banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Ciner’den 500 milyon $’lık sipariş

Bir yıldır sessizliğini koruyan Türk yatırımcılar gemi siparişleriyle yeniden sahneye çıkmaya başladı gibi görünüyor.

GÜNCEL 28.11.2013, 00:04
2762
Ciner’den 500 milyon $’lık sipariş

Ciner’den 500 milyon $’lık sipariş

Bir yıldır sessizliğini koruyan Türk yatırımcılar gemi siparişleriyle yeniden sahneye çıkmaya başladı gibi görünüyor.

Ekim ayının sonunda bir Türk yatırımcısının Kore’de bulunan Hanjin Tersanesi’ne iki capesize siparişi verdiği rapor edildi. 180.000 dwt tonajında dökme kuru yük gemilerin toplam fiyatı ise 110 milyon dolar olarak belirtilmişti. Brokerlik sitelerini araştırdığımızda siparişlerin arkasındaki ismin tanıdık olduğu ortaya çıktı.

O yatırımcı, kriz süresince gemi yatırımını sürdüren işadamı Turgay Ciner’di. 2009’da gemi yatırımlarına başlayan Ciner Holding, ilk olarak dökme kuru yük gemileriyle ardından da tanker siparişleriyle yatırıma devam etmişti. Aradan daha bir ay geçmemişti ki uluslararası araştırma şirketlerinin raporlarında aynı isimle karşılaştım. İsim aynıydı ama sipariş edilen gemiler ve tutar daha da büyüktü.

Yabancı denizcilik gazetelerine düşen haberlere göre; Ciner Holding, geçen hafta da aynı tersaneye 9.200 teu kapasiteli 5 konteyner gemisi siparişi verdi. Yatımların toplam tutarının 400 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Her birinin 80-82 milyon dolar olduğu tahmin edilen konteyner gemileri 2015 yılı sonu ile 2016 yılları arasında teslim edilecek. Geçen ay sözleşmesi yapılan iki capesize gemi de 2015 yılında Ciner’in filosuna katılacak. Konteyner gemilerin siparişleriyle birlikte Ciner’in bir aydaki gemi yatırımı 500 milyon doları aştı.

Dört yıl önce armatörlüğe giren işadamı Turgay Ciner’in, bugüne kadar Uzakdoğu tersanelerinde yaptığı gemi yatırımı ise 1.5 milyar doları buldu. 9.200 teu konteyenr taşıma kapasitesi olan gemiler Türk armatörleri için oldukça yeni bir tonaj. Şu anda Türk deniz ticaret filosunda bunun yarısı büyüklüğünde dahi konteyner gemisi bulunmuyor. Çıkan haberlere göre sipariş edilen konteyner gemilerinin kiracısı da hazır. Gemileri Hanjin Tersanesi yapacak. Teslim alındığında ise Koreli grubun taşımacılık şirketi Hanjin Shipping kiralayıp işletecek. Çünkü Hanjin bir süredir, 9.200 teu’luk yeni gemi siparişi vermek veya kiralamak için arayışını sürdürüyordu.

Bu arayışı, farklı gemi işletmeciliğine girmeyi planlayan Ciner holding ile bütünleşti ve yatırıma dönüştü. 2009 yılında yeni gemi siparişlerine başlayan Ciner Denizcilik’in şu an denizdeki filosunda farklı tonajlarda 18 dökme kuru yük gemisi bulunuyor. Bu gemilerin 6 tanesi de bu yıl filoya katıldı. Ciner’in ayrıca inşası devam eden iki de Suezmax tankeri bulunuyor. 163.000 tonluk bu gemiler de capesize gemiler gibi 2015’te şirketin filosuna katılacak. Yeni siparişler, Türk deniz ticaret filosu için güzel bir haber fakat Türk gemiadamları için pek önem arz etmiyor. Çünkü Ciner, bütün gemilerinde Filipinli gemiadamı çalıştırıyor.Sahibi Türk, gemilerin isimleri Hopa, Rize, İzmir diye yurttan gidiyor fakat bayrağı da personel de yabancı. Geçen yıl şirketin Yunan yöneticisi Vasileios Papakalodoukas’a neden Filipinler diye sorduğumda şu yanıtı vermişti: “Şirket politikamız tüm gemilerimizde tek uyruk çalıştırma yönündedir. Filipinlileri tercih etme sebebim; disiplinli olmaları, kabuledilebilir derecede İngilizce konuşmaları ve gemide içki içmemeleridir.” Gemiler vatana millete hayırlı olsun…

Yorumlar (7)
Hüsamettin Canbilen 8 yıl önce
Sv Vasileios Papakalodoukas ın söylediklerinde haklılık payı olmadığını söyliyecek babayiğit var mı????

3 aydan sonra Türk personelin ya annesi hasta olur ya dayısı ölür yada kendisi kafayı yer ve deli rolü yapıp eve dönmek ister.9 ay kontratını bitirip te dönen personel daha ben rastlamadım. Kara listeye alınma ve iş kaybetme korkusu yok daha önemlisi gemiye gidecek personel şahsi değil kurumsal müesseseler ile armatör bulmalı ki buda ülkemizde Crew Management yapan firmaların artması ve seçilerek gemi personeli işe alınmalıdır. Eğitimi,disiplini,iş ahlakı olmıyan kişiler sadece hatırlı bir dostun akrabası olarak işe alınmamalı.Yani Profesyonelizm denizciliğimize yerleşirse bu sorunlar çözülür diye düşünüyorum. Türk pasaportlu personel kavun gibi içini açmadan, altını koklamadan bilemiyorsun.Yatırım cı parasını verdiği mal veya hizmetin en iyi olmasını bekler veya en azından parasının karşılığını almak ister.Kim istemez ki???? Ancak personelin maaşını 3-6 veya hiç ödemeyenlere devlet ne gibi yaptırım uygulamaktadır??? Gemi Türkiyeden çıkınca Türk denizcisi korumasız kalmakta 6 -7 ay maaş almadan mecburen çalışmak zorunda bırakılan,kredi kartından dolayı evine haciz gelen denizcileri biliyoruz. Kimsesizlerin kimsesi olmak için yola çıkan bir Başbakanın olduğu bu ülkede yöneticilerimiz ödenmeyen maaşlar için bir çözüm bulmalı veya yol gösterici olmaları gerektiğini düşünüyorum.Mercedes arabalar ile gezip personelin 3 kuruş parasını ödemeyen,kumanyacıya ,yakıtcıya,tamirci ve yedek parçacıya borç takarak armatör olduğunu zannedenler 2 defa düşünmeliler.Kul hakkını biliyormusunuz????? Söz namustur diyormusunuz????? Allah inancınız var mıdır???? Allah tan korkar kuldan utanırmısınız???? Bunların hiçbiri yok ise çakmağı yakın ve elinizi üstüne koyun dayanamaz iseniz bilin ki cehennem ateşi bunun 100 katı fazla olacak.Son soruyu siz okuyuculara soruyorum:Haksızlık karşısında susan Kimdir??????? Bilene 100 puan vereceğim
ÇAĞANOZ 8 yıl önce
Filipinli personelin sözleşmelerini dikkatli okuduktan ve crew management ile devletin ilgili birimi arasındaki sözleşme şartlarını bildikten sonra hemde öyle bir çalıştırırsınki.
ferdi ferdo 8 yıl önce
sen kimsin ki türk denizcisini aşağılıyorsun..filip inlileri pazar günü çalıştır...gel yüzüme tükür...
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Haksızlık etmeyin Sayın Canbilen. benim bildiğim altmış yıldır Türk gemiadamları çok başarılı şekilde yabancı bayraklı gemilerde çalışmaktadırlar. Filipinlilerin başarısı her türlü gemiadamını çok iyi eğiterek gemilere göndermelerinden kaynaklanmaktadır. Biz hala bunu başaramadık. Özellikle İngilzce artı meslek İngilizcesini gemiadamlarımıza veremedik. Saldık çayıra mevle kayıra gibi ehliyet verdik. Ben İngilzce dedikçe güldüler.Bu hala devam etmektedir.MEB bağlı lise ya da MYO'larda eksiklerden dolayı ciddi bir şekilde denizcilik eğitimi verilememektedir. Deniz araç ve gereçleri çok eksiktir. Okullar yüze dayandı ama bir açık deniz okul gemimiz yoktur. Meslekten layık olarak öğretmenliğe geçmek isteyenlere deniz hayatı dikkate almadan, sanki yeni başlıyormuş gibi ücret vermek isteyince meslek öğretmeni bulmak imkansız hale gelmektedir. Denizden gelecek uygun adaylara deniz hayatına ve rutbesine göre deniz doçenti, deniz profesörü ünvan ve ücretlerini verelim dedik gene olmadı. Filipinler öyle yapmadılar. Gerektiği şekilde eğitim verdiler. Yabancı gemilerde yaptığım sörveylerde rasladığım Filipinliler çok mükemmel İngilzce konuşuyorlardı. Onlar Filipinlerde sivil denizci eğitimi sorduğumda yukarda anlattığım gibi uygulama yaptıklarını öğrendim. Bizim eğitimimiz yedi kocalı Hürmüz gibi. Esas yetkili olan UHDB hiç karışmıyor gibi görünüyor.Hasta olanları, temarüz edenleri genelleştirmek yanlış olur.Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
doğa 8 yıl önce
başındaki yönetici yunanlı olunca personelin Türk olmaması gayet normal
izmirli kaptan 8 yıl önce
sirketteki cayci temizlikci disinda vatana millete veya turk denizciligine pek bi faydasi olmayan firma
kamil kamiloğlu 8 yıl önce
600 a yaptıraydı burda yaptıraydı. azcik vatanı milleti düşünün. paranız yedi cedinize yeter. utanın biraz artık.
24
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü