banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Cinsiyet Eşitliği İçin Bende Aynı Gemideyim"

Türkiye Denizcilik Federasyonu'nun basın duyurusu

GÜNCEL 25.06.2019, 17:45 Nermin İstikbal
"Cinsiyet Eşitliği İçin Bende Aynı Gemideyim"

Cinsiyet Eşitliği İçin Bende Aynı Gemideyim

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO); Çok zor koşullarda çalışarak, toplumların refahını yükselten, önemli kazanımlar sağlayan ve dünya ticaretinin çok büyük bir bölümünü gerçekleştiren deniz çalışanlarının, bu çok önemli katkısını hatırlamak ve dünya kamuoyuna sürekli hatırlatmak için, STCW sözleşmesinin 2010 yılında Filipinler/Manila kentinde yapılan diplomatik konferans gününü, (25 Haziran) “Dünya Denizciler Günü” olarak ilan etmiştir.

Her sene ayrı bir konunun gündeme getirildiği Denizciler Günü’nün bu seneki Teması “I Am On Board with gender equality” - Denizcilik Sektöründe Kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemek için bende Aynı Gemideyim.

Bu vurguların birçoğu, IMO tarafından, 2019 Dünya Denizcilik Günü teması olan "Empowering Women in the Maritime Community - Denizcilik sektöründe Kadını ve istihdamını Güçlendirme " sloganına göre yönlendirilmektedir.

Tüm dünya dış ticaretinin %90’dan fazla bir kısmı deniz yolu ile yapılıyor. Dünyada 70.000’i aşkın ticaret gemisinde çalışan 1,5 milyondan fazla kadın ve erkek denizci, dünya ekonomisine ve toplumların refahına eşsiz bir katkı sağlıyor. Ülkelerin ham maddelerini, mamul ürünlerini, yakıtlarını, gıdalarını ve birçok ihtiyacını emniyetli, etkili ve çevreye en az zarar verecek şekilde taşıyorlar. Ancak bu katkı, fazla göz önünde olmadığı için, maalesef zaman zaman kamuoyunun dikkatinden kaçıyor.

Türkiye Denizcilik Federasyonu olarak; Tüm Dünya ve Türk Deniz Endüstrisinde; Gemilerde, tersanelerde, limanlarda ve tüm profesyonel denizcilik hizmeti veren işyerlerinde kadın istihdamının ve kadın yöneticilerinin artırılmasını destekler, özellikle kadın denizcilerimizin, sadece sektör ve kariyerleri için değil “I Am On Board with gender equality” Denizcilik Sektöründe Kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemek için Aynı Gemide olduklarının bilinci ile, çok zor koşullarda dünya denizlerindeki tüm gemilerde sevdiklerinden uzakta, doğa ile mücadele ederek dünya ekonomisine ve toplumların refahına katkı sağlayarak ekmek parasını kazanan tüm Türk denizcilerimizin, onların vefakâr eş ve ailelerinin, her türlü zorluklara rağmen, Denizde Kariyer yapmaya çalışan tüm meslektaşlarımızın, “25 Haziran Dünya Denizciler Günü” nü kutlar, toplumumuzun refahı ve gelişmesindeki katkıları için kendilerine teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

Türkiye Denizcilik Federasyonu; IMO’nun beyaz listesinde yer alan ülkemizde, “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çizdiği rotada Denizciliği, Türk’ün Büyük Milli Ülküsü” olarak görmekte olup, bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda olduğu gibi, bundan sonra da uluslararası sözleşmeler doğrultusunda, ulusal mevzuatımızın eksiklerinin tamamlanması için çalışmalarını yürütecektir. Denizcilerimizin daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve Türk denizcisinin, Türk denizci eş ve ailelerinin yaşantılarının, hayatlarının görünmeyen yüzlerinin, toplum tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için, çalışmalarına hiç ara vermeksizin devam edecektir.

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?