banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

'Costa Allegra' Sonunda Hurdacıya Gitti!

Geçtiğimiz ay bir Türk şirketine satılacağı denizcilik kulislerinde konuşulan Costa Allegra fiyatta anlaşılamayınca gemi sökümcülere yaradı. Gemi, Aliağa'da söküme geliyor.

GÜNCEL 04.09.2012, 09:45
2406
'Costa Allegra' Sonunda Hurdacıya Gitti!

'Costa Allegra' Sonunda Hurdacıya Gitti!

Costa Allegra kruvaziyer gemisinin Türkiye kaderi değişmedi: Bir farkla; gemi bir Türk şirketine satılacaktı, fiyatta anlaşılamadı, bu kez gemisökümcülere satıldı, Aliağa'ya söküme geliyor.

Geminin Cruise Holidays adlı Türk şirketine satılacağı geçtiğimiz aylarda kulislerde konuşulmaktaydı ve Türk Denizciliğinin Haber Sitesi DenizHaber.Com da bu söylentileri habere taşımıştı.

Ancak Cruise Holidays şirketi yetkilileri DenizHaber'i arayarak böyle bir satışın gerçekleşmediğini ve söylentilerin gerçeği yansıtmadığını bildirmişlerdi.

Son gelişmelere göre 30 milyon dolar fiyatın Türk şirketince 'çok fazla' bulunmasının ardından geminin Aliağa'daki gemi sökümcülere 10 milyon dolar bedelle satıldığı bildirildi.

Gemi, yakın zamanda Aliağa'ya getirilerek sökümüne başlanacak.

Şubat Ayında Yanmıştı

Bu yılın Şubat ayında Diego Suarez limanından hareketle Seyşel Adalarına gitmekte olan geminin kıç tarafındaki jeneratör dairesinde yangın çıkmıştı. Yangın sonucunda ana makineleri devre dışı kalan gemi denizde sürüklenmeye başlamış, daha sonra yedeğe alınarak limana çekilmişti.

Bölgedeki bir Fransız balıkçı gemisi tarafından çekilerek Seyşeller'e getirilen ve Victoria Limanı'na demirlenen Costa Allegra'da bulunan binden fazla yolcu ve mürettebatın tahliye edilmişti. Üç gün boyunca elektrik ya da sıcak yemek imkanı bulamayan yolculara helikopterlerle yardım ulaştırılmıştı.

Geminin satılma ihtimali olduğu için tamirinin bekletilmekte olduğu bir süredir konuşuluyordu.

188 metre uzunluğundaki Costa Allegra, 1969 yılında Finlandiya'nın Turku Tersanelerinde inşa edilmiş.

Yorumlar (0)
7
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü