banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çılgın Proje Dünyayı Sarstı

Kanal İstanbul projesini sayfalarına yaşıyan dünya basını projenin tanker trafiğine etkilerini ve maliyetini öne çıkardı

GÜNCEL 28.04.2011, 12:29
Çılgın Proje Dünyayı Sarstı

Başbakan Erdoğan tarafından dün açıklanan ikinci İstanbul boğazı dünya basınında da yer buldu.

TÜRKİYE'NİN PANAMA KANAL

Amerkan ekonomi gazetesi The World Street Journal projeyi 'Türkiye kendi Panama Kanalı'nı planlıyor' başlığıyla verdi. Erdoğan'ın sözlerine yer veren gazete "Eski İstanbul Belediye Başkanı da olan Erdoğan, Türkiye'ye damga vurma konusundaki hırsını hiç gizlemedi" yorumunu yaptı.

Uluslararası Tanker Sahipleri Birliği Başkanı Bill Box'ın projeyi değerlendirdiği sözleri de haberde yerl aldı. Box Kanal İstanbul için; "uluslararası gemi taşımacılığı için bu iyi bir haber. Çünkü Boğaz trafiğinin güvenliğini ve kapasitesini arttıracaktır" dedi. Box projenin Montreux Anlaşması'nı askıya alıp almayacağının önemli bir soru işareti olduğunu da ekledi.

MALİYETİ 40-50 MİLYAR DOLA

The World Street Journal projenin maliyeti konusunda da Amerika'nın eski Mühendisler Birliği Başkanı William F. Marcuson'ın görüşlerine yer verdi. Panama Kanalı'nın ile projeyi karşılaştıran Marcuson, kilometre başına yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımın yapılması gerektiğini söyledi. Bu da tüm projenin 40-50 milyar dolara mal olacağı anlamına geliyor.

'SEÇİM ÖNCESİ KAMPANYA ISINIYOR

Amerikan New York Times gazetesi de haberi, "yaklaşan seçimler öncesinde kampanyasını ısıtan iktidar partisi, İstanbul Boğazı'na paralel, Panama ve Süveyş kanallarından daha uzun bir kanal inşa edeceğini açıkladı" cümlesiyle verdi.

'BOĞAZ TEKNE TURLARINA AYRILACAK

Washington Post da konuyla ilgili haberi şu satırlarla verdi:

"Türkiye İstanbul Boğazı'nı rahatlatmak için yeni bir boğaz inşa edecek. Karadeniz'e açılacak yeni su yolu sayesinde yük gemileriyle tıkanan İstanbul Boğazı da artık su sporları ve gezi teknelerine ayrılacak. Projeyi seçim kampanyası sırasında duyuran Recep Tayyip Erdoğan, kanalın Panama ve Süveyş kanallarından daha büyük olacağını söyledi ve Kanal İstanbul'u 'yüzyılın projesi' diye duyurdu. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Boğaz trafiğini hafifleteceği için projeyi destekliyor.

Ancak ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu inşaatın sadece Erdoğan'a yakın kişileri zengin edeceğini söyledi. 'Çılgın projeye' gönderme yapan lider "Bu ülkenin çılgın insanlara değil düşünen insanlara ihtiyacı var" dedi.

'ÇEVRECİLER TEPKİ DUYABİLİR

Gazetede projenin çevresel maliyeti de konu edildi. "Erdoğan projenin İstanbul'u tanker tehdidinden kurtaracağnı söylese de çevreciler ekosistemi değiştireceği için projeye karşı tepki duyabilir" denilen haberde çevre mühendisi Cemal Saydam'ın bu yapay su yolunun ne getireceğini öngörmek zor" sözlerine yer verildi.

İYİ YAPILIRSA İYİLEŞME OLUR

İngiliz Times gazetesi, hükümetin boğaz trafiği ve olası bir petrol sızıntısının ekonomik ve çevre için doğuracağı sonuçlarla ilgili kaygıları gidermek konusunda istekli olduğunu yazdı.

Gazeteye açıklama yapan Washington'daki Woodrow Wilson Merkezi'nin Avrupa Enerji ve Güvenlik İnsiyatifi danışmanlarından Alexandros Petersen'in projeye ilişkin yorumu şöyle:

"Eğer iyi yapılırsa, yalnızca Türkiye değil, Karadeniz'e kıyısı olan tüm ülkeler için çok büyük bir iyileşme olur. Ancak eğer iyi planlanmazsa Boğaz'ın sorunlarını yakındaki başka bir alana taşıyabilir."

'YAPILABİLİR OLMALI

Guardian gazetesi ise, haberinin başlığına, Erdoğan'ın "kanal Süveyş ve Panama'yı geride bırakacak" sözlerini sayfalarına taşıdı. Haberde, Erdoğan'ın kanalın yeri ve projenin masrafı konularında yorum yapmaktan imtina ettiği vurgulandı.

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen, Yeni İnşaat Mühendisliği dergisinin editörü Antony Oliver ise projeyi şu sözlerle değerlendirdi: "Kanal büyük bir inşaat mühendisliği eseri olacaktır, ancak kesinlikle yapılabilir olmalı."

Yorumlar (6)
Deniz Erenler 9 yıl önce
Selamlar,

KanalIstanbul icin dusunulen guzergahin guneyucu Istanbula en yakin denize girilebilir kumsallar olan Silivri ile Gumusyaka arasindali Kinali bolgesidir. Gercektende sig kumsal deniztabani ile ozellikle iyiyuzme bilmeyen ve/veya cocuklu yurdum insani icin mukemmel bir tatil olanagi saglar. Ayrica eski kumcular buralari cok iyi bilir. Gencligimizda buralarda zipkinla kol buyuklugunde kirlangic, cesit cesit kefal, eskina vede levrekler avlardik. Bolge deniztabani tamamen kumdur vede sahilden cok aciga kadar epey sigdir, dolayisi ile bu cesit baliklar (tek dusman kirlilik) icin iyibir yatak olustur.Fakat asil guzel olan, vede ulasimindaki zoluklar sebebiyle daha az bilinen, KanalIstanbul icin dusunulen guzergahin Karadeniz ucudur. Burasi Terkos golunun bati yakasindan baslayip hattizatinda Igneadaya kadar uzanan sahil kesimidirki, buranin guzelligi, yaz mevsiminde denizin/sahilin renkleri tipki tropik KARAYIPLER deki gibidir. Sozle anlatmak cok zor oldugundan, 2011 Nisan ayi icinde cekilmis 2 adet videonun liklerini asagida ekliyorum,

izlemenizi siddetle tavsiye ederim.Imkan bulursanizda bu bahar/yaz aylarinda muhakkak buralara gitmenizi (Tem Catalca cikisi, Catalca, Subasi, Kestanelik, Karacakoy istikametinde Ormanli koyu icinden sahile inip kamp yaparak mukemmel bir gun gecirebilirsiniz, yol boyuda ozellikle Catalca sonrasi muhtesem bir seyirdir)http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150157328398915http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150155566768915

Heriki videoda arkadan Terkos (Durusu) golu gorulebiliyor.Buralara Istanbul”un su havzalari. Istrancalardan beslenen dereler Terkosa akiyor/dokuluyor, oradanda Istanbula su olarak geliyor. Ayrica sahilinin vede denizinin kumuda (eskilerin PODIMA diye bildikleri) essizdir.Ormalida durmayip Karacakoyu gectikden hemen sonra yol 90 derece batiya doner, siz donmeyip direk karsiya toprak yola girip sahile dogru devam ederseniz biraz ileride yolun kenarinda 2 adam boyunda surlara burclara vede taslarina rastgeleceksiniz. Bundan seneler evvel bir dostumuzun nehir gemisi oranin sahilinde karaya/kumsala oturmus vede yerinde sokulmustu, yol yagmurda camur/balcik/kum oldugundan cekiler araclar bu surun ustune bindirilerek sahile inmisti (tarihsever milletiz malum..) . . Burayida tamamen yok olup gitmeden gormenizi tavsiye ederim. Bilgi icinhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Anastasios_Suru 1500 sene evvel yapilmis bu surlar, evet 1500 sene evvel . . Kuzeyde Karacakoyun batisindan baslar, Guneyde Silivrini batisinda (Silivri Liderkent + Sunflower siteleri) biter ama bugun guney ucunun izini bulamazsiniz (asirlarin yagmasi sonucu – daha simdiden yerlerinde isimleri Ingilizce –Rumca yerine- siteler var) . .Enteresan olan, simdi KanalIstanbul icin dusunulen guzergahta aynen burasi . .http://www.patikatour.com/default.asp?turid=dyat3 Denizlerarasi antik yollar, baslikli bu yazida bir adet fotografida var.Anastasios’un surları ve bu tarihı su ikmal sistemi, İstanbul’un dünya şehri olarak

gurur duyduğu mirasının önemli parçalarıdırlar.Kim demis ??http://www.shc.ed.ac.uk/projects/longwalls/FieldworkReports/Turkish/Pamphlet/AnastasianWall_Pamphlet.pdfhttp://www.shc.ed.ac.uk/projects/longwalls/FieldworkReports/Turkish/2000/2000Report_tr.pdf Anastasios Surlari ve İstanbul Su Ikmal Sistemi Yuzey ArastirmasiYukaridaki raporlari muhakkak okumanizi tavsiye ederim. Arkasindanda gidip arayip bulup kendi gozlerinizle gormenizi dilerim.http://www.flickr.com/photos/37941948@N05/4534868688/ bakalim burayi Karacakoy otesinde bulabilecekmisiniz!++Dayanamadim yazdim,Bari yoketmeden evvel gorursek,ileride kucuklere evvelzaman icinde diye anlatiriz..SaygilarNedim Yılmaz 9 yıl önce
her gün boğazdan geçen sadece ve sadece 160 gemi için 20 milyar liralık proje... erke dönergeci bile daha gerçekçi ve gerekliydi...1- montrö sözleşmesi. yani gemiler boğaz yerine kanalı kullanmaya zorlanamaz. rusya için bu savaş sebebidir.2- bedava, en dar yeri 700 metre olan ve daha kısa olan boğazı kullanmak yerine neden paralı, 150 metrelik ve çok daha uzun olan kanalı kullansın gemiler?3- 10-15 milyar $ ! çok zenginiz ve hiç kimse aç, fakir değil, altyapılar muhteşem ya...4- kazmak için kullanılacak iş makinelerini geçtim sadece çıkan toprağı 24 saat çalışan 20şer tonluk 200.000 kamyon 30 dklık mesafeye ancak 6 yılda taşıyabiliyor...5- o toprak nereye boşaltılacak? zira tüm istanbul'u 20 santim yükseltebilecek bir topraktan bahsediyoruz.6- olmasına kesin gözüyle bakılan istanbul depremi'ne karşı daha da güçsüzleşiyor şehir.7- şehrin daha da kalabalıklaşacak olması. taksim, beşiktaş, mecidiyeköy arasında artık uçan arabalarla seyahat edilecek anlaşılan.
Ali Kara 9 yıl önce
Yıllar önce Ecevit önce bunu Mega proje olarak

Sunmuştu ..Şimdi adı oldu Çılgın..İnşallah fazla sarsılıp Çıldırmayız..
mutlu tütüncü 9 yıl önce
Şu boğazlardan bedava geçiyorlar tezini kim ortaya attı allah aşkına!!.Armatörlere bir sorun bir geminin boğaz geçişi için devlet ne kadar para alıyor?

Kanal projesine gelince iyi bir şekilde yapılırsa inanılmaz faydalı olur diye düşünüyorumMutlu Tütüncü

köksal 9 yıl önce
İsanbul boğazı doğal bir kanal;

sanırım sen hiç süveş kanalı veya panama kanalından geçirilen bir geminin KANAL GEÇİŞ FATURASInı görmemişsin.istanbuldan geçişte bedava değil, ama onlarla mukayese edersen;

lüks bir restoranla simitçiyi mukayese etmiş olursun.
Hüseyin Temel 9 yıl önce
montrö sözleşmesini nasıl devre dışı bırakabileceğini anlamadığım. hayır istanbul boğazını anladık da çanakkale boğazdan sayılmıyor mu. yok amerika istediği gibi girip çıkabilirmiş karadenize bu kanaldan. türkiyenin istanbul boğazına montrö sayesinde müdehale hakkı varmış ama bu kanala otoritesi yetmeyebilirmiş. kısmen doğru bi eleştiri de kanala kadar nasıl gelecek. çanakkale montrö sözleşmesine dahil değil mi. boğazlar derken kastedilen şey sadece istanbul boğazı mı.hayır, ya benim anlamayacağım tuttu cidden kaçırdığım bir nokta var ya da adamlar karşı çıkacağız diye göz göre göre yalan söylüyor günlerdir. madem karşı çıkacaksın çevresel etkilerinden, ekonomik boyutundan, ranttan filan bahset.projeye karşı olumlu veya olumsuz bir tutumum yok. akpli hiç değilim. akıl tutulması yaşıyor olmaktan korkuyorum sadece. kaçırdığım bi nokta var.
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?