banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Çin, salgında hayatını kaybedenleri anmak için ‘ulusal yas’ ilan etti

GÜNCEL 05.04.2020, 12:37 Nermin İstikbal
118
Çin, salgında hayatını kaybedenleri anmak için ‘ulusal yas’ ilan etti

Çin, salgında hayatını kaybedenleri anmak için ‘ulusal yas’ ilan etti

Çin, atalarının mezarlarının ziyaret edildiği ve temizlendiği geleneksel Qingming Bayramı’nın da kutlandığı 4 Nisan’da Covid-19 salgınıyla mücadelede verilen şehitleri ve hastalık nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşları anmak için ulusal yas ilan etti.
 
Beijing saatiyle sabah 10.00’da tüm ülkede 3 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Araç kornaları ve gemi düdüklerine hava savunma sirenleri eşlik etti. Ülke genelindeki eğlence faaliyetleri durduruldu. Bu dönemde, ülke genelinde ve Çin’in yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerinde bayraklar yarıya indirildi.
 
Başta Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping olmak üzere çok sayıda parti ve devlet lideri, saygı duruşu için ÇKP Merkez Komitesi'nin başkent Beijing’deki yerleşkesi Zhongnanhai’deki Huairen Salonu’nun önünde toplandı.
 
500’den fazla doktor ve hemşire hastalandı

 
Salgından en çok etkilenen Wuhan kentinde Yangtze nehrinin kıyısında da toplu anma töreni düzenlendi. Beijing saatiyle 3 Nisan gecesi itibariyle Çin genelinde salgında hayatını kaybedenlerin sayısı, 46’sı sağlık personeli olmak üzere 3 bin 326’ya yükseldi. Son iki ayda, Hubei eyaletinde bin 500’den fazla doktor ve hemşire yeni koronavirüse yakalandı.
 
Çin’de 1976 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucularından Mao Zedong ve Zhou Enlai’nin vefatlarının ardından ulusal yas ilan edilmişti. 1999 yılında Çin’in Belgrad Büyükelçiliği’ne düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden üç devlet görevlisinin ardından da Çin genelinde ve ülkenin tüm dış temsilciliklerinde bayraklar yarıya indirilmişti. 19 Mayıs 2008 tarihinde ise Wenchuan Depremi’nin kurbanlarının anısına ulusal yas ilan edilmişti.
 
Yaşanan büyük can kayıplarının ardından ulusal yas ilan edilmesi, uluslararası toplumda genel kabul gören bir uygulama. Bu uygulamanın Çin'de yaygın şekilde hayata geçirilmesi ise Çin'in dünyayla bağlantılarının arttığının bir sembolü. Ulusal yas ilan edilmesi, Çin hükümetinin halkın yaşamına verdiği önemin de bir göstergesi. Bu, "hükümetin halkın acılarını paylaştığı" şeklindeki yönetim çizgisini yansıtıyor. Tüm halkın gücünü birleştirebilen bu çizgi, Çinlilerin vatandaşlık duygularını da pekiştiriyor.
 

Yorumlar (0)
11
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü