banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Costa Concordia'nın kaptanı Tutuklandı

Savcı Verusio, kaptanın olay esnasında geminin köprüüstünde olduğunu ve adaya yakın geçmeyi "kendisi isteğiyle gerçekleştirdiğini" söyledi.

GÜNCEL 15.01.2012, 02:16
2188
Costa Concordia'nın kaptanı Tutuklandı

Costa Concordia'nın kaptanı ve 1. Zabiti Tutuklandı

Dün gece yarısına doğru Giglio Adası yakınında kaytalıklara çarparak batan ve 3 kişinin ölümüne 70 kişinin kaybolmasına neden olan Costa Concordia kazasında gemi kaptanı Francesco Schettino ve 1. Zabit Ciro Ambrosio tutuklandı. Kaptanlar ölüme sebebiyet vermek ve gemiyi yolculardan önce terketmekle suçlanıyor.

Gemi kaptanının kazadan önce acemice manevra yaptığı da yapılan suçlamalar arasında.

Kaza sonrası olayı inceleyen savcı Francesco Verusio, Kaptan Francesco Schettino'nun birden çok ölüme sebebiyet verme, geminin batmasına neden olmak ve gemiyi bırakıp kaçmakla suçladı. Savcı, kaptanın gemiyi "Saat 23:30'da, gemide hala kurtarılmayı bekleyen pek çok yolcu varken" terkettiğini söyledi.

Verusio, kaptanın olay esnasında geminin köprüüstünde olduğunu ve adaya yakın geçmeyi "kendisi isteğiyle gerçekleştirdiğini" söyledi. Savcı Verusio'ya göre; "Gemi adaya yaklaştıktan sonra ise kaptan "çok acemice" manevra yaptı ve gemi iskele tarafından kayalıklara çarptı".

Savcı ayrıca kazanın akşam saat 21:45'te meydana gelmiş olmasına rağmen kaptanın kazayı yetkililere "çok geç haber verdiğini" de bildirdi.

 

Yorumlar (2)
can ferligil 11 yıl önce
Gemilerin kaptan köşküne çık,her taraf talimat yazı çizi.Sanki gemiyi kırtasiye kurtaracak.Bu günün gemicileri ,en değerli zamanlarını,ISM,boş form,talimat,kırtasiye ıvır zıvır büro işlerine harcıyor.Esas yapması gereken hayati iş ve hazırlıklara zaman ayıramıyor.Bu talimatçı kafalarla,denizde gezmeyen adamların aklıyla çıkarılan kurallarla,bu iş buraya kadar.Böyle kazaları daha çok görürüz.İnşallah tahminlerimde yanılırım.
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Sayın Can Ferligil, çok haklısınız,Gemilerdeki kırtasiyecilik çok arttı. Bir de PSC'de öküzün altında buzağı aramak insani çileden çıkarıyor. Kosterlerde adam kıtlığı zabitleri çileden çıkarıyor. Eskiden telsiz memuru vardı,şimdi sertifika aldımı onu da zabitler yapıyor. Sertifikası olmayan zaten iş bulamıyor. Bunları yaparken oluşan fazla mesai şeytanın hesabına yazılıyor.İnsanı denizden kaçırmak için sanki yetkililer şeytanla işbirliği halindeler.Bindikleri dalı kesiyorlar haberleri yok! Allah biz korusun.
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü