banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Costa Concordia Karaya Oturdu, 8 ölü

290 metre uzunluğundaki dev transatlantik dün akşam saat 19'da akdeniz kruvaziyer seferine kalktıktan 2 saat sonra karaya bindirdi.

GÜNCEL 14.01.2012, 07:26
2819
Costa Concordia Karaya Oturdu, 8 ölü

290 metre uzunluğundaki dev transatlantik dün akşam saat 19'da akdeniz kruvaziyer seferine kalktıktan 2 saat sonra karaya bindirdi. Gemide 7 Türk yolcu var.

3200 yolcu ve 1023 mürettebatla İtalya'nın Civitavecchia Limanından hareket eden gemi, bir sonraki uğrayacağı liman olan Savona'ya gidiyordu.

Gemide elektrik arızası olduğu tahmin ediliyor. Ancak geminin armatörü Costa şirketi, "Kazanın nedeninin ne olduğundan söz etmek için henüz çok erken" olduğunu bildirdi.

8 Kişi Hayatını Kaybetti, çok sayıda yaralı var...

Gemi, Tuscan sahilinde Giglio Adasında karaya oturdu. Gemi karaya oturur oturmaz tüm yolculara can yeleklerini giymeleri ve can filikalarına gitmeleri anons edildi. Bu esnada yan yatmaya başlayan gemide panikleyen yolculardan bazıları denize atlayarak sahile yüzmek istedi. Ölenlerden çoğunun sahile yüzmek için gemiden atlayanlar olduğu bildirildi. 8 kişinin yaşamını yitirdiği kazada çok sayıda yaralı var, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Ölenlerden 65 yaşında bir erkek yolcunun gece denizin soğuğuna dayanamayarak hayatını kaybettiği bildirildi.

Geminin birkaç yüz metre mesafede batmaya başladığı Giglio adasındaki bir otel çalışanı, geminin hızlı bir şekilde batmakta olduğunu ve üçte ikisinin suya gömüldüğünü söyledi. Sahil güvenlik yetkilileri ise 20 derece yan yatan geminin karaya oturduğunu ve daha fazla batma riski bulunmadığını bildirdi.

Tüm yolcular yemekteydi

Kaza, gemi hareket ettikten iki saat sontra, saat 21:00 sularında meydana geldi. Kaza esnasında tüm yolcular akşam yemeğindeydi.

Gemi, bir italyan sahil güvenlik yetkilisinin ifadesine göre; "bir cisme çarptı" ancak çarptığı şeyin Giglio sahilindeki kayalık deniz dibinde bir engel olup olmadığı bilinmiyor. Geminin çarptığı deniz dibindeki engelden dolayı iskele tarafında karinesinde 50 metre uzunluğunda yırtık oluştu ve gemi buradan su almaya başladı.

Geminin kaptanı Paolillo, "Gemiyi filikalarla yolcuları kurtarma operasyonunu kolaylaştırmak için daha sığ sulara ve hatta Giglio Adası'nın küçük limanına götürmeye çalıştığını, ancak hızla sancağa doğru yatan gemide filikayla kurtarma yapmanın mümkün olamayacağını anladığını" söylediği bildiriliyor.

Kurtarma operasyonu 01:20 de tamamlandı

Gemi karaya oturduktan yaklaşık 4,5 saat sonra tüm yolcular kurtarılabildi. Gemide kalan son 50 kişinin ise helikopterle gemiden alınacağı haber veriliyor.

Kurtarılanlar Giglio Adasındaki otellerde barındırılmaya çalışılıyor. Gemiden ilk kurtarılan yolcuların bir kiliseye götürüldüğü öğrenildi. Kilisenin papazı; "Gece kıyafeti ve yüksek topuklu ayakkabilar giyen kadınların korku içindeki çocuklarla kilise sıralarında barınmaya çalıştığını" söyledi. Bir kısım diğer yolcular adadaki okullara alındı.

Yolcular anlatıyor

Gemideki yolculardan luciano Costroas adlı bir yolcu, olayı şöyle anlattı: "Akşam yemeğindeydik ki bir anda bütün ışıklar gitti. Gemi bir şeye çarpar gibi oldu yüksek bir gürültü işittik ve masalardaki her şey yere düştü. Kaptanlardan birisi geldi ve elektrik arızası olduğunu söyledi, ancak gemi tuhaf bir şekilde aynı anda yan yatmaya başladı. Bütün tabaklar bardaklar masalardan yere indi"

Bir başka yolcu ise, "Sanki titanik filminden bir sahne yaşadıklarını" söyledi.

Bir başka bayan yolcu olayı anlatırken "Sanki Titanik yeniden yaşandı. Geminin bir şeye çarptığı çok belliydi, bunun bir elektrik arızası olması mümkün değil" dedi.

Gemide önce yolcuların can yeleklerini giyerek filikalara gitmeleri istendi, daha sonra durumun buna izin vermeyecek kadar ciddi olduğu anlaşılınca "gemiyi terk" sinyali verildi.

Costa Cruises firmasının yaptığı açıklamaya göre Costa Concordia Civitavecchia'dan başlayan seferine Savona, Marsilya, Mayorka Adası, Cagliari ve Palermo limanları ile devam edecekti. Gemide italyan uyruklu 1000, 500 Alman, 160 Fransız ve kalanlar da 7 si Türk olmak üzere çeşitli ülke vatandaşlarından oluşan toplam 3200 yolcu bulunuyordu.

Şirket, kazanın nedeninin bulunması konusunda resmi makamlarla işbirliği yapacağını açıkladı.

Türk Yolcuların durumu

AA muhabirinin Türkiye'nin Roma Büyükelçiği yetkililerinden edindiği bilgiye göre, gemide bulunan Türklerden Sırrı Tayfun Bora ve eşi ile Mustafa Recep Tunççelik ve eşinin durumlarının iyi olduğu kaydedildi. Yetkililer şu ana kadar gemide 7 Türk yolcu olduğuna dair bilgilerinin olduğunu, 3 yolcuyla henüz iletişim kuramadıklarını aktardı. Gemide daha fazla Türk olabileceğini belirten büyükelçilik yetkilileri, bu konuda net bilgilere ulaşabilmek için yerel makamlarla ve geminin bağlı bulunduğu şirketle temas halinde olduklarını ifade etti.

Yorumlar (6)
Gemi Trafik 11 yıl önce
AIS kayıtlarına bakılacak olursa geminin 15.3kts ile dümdüz adaya doğru gittiği, adaya 1 mil kala sert bir sancak manevrası yaptığı ve tehlikeli bir sığlık kayalık bölgenin içinden geçtikten sonra liman önlerinde durduğu görünüyor.Bu ani manevrayı yaptığı ve kayalıklara geldiği noktaya kadar geminin çarpabileceği herhangi bir sığlık yok. 120-140m derinliklerde oluyor bu manevralar.. Dolayısı ile açıklamalardaki "önce birşeye çarptık" açıklaması biraz havada kalıyor..Muhtemelen gemi bir vardiya tutma sorunu nedeni ile adaya doğru seyir yaptı, son anda farkedildi ve sancak manevrası ile kurtulmaya çalışıldı ama bu sefer de kayalık bölgeye girilip gemiye zarar verilmiş gibi görünüyor.Rota ve kayalıklar buradan görülebilir: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=281380735253201&set=a.114718358586107.13100.100001438301884&type=1&theater
Deniz Erenler 11 yıl önce
Selamlar,Ankara feribotunu Italyanin Bari limaninda tutan Italyan idaresinin,Italyan bayraginda, Italyanin GENOVA sehrinde yerlesik bir isletmenin, Italyan RINA

Klasindaki, Italyan yolcularla dolu gemisinin ITALYA”da bu sekilde akillara zarar bir sekilde

Batirilmasi, insanlarim hayatimi kaybetmesi vede 4/5000 kisinin tum aile vede dostlari/sevenleri ile birlikte bu sekilde madur edilmesi ile ilgili dusuncelerini muhakkak AMA MUHAKKAK ALMAK ISTERIZ . . .Luften DIKKAT ::ParisMoU listelerinde tutuldugu gorulen en son gemilerden biride, Italyanin GENOVA (COSTA CONCORDIA”nin sahibi COSTA CROCIERE srketinin MERKEZI olan sehir)

Limaninda 6-11 OCAK 2012 gunleri arasinda (daha 3 gun evvel serbest kalabildi) tutulan

LYGRA isimli 1979 yapim St.Kitts&Nevis bayrak DNV klas 7000gross RORO gemisi.Genova denetinde geminin sletmecisi ORAS Denizcilik ve Ticaret Ltd. Sti., Altunizade/Istanbul (Kpt. Salih Zeki Cakir) olarak goruluyor. Belliki gemi Italyan bir firmadan daha yeni satin alinmis, muhtemelen Genova”da teslim aldilar, cekip getireceklerdi

Gemiyi buraya (ki ayni gemi eski isletmeci ile 2011 senesinde 3 defa Amerikada US Coast

Guard denetiminden (2 defa Bostonda SIFIR eksik, bir defa NEWYORK daha 4 ay evvel

Sadece 3 eksik ile) tutulmadan gecmis, nasil oluyorsa gemi Turklerin eline gecince Italyan

İdaresi bir daha buralara gelmesin gibisinden gidereyak 4 tanesi tutulma sebebi toplam 14 madde yaziyor vede gemiyi mimliyor . .LYGRA isimli RORO”muzun, tutulma sebebi maddelere bakalim ;Sefer Plani YOK

Haritalar EKSIK

Yayinlar GECMIS

ISM Olmasi gerektigi gibi degil . .Peki simdş , SALIH ZEKI CAKIR”i tanirim VICDAN sahibi biridir, 3 gun sonra bu COSTA CONCORDIA kazasini duyunca “ALLAHIN SOPASI YOK KI....” demeyecektir, ama

Herhalde icide ciz etmemis olamaz degil mi !!!!+++Ayrica biz bunlari ( IMO, EMSA, ParisMoU, AB Komisyonlari ve Avruopadaki tum Liman

Devleti Idareleri) defalarca BUNLAR OLACAK ONLEM ALIN diye uyardik. Bunlardan

Bize gelen TEK CEVAP ;BASLAR

=======From: Schiferli, Richard

Sent: Monday, November 14, 2011

To: 'Deniz Erenler'

Cc: 'dto@chamber-of-shipping.org.tr'; 'dto@denizticaretodasi.org'; (Turkey) Nihat Asan @uma.gov.tr)

Subject: RE: CAUGHT IN THE NET !!!!IVW/PSC-2011/153

Dear Mr. Erenler,Hereby I acknowledge receipt of your email.

After consultation with the Advisory Board I will bring your email to the attention of the appropriate Paris MoU bodies.

Just to inform you that you now have 36 emails on record.Kind regards,Richard W.J. Schiferli

General Secretary

...........................

Paris MoU on Port State Control

Nieuwe Uitleg 1 | 2514 BP | The Hague

P.O. Box 90653 | 2509 LR | The Hague

Management Assistant: Ingrid de Vree | ingrid.de.vree@parismou.org | +31 (0)70 456 15 08

..............................................................................

T +31 (0)70 456 15 09

F +31 (0)70 456 15 99

richard.schiferli@parismou.org

www.parismou.org

................................BITER

=====14 Kasim 2011”de PARISMOU Baskani ne demis ??? Sizden 36 tane eposta aldik, konuyu (uyarilarinizi) ParisMOU ilgili birimlerinde gorusecegiz cart curt topkapidan kahveler tiriskadan nagmeler . . Ne yaptilar ??? KOCA BIR HIC . . Turkleri tutmaya aynen devam

Vede SONUC !!!!! . . 4500 KISI ILE GEMI BATIRDILAR . .Konu ile ilgili kendilerine gonderdigimiz bir suru eposta”dan sadece birini buradan

ORNEK olarak (asagida) vermek isterim. . . luften bu epostanin basligina dikkat edin

Cunku gercekten tam isabet olmus (yani aslinda cok basit KAZA GELIYORUM DER ve

DIYOR... iste DEMISIZ ZATEN...)Tarih: 30 TEMMUZ 2011Baslik: ONEMLE RICA : TITANIK”den 100 YIL sonra, EMSA kotu bir sakadan baska bir sey degildir . . Oyle dusunmuyorsaniz asagida siraladigimiz tum kazalarla ilgili yorumlarinizi

Tek tek almak istiyoruz . .Bu mesajin gonderildigi yerler: EMSA, ParisMOU, IMO, Avrupa Birligi Parlemontısu Komisyonlari ved epolitikacilari, Tum Avrupa Liman Devlet Idareleri, ayrica medyadan

MARITIME DENMARK, HELLENIC SHIPPING NEWS gibi internet denizhaber siteleri ki

Bu sitelerin hicbirinde yer bulmadi . . Neresi olursa olsun hepsinin (halkin kendisi, devlet birimlerindekiler vesair fark etmiyor) tavri aynidir, onyargilidir, tum uyarilara ragmen,

Kulaklari kapalidir . . hicbirinden gik cikmadi cikmiyor...Bakiniz asagidaki 30 Temmuz 2011 tarihli epostamizin icinde refere ettigimiz daha once

29 Haziran 2011 tarihli bir benzer mesajimizin tekrari var. Bu 29 Haziran tarihli mesaj

İcinde listede12.) sirada bir COSTA CROCIERE gemisi var, ismi “COSTA MAGICA”

Ne demisiz burda“SHE GROUNDS HERSELF IN BALTIC BUT THTS NOT GOOD ENUFF, SHE NEEDS TO DO MORE !! SHE NEEDS TO CAUSE A DISASTER BEFORE SHE CAN BE DETAINED !!”Yani, COSTA MAGICA Baltik da karaya oturmus ama bu tutulmasi icin yeterli

Bir sebep olmamistir, Peki ne yapmasi gerekir, ILLA BIR FELAKETEMI YOL

ACMALIDIR ????? . . . ne aci degilmi . .Ayrica 15.) sirada gene baska bir COSTA CROCIERE gemisi var “COSTA DELIZIOSA”,

Ustelik aynen bunun gibi karaya oturmus vede survey bile yapilmadan yola devam etmis..Gene 3.) siradaki STENA GERMANICA isimli yolcu gemisinin kazasi ile ilgili yorumumuzun en son satiri ni tekrar etmek isteriz..(Does EMSA and PARISMOU help people TODAY to feel better&safer than, the times of ESTONIA and/or SCANDINAVIAN STAR ????? DOES IT ???? )Yani ne sormusuz ??* EMSA ve PARISMOU bugun insanlara ESTONIA ve/veya SCANDINAVIAN STAR yolcu gemi kazalarinin/facialarinin zamanindan daha ust duzey bir

Emniyette olma hissi verebiliyor mu ??? (soru kisa tekrarindan belli oldugu uzere, tabiki kinayeli . . . .)Gene 16.) sirada MSC OPERA isimli cruise gemisinin tutulma sebeplerine bakarmisiniz ltf..

COSTA CONCORDIA”dan kurtulan Turk yolcu ne dedi ??? 2.5 SAATTE FILIKALARI (aslinda CAN SALI demek istiyor) indiremediler dedi kazadan sonra degilmi ???Peki MSC OPERA”nin TUTULMA SEBEPLEINE Bakarmisiniz lutfen, NE GORUYORSUNUZ ???“Abandon ship drills Lack of knowledge DETAINABLE” Yani murettebat GEMI TERK

Yapamiyor . .. VARMI BOYLE BIR SEY ??? . . DEMEK KAZA GELIYORUM DEMIS,

OLACAKLARI BILIYORLAR AMA HIC BIR SEY YAPMIYORLAR !!!Asagidaki mesajin en sonunda ITALYAN (aslinda Akdenizdeki tum) Liman Devletini

Uyarmisiz, yani simdi tekrar okudumızda biz bile inanamiyoruz olacaklari nasil gordugumuzeIYIDE O KADAR UYARDIK, SORDUK, TAKIPCISI OLDUK,KOVALADIKDA NE OLDU !!!!! AMA NE FAYDA . . SONUC ORTADA . .Bilgi / Hatirlatma icin bahsi gecen mesaji (COK uzun oldugundan YOLCU GEMISI disindaki tum ornekleri cikartarak) asagida tekrar yayinliyoruz..BASLAR

=======-----Original Message-----

From: Deniz Erenler

Sent: Saturday, July 30, 2011

Subject:IMPORTANT REQUEST: 100 years after TITANIC, is EMSA a bad bad JOKE !!!! Otherwise pls kindly comment on each&every incident below ...Good Day,Istanbul, 30.07.2011To EMSA

Cc ParisMOU on PSC

cc IMO

Cc Media (Maritime Danmark, Hellenic Shipping News )

TO PROVE THE POINT, WE WILL PRESENT YOU THE BELOW, WHICHP L E A S E R E A D A L L B E L O W & K I N D L Y C O M M E N T ::

==========================================================================

JULY 2011 Accidents in European waters (only, ie. Not those units operated elsewhere) of European operated ships (only) and their related ParisMOU psc inspection records are as follows:

----------------------------------

01.)02.)03.) Bad month for the "Stena Germanica"

(07/28/11) Due to a problem machine rammed at 26.7. shortly after 19.30 clock, the Swedish ferry "Stena Germanica", 44 372 GT (IMO-Nr.: 9145176), the scheduled drop from Kiel to Gothenburg Schwedenkai in the harbor into the superior RoRo ramp. Here, the ramp of the ferry on the starboard side was dented considerably. The ferry was allowed only after completion of the investigation of the damage with five-hour delay at 27.7. 1.1.5 Clock to break to Gothenburg. As another problem resulting from it was found that the crew had to clean the ship in Gothenburg selbt because the dedicated cleaning crew because of the delay was already engaged elsewhere. On 28.7. The ferry had a delay but caught up again. On 7 July, the "Stena Germanica" had had problems when she collided arriving in Gothenburg with the steely beacon of an underwater cliff. So far there as part of ongoing investigations, no concrete evidence that both collisions are in a relationship. More precise statements on this can be done only after the completion of investigations+

Before these accidents, she was last inspected by ParisMOU in KIEL Germany on 6 December 2010 and passed with ZERO deficiency. After these accidents, she passed another ParisMOU inspection in KIEL Germany on 27 JULy 2011 (day after accident) and passed with only 2 deficiencies:-propulsion main engine, not as required, ground for detention: NO

-rudder angle indicator, inoperative, ground for detention: NOHIP HIP HURRA for Swedish flag NBR:3 in ParisMOU LIST per 2011(Does EMSA and PARISMOU help people TODAY to feel better&safer than, the times of ESTONIA and/or SCANDINAVIAN STAR ????? DOES IT ???? )

04.)05.)07.)08.)09.) SOME CAPTAINS EH !!! :Captain protested against according to "Bulgaria" accident allegations

(07/26/11) The captain of the "Arbat", against the failure to aid in the demise of the riverboat "Bulgaria" 10.7. is determined, technical reasons and bad weather was responsible for ensuring that he does not quickly came to help.

122 people drowned in the accident, only 79 were rescued. Two freighters which are "Dunaisky 66" and the "Arbat", passed the sinking "Bulgaria" without help. Their captains face up to two years imprisonment, the "Arbat" Yegorov captain saw the "Arabella" approaching, and the two skippers agreed that the "Arabella" would rescue the passengers, while "Dunaisky 66" kept running. This would have taken an hour. On 25.7. hid dive the last two deaths that were still missing from the wreck of the ship, which at 22.7. had been lifted. The "Bulgaria" is below it, in a floating dock, in which they had maneuvered the two floating cranes, at the Kuibyshev Repair Shipyard. Here is the remaining water is pumped out and conducted an investigation before the wreck is scrappedAND THIS ACCIDENT HAPPENS (EMSA LIKES THIS) 1OO YEARS AFTER TITANIC,

IN A RIVER, YES – IN A RIVER, IN THE RIVER. AND IN A COUTRY WHERE IN ITS PORTS TURKISH CONTROLLED VESSELS ARE DETAINED ON EVERY AVAILABLE GROUND ON EARTH . . .

10.)11.)12.)13.)

14.) Stena Germanica "demolished beacon

(07/26/11) scary moment on the Swedish ferry "Stena Germanica": When arriving in Gothenburg, the 240-meter-long ferry was at 11.7. off course. The crew, however, managed to stop the ferry before an underwater rock. When the maneuver rammed the ship but a steel lighthouse that was mounted thereon. The damage, however, remained low, the 1150 passengers unharmed. The ferry was released in the evening after the completion of investigations by the Swedish authorities again. Divers had found no damage to the hull. The departure to Kiel but had to move because of the delay on the late eveningSHE KEEPS MAKING ACCIDENTS AND PASSING PARISMOU WITH ZERO DEFICIENCIES IN BETWEEN . . A HAPPY EMSA STORY SO FAR !!!! . . AND YET ANOTHER SWEDISH FLAG SUCCESS . .

15.)16.)17.)18.)19.)20.)21.)22.)23.)

++++++++++++++++++++++END JULY 2011++++++++++++++++++++++

ALSO PLEASE FIND BELOW A COPY OF OUR LETTER DTD 29 JUNE 2011 WTH COPY TO PARISMOU AND IMO (THOU NOT EMSA).P L E A S E N O T EQ U O T E

========01.)02.)03) 58,376-gt Finnish ferry Silja Serenade (IMO 8715259) suffered a fire in its auxiliary engine room soon after leaving the dock at Stockholm on Jun 16. The fire was quickly extinguished and no injuries were reported. The vessel reached Helsinki after ventilation of the engine room and investigations were completed on Jun 17GUESS WHAT !!! THE NEXT DAY IN STOCKHOLM (17 JUNE 2011) SHE PASSED A PARISMOU INSPECTION WTH "ZERO" DEFICIENCY !!!! SHE HAD A FIRE AND ZERO DEFICIENCY !!! GOOD FOR FINISH FLAG . .AND ALL OF HER 17 PERVIOUS PARISMOU INSPECTIONS ARE IN STOCKHOLM WTH ZERO OR JUST S FEW DEFICIENCIES ONLY..04.)05.)06.)07.)08.)10.)11.)12.) 102,587-gt Italian flagged cruise ship Costa Magica (IMO 9239795), underway from Oslo, got stuck on a sandbar as it was leaving the Port of Copenhagen on Jun 3. There was no immediate danger to vessel or passengers; the vessel was refloated by tug Svitzer Mars..LET ALONE PSC INSPECTION, SHE WASNOT EVEN DIVERS INSPECTD BEFORE ALLOWED TO SAIL FM COPENHAGEND DENMARK. ALL HER PREVIOUS PARISMOU INSPECTIONS WTH NO OR FEW DEFICIENCIES.AFTER THE ACCIDENT, THIS "COSTA CROCIERA-GENOA" OPERATED SHIP PASSED 2 PARISMOU INSPECTIONS, IN DOVER UK ON 8 JULY 2011 & IN HAMBURG GERMANY ON 10 JULY 2011, BOTH WTH "ZERO" DEFICIENCY !!! SHE GROUNDS HERSELF IN BALTIC BUT THTS NOT GOOD ENUFF, SHE NEEDS TO DO MORE !! SHE NEEDS TO CAUSE A DISASTER BEFORE SHE CAN BE DETAINED !! TOO STRONG OPERATORS EH !!, OR ELSE TOO WEAK PSC, NO EH !! GOD, THAT GROUNDED VESSEL SHOULD BE A TURKISH CONTROLLED OVERAGED DRYCARGO COASTER, SO THAN THEY SHOULD LEARN THE FOUR CORNERS OF THE WORLD EH !!13.) 69,153-gt cruise ship Oriana, (IMO: 9050137) allided with a quay in Kristiansand on Jun 1. The vessel suffered damage to the hull, but was allowed to proceed to Southampton upon conclusion of investigations !!THIS "CARNAVAL CRUISE-LONDON" OPERATED SHIP GOT INSPECTED BY PARISMOU 3 DAYS AFTER THE ACCIDENT IN ZEEBRUGGE BELGIUM ON 4 JUNE 2011 WTH SINGLE DEFICIENCY:- HULL DAMAGE IMPAIRING SEAWORTHINESS, NOT AS REQIRED,

ground for detention: NO !!!!HULL DAMAGE ?? YOU BET !!! AND THATS IS ??? WHY DONT THE TURKISH DRYCARGO COASTERS GET INSPECTED THE SAME WAY ??? THATS HOW EMSA RUNS BUSINESS !!

14.)15.) 92,700-gt Italian-flagged cruise ship Costa Deliziosa (IMO 9398917) broke lose and caused major damage to Skoltegrunns Quay in Bergen just before its departure on May 21. 50 feet of the pier was destroyed and walkways plunged into the sea; a tug and two smaller boats picked up the loose bollard with remains of the pier from the harbor before the cruise ship could dock again.THERE IS PICTURE OF THE DAMAGE IN BELOW LINK:http://www.odin.tc/mbbs22/indexes/fullnews.asp?iid=153THIS "COSTA CROCIERA-GENOA" OPERATED SHIP PASSED A PARISMOU PSC INSPECTION AT CORK IRELAND (17.05.2011)JUST 4 DAYS BEFORE THIS ACCIDENT WTH "ZERO" DEFICIENCY AND ANOTHER PARISMOU PSC INSPECTION 10 DAYS AFTER THE ACCIDENT AGAIN IN NORWAY (TROMSO) ON 31 MAY 2011, AGAIN WITH "ZERO" DEFICIENCY.THAT IS: ZERO + ZERO = ZERO . . . NOTHING HAPPENED !! (WHAT IF IT WAS A DRYCARGO COASTER IN A MEDIT OR BLSEPORT DOING SAME ACCIDENT !!! YOU TELL US PLEASE !!! )16.) 59,058-gt Panama-flagged cruise ship MSC Opera (IMO 9250464 ), with ~2,000 people on board, suffered an engine explosion on May 13. The vessel was left without power and inoperable bathrooms; it was towed to Visby, and reached the anchorage in Brunnsvikholmen on May 16. All passengers were disembarked, and charter flights and bus rides home were arranged for them. The vessel's next trip has been cancelled.

JUST 2 DAYS BEFORE THE ACCIDENT SHE PASSED A PARISMOU PSC INSPECTION IN SWEDEN (STOCKHOLM 11 MAY 2011) WTH "ZERO" DEFICIENCY. ON 16 MAY 2011, AT NYNASHAMN SWEDEN (WHERE SHE WAS TOWED) SHE PASSED ANOTHER PARISMOU INSPECTION WTH SINGLE DEFICIENCY (YES SHE PASSED WHILE SHE CAN ONLY SAIL UNDER TOW !!)- AUX.ENGINE, NOT AS REQUIRED, ground for detention: NO !!!WHAT IS THIS ??? THAN SHE GOES TO POLAND FOR REPAIRS AND SHE IS NOT INSPECTED THERE BUT WHEN SHE RETURNS TO UK SOUTHAMPTON, SHE WAS INSPECTED BY PARISMOU (MCA) AND DETAINED BETWEEN 25-27 MAY 2O11 WTH 21 DEFICIENCIES, 4 OF WHICH FOUND DETAINABLE. PLEASE READ BELOW, YOU WILL SEE THE DEFICIENCIES ARE

EXACTLY THE SAME ONES THAT IS WRITTEN TO AN OVERAGED TURKISH OPERATED DRYCARGO COASTAL VESSEL TRADING IN MEDIT OR BLACKSEA. THAT MEANS IF INSPECTED NOT SUPERFICIALLY BUT THRULY SUCH AS THE DRYCARGO COASTALS (WHC MAKES UP 60 PERCENT OF ALL DETAINED VESSELS IN PARISMOU AND DYING OUT..)

THAN ALL TYPES OF VESSELS, ALL AGES ARE DETAINABLE, PLSE READ:ISM Not as required

Overloading Overloaded

Fire safety Means of escape Blocked

Estabilishment of working language onboard Not known

Fire prevention structural integrity Not as required

Records of rest False

Fixed fire extinguishing installation Not as required

Medical Equipment Missing equipment

Means of escape Blocked

Other (machinery)

Records of rest Entries missing

Fire drills Lack of control DETAINABLE

or passage plan Lack of information

Abandon ship drills Lack of knowledge DETAINABLE

Abandon ship drills Lack of knowledge DETAINABLE

Fire detection and alarm system Not properly mantained

Certificate for medical care Expired

Fire detection and alarm system Inoperative

Log-books/compulsory entries Not properly filled

Electronic charts (ECDIS) Not approved

Water/Weathertight conditions 03101 - Overloading Overloaded DETAINABLEWE ARE LOOKING AT A SHIP WHC CARRY ABT 2000 PERSONS ON BOARD ON A DAILY BASIS AND HOW DO YOU FIND ABOVE DEFICIENCIES ?? OR RATHER - WOULD YOU SEND YOUR RELATIVES TO A HOLIDAY ON A SHIP MANAGED LIKE THIS IF YOU KNEW BEFOREHAND !!! AND THAT IS PROBABLY THE ONLY PREPERLY INSPECTED CRUISESHIP IN PARISMOU IN YEARS . . AND THE DEFICIENCIES ARE SAME AS IF IT WAS AN OVERAGED DRYCAGRO COASTER, EXCEPT THAT AN OVERAGED DRYCARGO COASTER WTH VALUE ABT 3/400K DOESNOT HAVE ECDIS TO STUFF COPY CD"S INTO !!!+ + +Besides, there are those who is working in the EU member states inland waters (these are the ones in the month of JUNE 2011 only), thus never got inspected by ParisMOU psc inspectios, HOWEVER, LOOKING AT BELOW RECORDS, DONT YOU FEEL THAT DISASTERS SUCH AS THE "BULGARIA" NOW COMES AS NO SUPRISE !!such as ;35,736-gt Italian-flagged ferry Bithia (IMO 9222522) suffered a generator failure while preparing to depart from Palermo to Naples on Jun 26. 400 people were stranded for seven hours without air-conditioning; damages were fixed early the next day15,187-gt German ferry Schleswig-Holstein (IMO 9151539) caught fire shortly after its departure from Puttgarden on Jun 22. The fire was quicky extinguished, and no damage to other vehicles on board was reported. The water police from Puttgarden is investigating the incident.30-m Swedish ferryboat Madam (IMO 9038581), underway to Sandhamn, crashed into a bridge of the Stockholm archipelagoo at Stavsnäs in Värmdön on Jun 20. Three people suffered minor injuries in the incident and were transferred to hospitals1,044-gt Norwegian ferry Nordfjord (IMO 9251949), underway from Rutledal with 13 people on board, ran aground at the entrance to the Krahelles Sound in the Solund municipality on Jun 19. All passengers were evacuated. The vessel suffered some holes and damages to its rudder and propeller; it was refloated and proceeded to Krahella for repairs with own power on Jun 20142-gt Norwegian ferry Victoria ran aground at the Flaavatn lake, south of Kvitseid Lake, on Jun 18. The police was notified of the accident after the crew was unable to back out off the rocks. None of the 100 people on board were injured in the accident86.5-m Dutch river cruise ship Serena (ENI-No. 02322470, built 1949) caught fire in the port of Hoorn on Jun 18. FIre rescue teams responded to the scene, extinguished the fire and evacuated all 100 passangers to Ooster island1,986-gt Norwegian ferry Eira (IMO 9261621) allided with the jetty at Flakk on Jun 17. The vessel suffered propeller damage and leakage in a tank causing a spill of 1.7 tons of oil. All cars and passengers were transferred to another ferry1,812-gt Dutch ferry Midsland (IMO 7393066), underway from Terschelling, ran aground after one of its propellers hit a sandbar at the southern side of the Slenk on Jun 11. Repairs were completed on Jun 163,997-gt Norwegian ferry Rennesøy (IMO 8917340) ran aground due to a navigational error in Florø on Jun 14. No injuries were reported and no leaks were observed after the grounding. The ferry was towed to Florø by a tug.37-dwt Italian ferry Beluo (IMO 8959104, built 1997) ran aground on rocks Near Ponzo, Italy on Jun 8. The 4 crewmembers on board were rescued by the Coast Guard134-dwt Norwegian passenger M/V Henrik Ibsen (IMO 5342673) suffered engine failure on the Telemark Canal on Jun 1. The vessel was towed to Frederikshavn by tug Evisa on Jun 5. M/V Telemarken has replaced the schedule of the Henrik Ibsen for now30-m German Elbe-ferry Oortkaten (MMSI-No 211462080) suffered a fire while berthed at pier 2 of the Landungsbrücken in Hamburg on May 28. The fire brigade extinguished the fire which was found to have been caused by faulty wiring. There were no passengers on board at the time of the incident1,656-gt Norwegian ferry Foldøy (IMO 9192492), underway from Judaberg to Ombo fully loaded with passengers and cars, suffered engine failure and ran aground at Halsnøy on May 27. The vessel was pulled off the rocks and moved to the ferry dock at Halsnøy with help from two speed boats and a rescue vessel; it berthed at Hundevag, Stavanger2,622-gt Marshall Islands-flagged ferry Isis (IMO 7905481) ran aground following a total engine blackout on the Outer Maas on May 25. Tugs Gepke III and Broedertrouw 15 successfully refloated the ship and escorted it towards an anchorage off the Dutch coast.U N Q U O T E

===========

Last but not least,To the kind attention of PSC officers in Portugal, Spain, Italy, Slovenia,Greece, Bulgaria, Romania and Russia, who can read above (pls feel free to check&verify yourselves) how drycargo coastal vessels handled (as far as PSC inspections concerned) in Baltic ports, and infact in whole North European ports,Dont you think (whether schoolarised up from North, esp. by various EU controlled ROs, or not) that you are really OVER DOING IT when it comes to TURK CONTROLLED TONNAGE ????How do you now feel abt the accidents of brandnew ships, when seeing how they are treated afterwards in superficial Parismou inspections as stated above (saving the EU backed flag, saving the EU backed IACS ROs, saving the substandart brandnews ships of EU operators,under any&all circumstances) !!!If you do NOT believe you are OVERDOING IT in&arnd MEDIT&BLSEA, we would especially be interested comments from you side on the incidents mentioned abv.

Kind Regards

E.D.Erenler

A member of the Turkish Chamber of Shipping, in Istanbul-Turkey.

BITER

=====Tekrar Gecmis Olsun.

SaygilarMahmut ABBAS 11 yıl önce
Gemi videosunu izleyebilirsiniz:https://www.youtube.com/watch?v=qD36J-bvFxA
ARDA ŞAHİN 11 yıl önce
SAYIN ERENLER, SAYIN ERENLER ANKARA FERİBOTUNUN TUTUKLANMA SEBEPLERİNE BAKARSAK ,GEMİ MİNİMUM SAFETY MANNİNG E UYGUN DONATILMAMIŞ ,YANİ GEMİ ADAMI EKSİK ,TELSİZCİSİ YOK .GEMİ SEFERE ÇIKAMAZ ,SEFERDEN MEN DEMEKTİR .GEMİ AMERİKA BAYRAKLIDA OLSA ,HANGİ BAYRAKTA OLURSA OLSUN ,TUTUKLANIR.GENE SÖYLÜYORUM ,TÜRK BAYRAKLI GEMİ TUTULUR DİYE BİRŞEY YOK ,İŞİNİ TAM ,EKSİKSİZ,DEFOSUZ YAPACAKSIN.BEN HEP AYNI YERE GİDİYORUM GÖRMEZLER DEMİYECEKSİN,GÖRÜRLER ,ARKADAŞLAR BU BAYRAK BİZİM BAYRAĞIMIZ ,GEMİMİZDE EKSİK OLMIYACAK,TEMİZLİK OLACAK,LİSANIMIZ İYİ OLACAK,GÜLER YÜZ , ,BİR TÜRK KAHVESİ İKRAM ETMENİZ .SİZE ÇOK ŞEY KAZANDIRIR.
Deniz Erenler 11 yıl önce
Selamlar,Ankara feribotunun Italya Bari”de tutulma sebepleri Sehir Efsanesine degildir. Internette

Herkese acik sekilde mevcuttur.Ankara feribotunun REINA-1”i ile catismasinin akabinde Italyanin Bari limaninda

Cikan Liman Denetimi, toplam 8 eksik yazmis vede bunlardan 2 tanesini tutulma sebebi

Olarak vermistir. Bunlar

01302 - SAR Co-operation plan for passengerships trading on fixed routes ; Incomplete

01203 - Certificates for radio personnel ; MissingDigerleri :03112 - Scuppers, inlets and discharges Damaged

01307 - Tables of working hours Not posted

05115 - Radio log (diary) Not as required

04108 - Muster list Incomplete

02106 - Hull damage impairing seaworthiness Holed

03107 - Doors Damaged++Yani tutulma sebepleri01302 – Belirli hat calisan feribotlarda, bir acil durum halinde Gemi/Sirketi ve Arama Kurtarma Ekiipleri arasindaki koordimasyonun hizli ve eksiksik olmasi icin istenen

(gerekli ) ; http://www.uscg.mil/hq/cg5/cg534/manuals/MSC_1079.pdfBir kooperasyon planinin (olmamasi degil), EKSIK OLMASI (eksik olan ne burdan gorulemiyor ama asil ceterede vardir) birinci tutulma sebebi olarak gosterilmistir.01203 – Radyo Personelinin (telsizci diyelim..) degil, gemideki Radyo Personelinin SERTIFIKALARININ OLMAMASI da İkinci tutulma sebebi olarak gorulmustur.Burada bu tam olarak ne demektir PSCo”nun tuttugu cetere gorulmeden anlasilamaz, cunku yukaridaki sekilde, gemide radyo personelinin olmasi gerektigi gibi oldugu fakat bu personelin sertifikalarinin olmadigi seklinde bir okuma manasiz ama mesela sahsin sertifikalarindan biride dolmus olsa, dolan sertifika gecersiz sayildigindan, resmiyette yokmus “MISSING” gibi islem gorur, tutulma sebebimidir ??? Goruldugu gibi, isterlerse Evet...++Zaten hicbir kimse hicbir yerde “Ankara feribotu” haksiz yere tutulmusturda demedi . .

Denilen, tamam Turk isletmesindeki gemisiyi (Turk bayraginindaki gemiyi degil) eksiklik

Bulup tuttunuz ama kendi (Avrupalilarin) isletmenizdeki gemileri niye ayni ilgi ile denete

Alip, ayni sekilde eksiklerini bulup, kendi gemilerinizide tutmuyorsunuz, bunun sonu iyi degil, felakete gidiyor diye defalarca ve uzun uzun gercek orneklerle destekli olarak (belliki

Daglara taslara..) uyardik, OLMADI . . Ozellikle ve ozellikle Yolcu gemileriyle ilgili cok

Uyarimiz vardir..++Bakin, kolay anlasilmasi icin . .Erman Toroglu”nun izleyenler bilir . . “HAKEM AKILLI ADAMDIR; MESAJI ALIR ONA

GORE DUDUK CALAR....” (veya bu mealde..) der . .1 Ocak 2011”den itibaren yururluge giren YENI PARISMOU REJIMI ile verilmek istenen

Mesajida, Avrupali Isletmeler, Bayrak Devletleri, RO”lar almislardir (daha dogrusu, ne alacaklar, bu ulkede kanunlari nasil kim cikariyorsa,bunlarda bu rejimi kendileri hazirladi,

Avrupali saftorik ve inanmaya dunden razi kural koyucularada, biz uckagitci degiliz bu isi

Asla suistimal etmeyiz diye yutturdular, ya . .Neyse... birileri cikarmis olsun) . .Nedir bu mesaj ;- Avrupalilarin isletmesindeki ticaret gemilerine ParisMOU denetim olayi bitmistir..

Gemilere en erken 1 yilda, olmadi 2-3 yilda bir cikilip sadece cay-kahve icilecek vede

Temiz (sifir eksik) kagidi verilecektir . . Zaten bugun (elimizde tam sayilar mevcut) yapilanda

Budur . .- Avrupa isletmesinde olmayan gemileride, bu ParisMOU rejimi ile (yeni olani daha uygun..)

Sizlere (yani “biz Avrupalilara” demek istiyor) rakip olmaktan cikaracagiz, bunuda kurallara

Uygun sekilde yapacagiz... Karsilarinda olanlarida adam yerine koymadiklarindan, bu oyunun

Bozulabileceginede hic ihtimal vermiyorlar . .PEKI, AMA HESAP EDEMEDIKLERI ???? NEDIR ????- Erman Toroglu”nin ima ettigi gibi, Avrupali isletmeciler, bayrak devleri vede RO (IACS

Klas kurumlari diyelim..) mesaji almis, vede DIREK OLARAK SUISTIMALE GECMISLERDIR . .Yani artik Avrupalilarin gemilerinin isletmesi ALLAHA EMANET”tır.ISTE, AVRUPALILARIN TAM HESAP EDEMEDIKLERI BIR SEY VAR ISE,

O DA BUDUR . . .++Biz TURKLER ise bulundugumuz ticari yasam bolgesi itibari ile bunlarin limanlarina

Ugrak yapmaya mecbur oldugumuzdan, devamli uyariyoruz, bu yaptigimiz haksizliktir,

Esit davranmiyorsunuz, ayrimcilik yapiyorsunuz, bu dogru degildir, yanlis yapiyorsunuz, bunun sonuclari kotu olacak diye. Fakat sesimiz gur cikmadigindan, GUCLU ve DONANIMLI olmadigimizdanEski Ahit”deki Buyuk ve Yanliz Peygamberlerin (hasha..) dustugu hallere dusuyoruz . .Bu yol : yol degil, dogru yola donun yoksa basimiza felaketler gelecek diye uyarmakdan

Dilimizde tuy bitti, ama bunlar bildiklerini okumaya devam etmeye, bizlerde birbirimizi

yemeye devam etmekteyiz . .

Ama biz soyleyince olmuyor, cunku “STANDARD & POOLS” gibi sakalimiz yok,

Onlarda malesef bu islere bakmiyor (yoksa coktan dogru yola gelmislerdi....)

SaygilarARDA ŞAHİN 11 yıl önce
GEMİ ADAMLARIN TAM OLACAK ,ŞİRKET VE KAPTANIN DİKKATLİ OLACAK.BU PERSONEL EKSİĞİDİR ÇOK CİDDİ BİR EKSİKLİKTİR TUTUKLAMA MADDESİDİR.lütfen yazılarınızda biz TÜRK bayrağında olduğumuz için gemilerimiz tutuluyor demeyin,bu sığınmadır .bizim TÜRK bayrağındaki gemilerimiz herşeyi tam olacak ,gemilerimizi TUTUKLAMAK İSTESELER BİLE EKSİK BULAMAYACAKLAR.BU BAYRAK BİZİM VE BİZDEN SONRAKİLERİNDE.
25
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü