tesislerle modern balıkçı barınakları da yer alacak. Yatların akaryakıt istasyonları da marinanın içinde olacak. Tuzla Marina, 182'si karada, 188'i denizde olmak üzere toplam 370 dönüm alanı kapsayacak.

2 BİN TUZLALIYA İSTİHDAM GARANTİSİ

Marinayı "en önemli projem" olarak tanıtan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ihale şartnamesinde Tuzlalının istihdamına ayrıcalık tanıdı. Marina çalışanlarının Tuzla'da yaşamasını ihalenin ön şartnamesine koyduran Başkan Yazıcı, hem yapım hem de işletme sürecinde yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

 

PROJE 2015'TE BİTER

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, marina projesinin bölgenin gelişmesi ve ilçenin cazibe merkezi olması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Tuzla'nın her alanda marinaya ev sahipliği yapabilecek donanıma sahip olduğunu belirten Başkan Yazıcı, "Marina projesiyle buraya marka değeri katacağız. Yüzbinlerce yabancı turisti bölgeye çekecek projeyi 2015'te tamamlamayı planlıyoruz. Tuzla bu marinayla 320 bin metrekarelik sahil şeridine kavuşacak" dedi.

Yorumlar (2)
Ali K 7 yıl önce
site üzerinde işaretlenen bölgelerden biri İTÜ Denizcilik Fakültesi önüdür. Bilindiği üzere buradaki marina planları çok daha önceden ortaya çıkmıştı. Lakin Denicilik Eğitimi veren bir fakültenin deniz ile ilgilenmesi gereken öğrencilerinin önü lüks yatlar ile kesilecek su spor faaliyetleri azalacaktır. Okul faaliyetleri için ayrılan bölümler gelişen kentleşme modeli ile yatlar tarafından işgal edilip deniz trafiğine sebep olacaktır. Öğrencilerin açısından can tehlikesi riski doğacaktır. Plan ve Projenin konumu açısından gelecek nesiller için tekrar gözden geçirilmesi taraftarıyım. Hem Tuzla Belediye sinin Hemde Denizcilik fakültesinin bu durum hakkında kamuoyunu bilgilendirmelidir.
Aydın ŞALCI 7 yıl önce
Tuzla Marinası Marmados Koyunda yapılacaktır. İTÜ Denizcilik Fakültesi deniz alanında yapılması söz konusu değildir. Bu bölge, İTÜ Denizcilik Fakültesi Eğitim Marinası olarak tapuya ve devletin diğer resmi belgelerine tescil edilmiştir. Bu bakımdan endişe edilmesine gerek yoktur. Sayın yorumcu içiniz rahat olsun. İTÜ Denizcilik Fakültesi yerleşkesindeki tüm alanlar, kıyı kenar çizgileri, Seyir ve Gözlem Kulesi, sahil tesisleri ve deniz sahili hepsi resmi kayıtlara girmiştir. Bu bölgeye başka birşey yapılamaz.

Prof.D r. Aydın ŞALCI
Denizcilik Fakültesi
Eski Dekanı
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?