banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

CHP'li vekil Mersin liman projesine tepki gösterdi: ''Beton dökülüp deniz doldurulacak!''

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır; Liman sorununu halka sorun, halk en doğru kararı verecektir” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

GÜNCEL 18.03.2021, 18:53 18.03.2021, 19:01 Halit Emre İbrahimoğlu
170
CHP'li vekil Mersin liman projesine tepki gösterdi: ''Beton dökülüp deniz doldurulacak!''

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’de denizin doldurularak yapılması planlanan liman projesini dün akşam TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. 

''Beton dökülüp deniz doldurulacak!''

Başarır, projeye ilişkin şunları söyledi:

“Antalya-Mersin Otoban Yolu, Nükleer Santral, taş ocakları, havaalanı, sahil bandı projelerinin bitmemesi büyük bir sorundur. Biz bu sorunların bitmesini beklerken daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Nedir bu sorun? Mersin Limanı. Cumhurbaşkanı’nın, 9. ve 10. Kalkınma Programı’nda, limanın Doğu Mersin’e yani Kazanlı-Karaduvar tarafına yapılacağını duyduğumuz zaman çok mutlu olduk. Çünkü, bu konteyner limanı Avrupa’ya, Doğu Akdeniz’e, Antalya’yı, Hatay’ı, İskenderun’u, Adana’yı bağlayacak limandı ve bağımsız ikinci limandı. 11.Kalkınma Planına baktığımız zaman çıkarıldı. Ne eklendi peki? 2007’de, MIP (Mersin Uluslararası Limanı) Şirketi’ne satılan limanımızın alanına eklendi. Bu şu anlama gelmektedir; Mersin’de, Atatürk Parkı’nın önüne 190 bin metrekare alana beton dökülüp, deniz doldurulacak anlamına gelmektedir. Yani, Mersin’in taş ocaklarıyla dağlarını, santralle denizini yok ettiniz. Şimdi ise denizi dolduruyorsunuz.”

2007’de Mersin Limanı’nın 755 milyon dolara satıldığını, burayı alan şirketin de 10 yıl sonra, limanının yüzde 40’ını 869 milyon dolara yabancılara sattığını ifade eden CHP’li Başarır, “Dünyada böyle bir soygun yok. Aynı limana, aynı firmaya ikinci limanı ekliyoruz. Neden? Yazık değil mi? MIP kim? Neden memleketimin limanı 3 paraya bu şirkete satıldı? Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, Mersinlinin hakkı var.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü